Vezměte to od podlahy

18.06.2018 09:35 2803 zhlédnutí
Komerční

Pokud se chystáte na rekonstrukci bytu, nezapomeňte to vzít od podlahy. Výstavba nové podlahy je jedním z kroků, který by neměl být při rekonstrukci podceňován. Velmi efektivní a výkonné řešení nabízí systém suché podlahy z podlahových dílců RigiStabil E25. Suché podlaze se říká suchá proto, že jsou při její montáži vynechány veškeré mokré procesy, což výrazně snižuje čas a náročnost výstavby. Mezi další výhody podlahových dílců RigiStabil E25 patří zejména nízká hmotnost, velká únosnost a vzduchová neprůzvučnost.

Díky unikátnímu složení mají dílce RigiStabil E25 nízkou hmotnost při zachování maximálních mechanických parametrů podlahy. Snadná manipulace značně urychluje montáž podlahy a díky technologii suché výstavby lze během jednoho dne smontovat podlahu. Druhý den již můžeme pokládat libovolnou finální vrstvu podlahové krytiny, od koberce až po dřevěné parkety.

Suchá podlaha RigiStabil E25 najde své uplatnění nejen v domácnostech, ale i ve veřejných interiérech, jako jsou školy, obchody nebo kanceláře. Je tvořena buď z podlahových dílců, nebo z jednotlivých sádrokartonových konstrukčních desek s kolmou hranou. Podle typu interiéru volíme podlahu RigiStabil E25 v základní skladbě, která je vhodná zejména do bytových projektů, nebo v zesílené skladbě, kde je navíc deska RigiStabil 12,5 mm, tudíž snese větší zátěž.

Pro zlepšení stavebně-technických vlastností mohou být podlahové dílce doplněny o dodatečnou izolační vrstvu aplikovanou nasucho, a to ve formě vyrovnávacího podsypu, dřevovláknité desky, stabilizovaného polystyrenu nebo minerální izolace. Suchý proces má také tu výhodu, že respektuje požadavky jiných stavebních konstrukcí, které hůře snáší vliv nadměrné vlhkosti z mokré technologie. RigiStabil E25 lze při dodržení montážního postupu použít i v místnostech se zvýšenou vlhkostí, třeba v koupelně.

Společnost Rigips nabízí systémové řešení suché podlahy s garantovanými vlastnostmi. Kromě samotných podlahových dílců obsahuje produktová řada také suchý podsyp Rigips pro vyrovnání podkladní konstrukce, dilatační pásku nebo lepidlo.

Jak postupovat při montáži?

1. Desky a podlahové dílce skladujeme naležato na rovné ploše tak, aby byly chráněné před plošným působením vody a prudkým změnám teplot. Pro jejich řezání se používá kotoučová pila s vodicí lištou.

Krok 1

2. Montáž suché podlahy je možná pouze na připravený, stabilní, dostatečně únosný a rovný povrch. S klidem můžeme suché podlahy požívat v místech s přerušovanou vzdušnou vlhkostí do 90 %, např. v koupelnách, ale v žádném případě nesmí být použity v místech se 100% vlhkostí, jako jsou bazény nebo sauny.

3. Konstrukce budovy musí být opatřena příslušnou hydroizolací proti zemní vlhkosti.

4. Pro zabránění přenosu zvuku mezi podlahou a okolními konstrukcemi musíme podél obvodu místnosti umístit 5 mm široký diletační pásek z mirelonu nebo dřevovlákna.

Krok 4

5. Aby mohla být suchá podlaha správně položena, je třeba vyrovnat nerovnosti podkladu. Podle toho, jaké výšky nerovnosti dosahují, použijeme různé vyrovnávací materiály:

Nerovnost < 5 mm: mirelon nebo spárovací tmel Rigips
Nerovnost 5-10 mm: tmel Rigips nebo samonivelační stěrka
Nerovnost 10-60 mm: suchý vyrovnávací podsyp Rigips
Nerovnost > 60 mm: např. kombinace podsypu a izolantu

U vyšších nerovností používáme roznášecí desku pro oddělení větších vrstev podsypu a pro oddělení izolantu od podsypu (kvůli vmáčknutí podsypu do izolantu). Měli bychom zpozornět, pokud máme dřevěné trámové stropy - skrze záklop by mohly podsyp propadávat a tím sedat. To je třeba opatřit geotextilií, nikoli folií.

Krok 5.1

Krok 5.2

Krok 5.3


6. Pro dosažení lepších tepelných nebo akustických vlastností můžeme použít dodatečnou izolační vrstvu.

Krok 6.1

Krok 6.2

7. Pokládáním podlahových dílců se začíná od levého protilehlého rohu místnosti z pohledu vstupu do místnosti. Přesazení dílce přiléhajícího ke stěně se odřízne. Dílce se v navazujících řadách se pokládají s přesahem min. 250 mm. Jednotlivé dílce spojujeme pomocí lepidla, které nanášíme na polodrážky. Spoje podlahových dílců RigiStabil E25 zajistí rozpěrné sponky.

Krok 7.1

Krok 7.2

Krok 7.3

Značka Rigips je lídrem na trhu v oblasti sádrokartonů a systémů suché vnitřní výstavby. V České republice má tradici víc než 20 let. Všechny výrobní závody mají plně vytíženou kapacitu. Splňují nejpřísnější normy ochrany životního prostředí a bezpečnosti práce. Část výroby je exportována do zahraničí.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Rigips, je členem koncernu Saint-Gobain. Ten je jednou z nejstarších firem světa (v roce 2015 oslavil 350 let existence) a patří mezi globální TOP 100 průmyslových podniků. Koncern Saint-Gobain je světovým lídrem na trzích udržitelného bydlení a stavebních materiálů. Zaměřuje se na klíčové problémy naší doby: hospodářský růst, úsporu energie a ochranu životního prostředí.

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Jak pěstovat
Jak se chytře zbavit plevelů
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Jiná varianta trávníku? Travní koberce!
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Trávník s plevelem? Pomátla ses?

Související články