Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Tepelné čerpadlo Panasonic - zkušenosti z provozu

Hezký den všem, protože se na mě obracíte s dotazy ohledně zkušeností z provozu mého čerpadla, rozhodl jsem se mé několikaměsíční postřehy shrnout do krátkého článku.

Čerpadlo je Panasonic Aquarea 7kW - H generace. Dům je dřevostavba Okal typ 117 nyní zateplen šedým polystyrenem Styrotrade grafit tl. 180 mm, střecha 30cm foukané izolace. Okna s izolačním trojsklem. Tepelné ztráty prostorů vytápěných čerpadlem jsou cca 4.5kW. Čerpadlo nás stálo včetně 200l nádoby na TUV a instalace 151tis. Kč, což je krásná cena.

Čerpadlo vytápí celé patro o ploše cca 110m2 podlahovým topením a předsíň v přízemí za pomoci nízkoteplotního radiátoru napojeného také na čerpadlo.

A teď k aktuálním poznatkům. Aktuální teploty venku okolo 0°C, doma 23°C a čerpadlo dává do podlahy 28 - 29°C, takže COP je i v těchto teplotách okolo 4. Při teplotách okolo -6°C byla teplota topné vody 33°C. Co po mé zkušenosti nechápu je COP uváděné v letácích pro teplotu topné vody 35°C. Proč se uvádí COP např. pro teplotu venku 2°C a teplotu topné vody 35°C? To u mne nikdy nenastalo. Je logické, že COP mám potom vyšší.Nebo pokud se jako laik pletu, prosím o koment.

Spotřeba na vytápění včetně výroby TUV byla v prosinci 557kW. Spotřeba celé domácnosti pak 940kW. Spotřebu čerpadla od začátku provozu uvádím níže. V měsíci červenec a srpen jelo čerpadlo jen na přípravu teplé vody. Chlazení nebylo využito. Přitápět se začalo až v měsíci září.

Spotřeba čerpadlo:

červenec: 32.8 kW

srpen: 33.2 kW

Září: 92.4 kW

Říjen 110 kW

Listopad: 340 kW

Prosinec: 557 kW

Podlahové topení jede 24h denně ve stejném nastavení. Snížení teploty na noc nemá smysl. Teploty v místnostech mám nastaveny na rozdělovači podlahovky manuálním nastavením průtoků. Takže např. v ložnici je menší průtok a tedy i chladněji. Drahá elektrická regulace průtoků s termostaty v jednotlivých místnostech vůbec nemá smysl. Ekvitermní regulace čerpadla vše zvládá naprosto dokonale sama a nastavená teplota v domě se hýbe max. o 0.5°C.

Ovládání čerpadla:

Nový typ ovladače na H-generaci čerpadla je naprosto perfektní a tzv. „user friendly“. Na úvodním displeji hned snadno vidím, jaká je teplota vody v nádrži, jaká je teplota vody v topném okruhu, teplotu venku a zda je zapnuté vytápění a ohřev TUV, nebo např. jen ohřev TUV. Snadno jedním stisknutím se dá upravit ekvitermní křívka až o 3°C nahoru nebo dolu. Jestliže je tedy někomu zima, stačí zvednout křivku nahoru apod. Další funkce a ovládání najedete např. ve videu na youtube. Osobně všem „hračičkám“ doporučuju pořídit wifi modul, aby měli přehled v telefonu, nebo je možné jednotku ovladače vytáhnout z čerpadla např. do obýváku. Já jsem jednotku nechal v čerpadle a po pořízení čerpadla lítal několikrát denně do kotelny, abych se podíval, jaké je COP, teplota atd. a říkal si jak to krásně a levně topí :-).

Doporučení:

Věc, kterou budu u čerpadla dodělávat je napojení odkapávání z pojistného ventilu nádoby na teplou vodu do kanalizace. Byl jsem sice upozorněn, že bude tzv. odkapávat, ale nečekal jsem, že cca litr denně v plném provozu. Logicky čím vyšší teplota v bojleru, tím víc odkapává. Takže hadička do trubky kanalizace to vyřeší. Až se k tomu dostanu :-). No a dál bych si určitě při instalaci nechal vytáhnout ovladač do obýváku, abych ho měl tzv. po ruce.

Pokud by jste měli jakékoliv dotazy ohledně provozu, nechte mi v komentářích váš email s dotazem a já vám rád odpovím. Rád také poskytnu kontakt na prováděcí firmu, protože s jejich prací jsem nadmíru spokojen.

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

30 komentáře

 • Odkaz Komentáře Tomáš úterý, 29 květen 2018 20:16 napsal(a) Tomáš

  Zdravím,

  můžete mi prosím poslat kontakt na firmu na tomasszocs@seznam.cz

  Díky :)

 • Odkaz Komentáře Mirek neděle, 08 duben 2018 20:48 napsal(a) Mirek

  Dobrý den, prosím o kontakt na firmu, díky. m.pilcik@seznam.cz

 • Odkaz Komentáře Atmel pátek, 30 březen 2018 21:47 napsal(a) Atmel

  Zdravím.
  Mám stejné čerpadlo v 9kW variantě a rád bych se zeptal (porovnal) na pár věcí ohledně servisního nastavení a s tím souvisejících provozních vlastností. Prosím o kontakt na email atmel9@seznam.cz . Předem díky.

 • Odkaz Komentáře Zuza čtvrtek, 08 březen 2018 14:34 napsal(a) Zuza

  Jirka a Lenka
  Dobrý den, mohla bych Vás poprosit, můžete mi napsat maila na berano.zuzana@seznam.cz ? Právě skoro objednáváme stejné čerpadlo, od stejné firmy a jen bych se chtěla zeptat na pár věcí. Mockrát děkuju.

 • Odkaz Komentáře Miloslav úterý, 06 březen 2018 20:33 napsal(a) Miloslav

  Dobrý den, prosím o kontakt na firmu, děkuji!

 • Odkaz Komentáře Jirka a Lenka pátek, 16 únor 2018 23:07 napsal(a) Jirka a Lenka

  Máme postaveno ve Středních Čechách, objednávali jsme u firmy Klima Rapid z Prahy, pro kterou nám realizaci provedla fa. Vlasák z Holic u Pardubic

 • Odkaz Komentáře Dan pátek, 16 únor 2018 17:09 napsal(a) Dan

  Dobrý den, prosím o kontakt na firmu, díky, lehai@seznam.cz

 • Odkaz Komentáře Dan pátek, 16 únor 2018 17:09 napsal(a) Dan

  Dobrý den, prosím o kontakt na firmu, díky, lehai@seznam.cz

 • Odkaz Komentáře Břeta a Lenka pátek, 16 únor 2018 16:24 napsal(a) Břeta a Lenka

  Jirko a Lenka
  Taky bych poprosil o kontakt na firmu

  Stockli@email.cz

 • Odkaz Komentáře cejnik pátek, 16 únor 2018 14:24 napsal(a) cejnik

  Dobrý den,
  také bych poprosil o kontakt na firmu.
  Jirka a Lenka v jakém kraji stavíte vy? Mohli by jste mi kdyžtak také poslat kontakt?
  Děkuji

  cejnik@centrum.cz

Martin ML

Martin

Věk: 37

Detaily domu

Kraj: Karlovarský
Velikost pozemku: 1 300 m2
Zastavěná plocha domu: 115 m2
Podlahová plocha domu: 260 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 1 700 000 Kč

Související články

Vytápění a zdroje tepla

Vytápění a zdroje tepla
O zdroji vytápění jsem měl jasno, tepelné čerpadlo. A to i proto, že chci jít do NZÚ. Princip TČ je jednoduchý,  je to zařízení(srdcem je kompresor, pak několik výměníků, chladičů/výparníkú, řídící jednotka, trubky, dráty), které…

Podlahové topení a tepelné čerpadlo

Podlahové topení a tepelné čerpadlo
Podlahové topení bylo zvoleno v přízemí i v podkroví. Celkem se jednalo o cca 210 m2.

Tepelné čerpadlo svépomocí jednoduše

Tepelné čerpadlo svépomocí jednoduše
Toužíte po tepelném čerpadlu, ale jeho pořizovací cena Vám přijde moc vysoká? My Vám poradíme, jak svými vlastními silami topenářsky zapojit tepelné čerpadlo a jako bonus ušetřit desítky tisíc.

Mohlo by Vás zajímat

Demolice

Demolice
Poté, co jsme odstrojili střechu, vyklidili veškeré dřevěné součásti domu, zůstalo pouze obvodové zdivo.

Terasa

Terasa
Po zalití základové desky jsme začali pracovat na terase, jejíž prostor pod ní bude využit částečně jako sklep a částečně jako uložiště všech možných věcí.

Diskuzní fórum

Reklama