Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Obestavba krbové vložky

Když dům, tak jedině s krbem. Oheň je oheň, a když vypnou elektřinu, tak to ho ocení 2x :)

Protože ztráty domu v -15st. máme spočítány kolem 3,5kW, začal jsem hledat krbová kamna či vložku s výkonem kolem 3kW, abych to nemusel dusit a mohli jsme si vůbec zatopit a neupéct se.

A našel jsem 1 či 2ks, vybral jsem BEF pasiv6 , jmenovitý výkon 3,8kW, bezroštová, BloweDoortest atestovaná (a opravdu prošla na výbornou). 

Přívod vzduchu je spodem, umístil jsem do podlahy izolovanou flexitrubku a vyvedl na fasádu u země.

Ale i s takovým výkonem, když jsme v zimě na chvíli roztopili, bylo i na chodbě pěkných 27st, což je trochu moc.  

Začal jsem plánovat obestavbu, a  anšto nemám moc dobrou představivost, obestavbu jsem postavil nanečisto z kartónu a chvilku jsme na to koukali, některé rozměry upravili a dal jsem se do objednávky materiálu.

Materiál jsem zvolil Grenaisol a Grenatherm desky, a nakonec se i po roce, co jsem plánoval a hledal, kde nakoupit, objevil eshop(topsi.cz), kde jsem našel vše potřebné, desky lepidlo, perlinku, omítku a doprava zdarma.

Vlastní stavba po přečtení pár návodů a videí celkem v pohodě. Ač je u desek Grena psáno, že opracování je "bezprašné", piliny jsou těžké a padají k zemi, tak i tak to práší  a jestli se do toho pustíte v již zařízeném obýváku, žena vám moc nepoděkuje. 

Zpracovávat a řezat desky opravdu můžete běžnými nástroji na dřevo, ale již zapomeňte, že ty nástroje použijete bez následného nabroušení na dřevo. Ač je to opravdu měkké, tj i tupá stará pila stačí, novou super ostrou to okamžitě otupí, takže použijte buď nějakou starou, nebo zakupte to nejlevnější, co má zuby.

Většinou lidé koncipují obestavby jako teplovzdušné, tj dole sací mřížky a nahoře to funí horký vzduch ven, případně to napojí na teplovzdušné rozvody.  Ale nízkoenergetických domech ale není teplý vzduch moc žádaný a druhá věc je přepalování prachu a dalšího, co se do obestavby dostane, vám jde do místnosti a do plic.

Múj sen je stále Hypokaustový sálavý systém, ale na to musíte mít dům, takže to až příště.

Tak jsem se rozhodl obestavbu udělat jako sálavou, proto ty desky Grenatherm (tj. neizolují ale teplo vedou) Grenaisol desky jsem použil jen směrem ke stropu a vpravo, kde je nábytek.

A v hodní časti viz foto je dutina, zatím ještě nevím na co, jestli na sušení či pečení, dovím se, až poprvé zatopíme, dodělal jsem teď koncem dubna a to už nám skoro měsíc topí jen sluníčko a akorát větráme.

Akumulaci jsem zajistil šamotkami, cca 150 ks, kterými jsem obestavbu na sucho obložil, tj. mám tam cca 600kg hmoty. S tím jsem samozřejmě počítal už v projektu, a  v místě krbu a komína mám základovou desku vyztuženou více železem, a v místě krbu jsem nedával podlahový polystyren, ale extrudovaný. Před krbem a kus i po stranách jsem udělal v podlaze výřez a bude dlažba či něco jiného, nehořlavého.

Ještě chybí perlinka, omítnout či olepit kameny a vpředu lavička, pod kterou schováme dřevo, popracuji a přidám fotky.

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

6 komentáře

 • Odkaz Komentáře Jurajda & Zuzajda pátek, 22 červen 2018 12:10 napsal(a) Jurajda & Zuzajda

  to:Luděk
  Ahoj.
  Hmoždinky jsem nepoužil, nalepil jsem ty vodící svlaky na zeď tím Grenapaste lepidlem, a pak jsem tak po 20 -30 cm navrtal skrz díry 8mm, nařezal z 8mm roxoru tyčky 10cm a zatloukl do zdi. Větší kladivo či palička, ten roxor je trochu větší, ale do cihly to jde a drží jak chem. kotva.
  Je to vidět na fotkách.

 • Odkaz Komentáře Luděk pátek, 22 červen 2018 10:51 napsal(a) Luděk

  Ahoj, jak jsi prosím připevňoval Grenaisol na zeď ? Předpokládám, že hmoždinkami, použil jsi nějaké speciální teplu odolné ? Mám obavy, že standardní hmoždinku by mohlo teplo vedené vrutem poškodit/roztavit ? Děkuji.

 • Odkaz Komentáře Jurajda & Zuzajda středa, 09 květen 2018 09:33 napsal(a) Jurajda & Zuzajda

  to:kajus
  No jestli si pamatuju správně, vyříznul jsem kus té mžířky a ubrousil kousek krabičky. Ale jde proříznout i ten plech a zasunout hlouběji. Mají na tom pouzdru předchystané výřezy v plechu na vypínač

 • Odkaz Komentáře kajus úterý, 08 květen 2018 22:07 napsal(a) kajus

  Mam stavebni otvor dle jejich webu, pouzdro pujde az po podlaze, s tim pocitam. Zajima me ta krabice jak se tam vmestnala, ja tam budu davat 2 vypinace :-) krabicku bylo treba snizovat ?

 • Odkaz Komentáře Jurajda & Zuzajda pondělí, 07 květen 2018 21:11 napsal(a) Jurajda & Zuzajda

  to: kajus
  Dobrý den. Ja mám zeď cihlu 150mm, a pouzdro bylo od JAP 125, mají to psané takto: NORMA Standard 100 mm = dokončená příčka 125 mm atd.
  Mají to vše popsané na stránkách v dokumentaci. Pokud zdíte z Ytongu, doporučuji udělat stavební otvor jak doporučují a pouzdro zasadit, až budete mít odlitou podlahu, mě se tam pak celou dobu motalo a navíc jsem ho pak ještě posouval dolu, anšto jsem trochu potřeboval ubrat na podlaze :(

 • Odkaz Komentáře kajus pondělí, 07 květen 2018 08:40 napsal(a) kajus

  Dobrý den Tomáši, chtěl jsem se zeptat na fotku č.4 je na ní vidět dveřní pouzdro a na něm dvě krabičky na elektriku :-) mě čeká to samé. Chci se zeptat jaká je šířka pouzdra a šířka příčky ? Detajlnější foto ? Na cihly ale asi víc naházíte omítky jak já na Ytong, že ? Díky. Marek

Jurajda & Zuzajda

Tomáš

Věk: 44
Koníčky: stavba domu :), lezení
Zaměstnání: IT

Marie

Věk: 34
Koníčky: domácí práce, malování, výroba sýrů
Zaměstnání: lékař

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 1 200 m2
Zastavěná plocha domu: 190 m2
Podlahová plocha domu: 140 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 2 540 500

Související články

Pohoda u plápolajícího ohně s minimálními požadavky na prostor

Pohoda u plápolajícího ohně s minimálními požadavky na prostor
V sychravém období představuje posezení u krbu s rodinou či přáteli pro většinu lidí synonymum pravé domácí pohody. Poptávka po instalaci doplňkového vytápění dřevem tak rok od roku roste. Přispívá…

Stavba zahradního krbu

Stavba zahradního krbu
Vysněný domek jsme si nakonec po úvahách nechali postavit i za cenu vyšších nákladů firmou, protože jsem často na cestách a stavba svépomocí by se přespříliš protahovala a pro všechny…

ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: stavbu jsem kompletně zasíťoval svépomocí

ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: stavbu jsem kompletně zasíťoval svépomocí
Rozhovor se stavebníkem Ondřejem, který se pustil do rekonstrukce více než sto let staré nemovitosti. V současné době je dům plně obytný, ale cesta to nebyla vždy jednoduchá. Co zvládl…

Diskuzní fórum

  • Přerušení tepelného mostu
  • 1. Pozor, KOOLTHERM. Pod označením CoolTherm se naopak prodává tepelně vodivý materiál....
  • Autor mates | 25. zář 2018 22:19
  • Podlaha v garáži
  • Anhydrit bych do garáže určitě nedával kvůli vlhkosti, protože anhydrit nemá rád vlhkost....
  • Autor lukasberan | 25. zář 2018 17:52
  • Vyjmutí ze ZPF
  • Zdravím, řešíme vyjmutí ze ZPF a jelikož budu podávat žádost já, ale vlastník je manžel...
  • Autor Míša | 25. zář 2018 11:01