ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: narozeniny syna již budou v novém

Autor: Tereza Malinová (119 příspěvků)
29. 1. 2018
0 komentářů
ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: narozeniny syna již budou v novém
Redakční článek
Jak se daří svépomocníkovi Jiřímu se stavbou pasivní dřevostavby? Nyní dokončuje hrubou stavbu, ale synovi slíbil, že na jaře oslaví své narozeniny už „na baráku.“ Práce má tedy stavebník, který napsal v loňském roce nejvíce článků na web Svépomocí.cz dost.

Jiří, můžete ve zkratce představit svůj dům? „Jakožto čtyřčlenná rodina jsme se rozhodli opustit stávající byt 3+1 a vyměnit jej za rodinný dům na vesnici. Stavíme patrovou pasivní dřevostavbu o dispozici 5+kk. Protože by měl být dům pasivní, tak jsem upustil od tepelného čerpadla, jelikož k nim nechovám zrovna sympatie a vydali jsme se cestou elektřiny. Budeme mít systém 750l IZT, který se bude nahřívat třemi způsoby. Elektrokotlem o výkonu 6 kW, topnou spirálou zapojenou na FVE elektrárnu o výkonu 3,5 kWp, případně si vodu přihřejeme pomocí krbových kamen s výměníkem. Dům bude vybaven centrální rekuperací vzduchu, předokenními žaluziemi a všechny řídící jednotky budou nahrazeny centrální jednotkou chytré domácnosti Loxone.“

Jak jste daleko se stavbou v současné době? „V současné chvíli budeme osazovat okna, dokončíme rozdělanou střechu a začneme s vnitřními rozvody vody a elektřiny.“

Která etapa pro Vás byla doposud nejsložitější nebo Vám zabrala nejvíce času? „První velikou komplikací bylo vyřizování projektu. Vsadili jsme na špatnou projekční kancelář, se kterou jsme nebyli spokojeni a zpracování projektu až po vydání ohlášky stavby trvalo neuvěřitelných 12 měsíců. Přitom na úřadech vycházeli vždy neuvěřitelně vstříc a termíny nikdy zbytečně neprotahovali, ale kancelář, od které jsme si zaplatili i vyběhání všech povolení, si dávala se vším velmi na čas. A celkově se velmi natáhla práce na hrubé stavbě, kterou pořád dokončujeme. To ale bylo dáno laxností řemeslníků, kteří si dali na dva měsíce pauzu a mezitím stavěli další dům.“

Jaké části jste budovali čistě svépomocí? Na co z toho jste na svém domě nejvíc pyšní? „Čistě v našich rukách byla zatím jen stavba elektro přípojky a potom kompletně celá základová deska. Logicky jsem tedy nejvíce pyšný na ni. Nyní budeme dělat sami kompletní izolace, poté nějaké SDK apod. Pomáhal jsem také se střechou, kterou mi dělal známý.“

Které části stavby necháte na řemeslnících a proč? „Kompletní vodo instalace a systém topení a rekuperace. A to zejména z důvodu nutné odbornosti a také z hlediska čerpání dotace z NZÚ, pro kterou je třeba doložit odbornou montáž.“

Kdy chcete dům dokončit a nastěhovat se? „Plány jsou jedna věc, ale realita se teprve ukáže. Rádi bychom na jaře již dům dokončili. Slíbil jsem synovi oslavu jeho narozenin už v domě, takže máme do května co dělat.“ :-)

Jak vám se stavbou pomohl web Svépomocí? „Web svépomocí mi hodně pomohl při hledání odpovědí na různé otázky týkající se přípravné fáze a také zejména při stavbě základové desky. Čerpal jsem nejenom z webu, ale mou pravou rukou při stavbě byla zejména kniha Základy svépomocí z vaší dílny. Dále jsem si prohlédl téměř všechna videa na Youtube z projektu Svépomocí ŽIVĚ, která by mohla být pro dřevostavbu užitečná. Moc děkuji všem stavebníkům za inspiraci, i za podnětné komentáře u mých článků.“

Článek shrnující dosavadní průběh stavby si přečtěte zde.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová
Tereza Malinová (119 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací