Postup montáže sádrokartonového podhledu v koupelně - reakce na komentáře k videu

Redakční

“Kde máte parotěsnou folii??? Zrovna v koupelně je dvakrát třeba!” nebo “Proč ten dvojitý rastr??? Zbytečný peníze navíc. Stačilo ty kotvy dát do těch profilů, co jsou v účkách. Zvlášť v takhle malých prostorách”.

Začátkem prosince vyšel na Svépomocí.cz redakční článek s videem o postupu montáže sádrokartonového stropu v koupelně.

Na Facebooku se kromě jiného objevily dva zajímavé komentáře, na které jsem se rozhodl odpovědět nejen autorům, ale všem stavebníkům v tomto článku pro případ, že by na stejnou situaci narazili i při realizaci svého domu.

Dvojitý VS jednoduchý rastr

Tak třeba Petr Mini Minařík se ptal, proč jsme použili při upevňování profilů dvojitý rastr, když v pohodě stačil jednoduchý?

V našem případě opravdu jednoduchý rastr nestačil. Pokud jsme tedy chtěli dodržet montážní postupy udávané výrobcem.
Jednoduchý rastr bychom použili v případě, že sádrokartonový podhled bude od konstrukce stropu vzdálen zhruba 10 cm.

V takovém případě bychom profily zavěsili pomocí sádrokartonářských přímých závěsů a nepoužívali bychom závěsy pružinové.

Použití přímých závěsů pro sádrokartonový podhled montovaný přímo na strop. Zdroj https://www.rigips.sk/files/kniznica/sadrokarton_sami.pdf

My jsme se ovšem s konstrukcí potřebovali dostat pod úroveň okenního překladu, což znamenalo mít spodní hranu montážního profilu vzdálenou přibližně 25 cm od stropu.

Proto bylo správným systémovým řešením použití křížového roštu.

Kdyby chtěl někdo namítnout, že jsme mohli přeci pružinové závěsy, používané u křížového roštu, umístit přímo do montážních CD profilů, pak by se již nejednalo o žádnou ze standardních konstrukcí popsaných v montážních návodech výrobce.

Do takového experimentu jsme se pouštět nechtěli.

Absence parozábrany

Pavel Koller si na obrázku z montování desek na profily všiml, že v konstrukci nebyla použita žádná parotěsná fólie. Ano, nebyla a má to svůj důvod.

 

Parotěsná fólie se používá v místech, kde je teplotní spád. Nejčastěji je to v místech mezi interiérem a exteriérem nebo vytápěným a nevytápěným prostorem. Pak by pod sádrokartonem měla parozábrana zajisté vždy být.

My jsme ovšem sádrokartonový podhled montovali na strop mezi 1. a 2.NP. Oba prostory jsou vytápěné a teplotní spád zde tedy nehrozí. Použití parozábrany v tomto případě bylo zcela zbytečné.

 

Kdybychom do dutiny vkládali vatu a nad konstrukcí by měla být zima, určitě je použití parozábrany nutností. Při naší realizaci tomu tak ovšem nebylo.

Všem stavebníkům děkujeme za komentáře a doufáme, že Vám i toto doplnění článku s videem pomůže v budování domu svépomocí.

Ať se Vám daří

Příprava stavby na zimu
Předchozí článek autora
11.11.2018 07:00 8244 zhlédnutí
Příprava stavby na zimu
Zima se blíží a brzy bude nutné zazimovat stavbu, aby bez úhony zvládla první velké zatěžkávací...
Je bezpečné dělat v zimě sádrokartonové příčky a podhledy?
Následujicí článek autora
20.12.2018 10:02 2918 zhlédnutí
Je bezpečné dělat v zimě sádrokartonové příčky a podhledy?
Teplota se v těchto dnech pravidelně střídá mezi hodnotami přesahujícími 10°C a není výjimkou, že...