Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Systém trubka v trubce pro rozvody teplé vody

Celý nástrčný systém John Guest Speedfit byl vyvinut a je vyráběn ve Velké Británii mateřskou společností John Guest Ltd., ale nápad a realizace výrobku trubka v trubce pochází od české dceřiné společnosti John Guest Czech s.r.o. Poprvé jste se mohli seznámit s tímto systémem již roku 2008 na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. V následujícím roce získala společnost John Guest Czech s.r.o. za trubku v trubce jednu z hlavních cen v prestižní celostátní soutěži Výrobek roku.

Po otevření kohoutku s teplou vodou začne téměř okamžitě téct teplá voda, i když byl kohoutek dlouho předtím uzavřen - toto umožňuje systém trubka v trubce. Tato funkce je známa již dlouho a technicky se provádí pomocí teplovodní smyčky, ve které cirkuluje mezi teplovodním zásobníkem a vodovodní baterií teplá voda, vždy pomocí oběhového čerpadla. Kromě běžného ventilu s teplou vodou musí mít zásobník další ventil pro vratnou teplou vodu cirkulační smyčky. Smyčka se používá zejména v případech, kdy je výstup teplé vody významně vzdálen od teplovodního zásobníku (bojleru). Smyčka v podání společnosti John Guest Czech s.r.o. se uzavírá vnitřkem trubky, nikoliv zvenku.

Způsob instalace systému trubka v trubce

Hadičku zasuneme nejprve do spojky, pak nasadíme trubku a poté hadičku dále protahujeme trubkou. Před realizací dalšího spoje musí opět hadička projít spojkou. Pak je možné spojku spojit s trubkou. Takto se pokračuje až k nejvzdálenějšímu spotřebiči. Na odbočce k poslednímu spotřebiči se hadička povytáhne z T-spojky a na ni se nasadí mosazná spojka. Ta má v sobě vytvořeny dva 5mm otvory. Touto spojkou, která je připevněna na konec 8mm hadičky, se vrací teplá voda vnitřkem systému zpátky k oběhovému čerpadlu a přes něj do bojleru. Na mosaznou spojku se nasadí plastová zátka a obojí se zastrčí do T-spojky, zamáčkne a zajistí. Tím jsme na konci celého systému. Po dokončení práce u posledního spotřebiče se vracíme na začátek řady, kde je přívod od bojleru. Polyetylénovou hadičku vytáhneme ze systému tak daleko, co to jde, a ustřihneme ji asi 5 cm od T-spojky. Na hadičku nasadíme mosaznou spojku a spolu s touto spojkou zamáčkneme zpět do T-spojky a zajistíme. Do mosazné spojky zastrčíme hadičku 10 mm (popř. je možné použít i jinou hadičku, kterou je vratná teplá voda přiváděna k oběhovému čerpadlu a od něj do bojleru).

Úspora energií i práce přináší úsporu peněz

Systém trubka v trubce je cenově srovnatelný s jinými klasickými systémy a tepelné ztráty jsou zhruba poloviční. Materiál, ze kterého je systém trubky v trubce vyroben (síťovaný polyetylén), je z hlediska stárnutí mnohem trvanlivější a odolnější než např. polypropylén. Kromě speciálních John Guest nůžek nepotřebujeme při instalaci žádné jiné nářadí. Stavitel a investor tak může využít i velkou úsporu drahocenného pracovního času. Zejména pro montované stavby, dřevostavby a sruby přináší systém trubka v trubce nesporné výhody.

Komerční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Související články

Podlahové topení, čisté podlahy

Podlahové topení, čisté podlahy
Letos na jaře jsme začli se sádrokartonovými kontrukcemi, teploty byly ještě dost nízko, ale přivezená kamínka nám dala alespoň trošku tepla. Ještě, že jsme udělali podbití vazníků OSB deskami, jinak…

VIDEO: Pokládka vinylové podlahy click

VIDEO: Pokládka vinylové podlahy click
Do našeho vzorového domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ jsme zvolili vinylovou podlahu značky Click Elit, jež je vybavena patentovaným zámkem UniFit, který zajišťuje rychlou a snadnou pokládku. Podlaha se také lehce…

Rekostrukce stropu

Rekostrukce stropu
Rekostrukce dřevěného stropu za ocelový probíhal demontáží stávajících SDK příček a záklopu.

Diskuzní fórum