Chcete krbová kamna, která splňují podmínky Blower-door testu?

15.11.2018 08:28 1761 zhlédnutí
Komerční

Nenechte se zmást, kamna nejsou auto. Vyšší výkon rozhodně neznamená více zábavy. Výběr krbových kamen je hlavně o tom, najít optimální výkon pro danou stavbu. Dnešní domy mají mnohem menší tepelné ztráty, proto se již z výroby výkon krbových kamen snižuje, aby nedocházelo k přetápění.

Určit potřebný výkon kamen je trochu alchymie. Orientační výpočet ale lze zvládnout svépomocí.

U kamen bez výměníku poslouží pravidlo 1kW/X m3 obestavěného prostoru.

U nezateplených staveb můžete za X dosadit 20 m3 (jeden kW výkonu zvládne vytopit jen dvacet m3 domu, zbytek energie unikne).

U zateplených domů lze orientačně počítat s 40 kW na m3 Pokud má tedy například přízemní bungalov obestavěný prostor 235 m3 (plocha m2 x výška), vyjde nám, že potřebný výkon kamen bude přibližně 5,88kW

235:40 = 5,88

Dobře vybraná a zapojená krbová kamna dokáží hořet rovnoměrně delší čas a postupně předávat teplo do místnosti.

Kamna s příliš vysokým výkonem přemění po několika minutách obývací pokoj na saunu i když sotva dohořela první dávka dřeva. Vám tak nezbývá než začít větrat a nechat oheň zase vyhasnout.

Když teplo uniká přes kamna

Většina stavebníků si dá záležet na utěsnění oken, dveří a krovů. Lidé ale často zapomínají, že teplo (energie) může unikat i přes krbová kamna. Nejvíce logicky ve chvíli, kdy se v nich netopí. Spolehlivě to odhalí Blower-door test, tedy měření vzduchotěsnosti budov, včetně úniků energie.
Existují krbová kamna s certifikovanou plynotěsností, která jsou již z výroby testovaná také pomocí Blower-door testu.


Obr.: Blower door test

Jedním z nich je model Ovalis RLU od HAAS+SOHN Rukov. Ke kamnům dostane zákazník certifikát plynotěsnosti z mezinárodně uznávané zkušebny.

Krbová kamna Ovalis RLU mají nízký výkon 2.5 – 5.4 kW, ideální do nízkoenergetických domů.

Automatická dvířka a schopnost akumulace

Z vychytávek pro každodenní používání potěší automaticky uzavíratelná dvířka. Stačí je pustit. Zaklapnou se sama a dokonale těsní, podobně, jako u lednice. Pro otevření stačí zatáhnout za madlo.


Obr.: Akumulační kameny

Do vrchní části nad ohniště můžete jednoduše nasadit akumulační kameny. Díky nim hřeje Ovalis RLU ještě několik hodin po vyhasnutí ohně. Samozřejmostí je externí přívod vzduchu.

Ke stěně i do rohu

Za technickými parametry nezaostává ani design. Kamna Ovalis RLU jsou štíhlá jako tužka (průměr základny 487 mm). Proto je lze jednoduše umístit do rohu. Příjemně překvapí také cena 46.600 Kč.

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Základy a deska
Práce s aku vazačem armatur
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Dokončovací práce a stěhování
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Interiérové dveře z masivu
Příspěvek stavebníka
Zahradní stavby
Stavba ohniště a zahradního posezení svépomocí

Související články