Příběh stavebníka: projekt připravoval přes dva roky

Redakční

Michal je projektant rodinných domů a také svépomocný stavební, který nás pozval na návštěvu svého bungalovu, jenž staví se svou ženou. Možná proto, že je z oboru, mu projektování jeho domu zabralo více času než stavba samotná. Zeptal jsem se ho, jak dlouho čekal na stavební povolení, z čeho staví i jaký má rozpočet na svou stavbu.

Pozemek a regulace v obci

„Stavět rodinný dům jsem se rozhodl na základě příležitosti, když mi rodiče nabídli pozemek. V tu chvíli jsem neváhal, a protože se rád posouvám dál, na nic nečekal a začal stavět svůj vlastní dům.

Pozemek má rozlohu kolem 1040 m2. V obci, kde stavíme, není regulační plán tolik omezující. Jde jen o základní parametry – zastavitelnost do 30 % velikosti pozemku a výška hřebene 12 metrů, což pro náš bungalov nebyl problém," vysvětluje Michal.

mini 1

Projekt domu za dva roky

"Projektovou dokumentaci jsem si vytvářel sám, a jak už to tak bývá, s manželkou jsme projekt řešili skoro tři roky, než jsme jej odnesli na stavební úřad,“ popisuje Michal začátky.

Povolení stavby vyřizoval stavebník dva a půl měsíce. Z důvodu zastavěné plochydomu  přesahující 150 m2.

Budování základů

„S výkopy základů jsme začali 30. července roku 2016. Základovou desku jsem si realizoval svépomocí i za pomoci odborníků. Realizovala se standardně, tedy výkopové práce pasů, patek, vylití základového pasu do roviny a pak založení prolévacích tvárnic, na kterých pak byla vyšalována základová deska,“ popisuje.

Zdění z nezasypaných cihel Heluz Family

„Obvodové zdivo je z materiálu pálené keramické cihly značky Heluz Family 44 cm. Kupovali jsme zdivo nezasypané a vysypávali jsme jej manuálně drceným pytlovaným polystyrenem. První patro jsme zdili zhruba čtyři týdny ve třech lidech,“ říká k výběru stavebního materiálu svépomocník.

Střecha z krovů opracovaných na CNC stroji

„Stropní konstrukce je tvořena vazníkovou konstrukcí, na které je zavěšený sádrokartonový podhled. Standartní těžká stropní konstrukce tedy na domě není vůbec realizována."

mini 2

Krov byl dodáván dodavatelsky, opracovaný na CNC strojích - spoje byly lisovány na průmyslovém lisu. A dodány na Michalovu stavbu jeřábem. 

"Krytinu jsme dávali keramickou pálenou s povrchovou úpravou engoba. Vzhledem k tomu, že jsme začínali 30. července 2016, tak stavba se střešní konstrukcí, s klempířskými a pokrývačskými pracemi, byla dokončena 30. července 2017. Je to tedy přesně rok, co jsme objekt uzavřeli,“ říká Michal.

Plány a rozpočet

„V tuto chvíli máme dokončená a osazená okna, betonové lité podlahy, sádrové omítky a nyní čekáme na sádrokartonářskou firmu, abychom se posunuli zase dále.

Dům plánuji dostavět do konce roku. Rozpočet, který jsme si s ženou stanovili je 3 miliony korun, ale vzhledem k tomu, že jsme si navymýšleli spoustu dalších věcí oproti původními plánu, bude to plus mínus 100–200 tisíc korun,“ říká k rozpočtu stavebník Mcihal.

Závěr

Michalovi děkujeme, že se s námi podělil o své stavební zkušenosti. Držíme mu palce, aby stavba dál pokračovala podle plánu.

 

O váš stavební příběh se s námi podělte zde.

 

VIDEO: Příběh stavebníka: dům pro rodiče  buduje svépomocí
Předchozí článek autora
11.06.2018 10:32 4190 zhlédnutí
VIDEO: Příběh stavebníka: dům pro rodiče buduje svépomocí
Stavebník Martin buduje rodinný dům pro své rodiče. Poté, co zboural...
VIDEO: Test levného zahradního nábytku ze Stavebnin DEK
Následujicí článek autora
01.09.2018 10:15 3865 zhlédnutí
VIDEO: Test levného zahradního nábytku ze Stavebnin DEK
Vzhledem ke krásnému létu jsem se poohlížel po zahradním nábytku. Nemohl jsem se už dočkat, až si...

1 komentář

Kondrej
napsal(a) Kondrej
20. pro 2018 14:14 / Odkaz Komentáře

ja vyrizoval "jenom" uzemni souhlas a ohlaseni a cekal jsem skoro 3 mesice a to jsem byl udajne cituju "skokan roku"

a to jsem tam k nim chodil skoro kazdy tri tydny se vyptavat, ale jestli to nebylo spis kontraproduktivni :))