Kontrola krbových kamen před sezónou. Čtyři body pro bezstarostnou zimu.

Komerční

Podzim je tu a s ním i příprava na topnou sezónu. Krbová kamna, krbové vložky i peletová kamna si v tomto období jistě zaslouží chvilku pozornosti. Spolu s odborníky z firmy HAAS+SOHN Rukov jsme pro vás vytipovali čtyři věci, na které je třeba dát pozor.

1. Šamotová vyzdívka

Ne vždy najdete uvnitř krbových kamen klasické šamotové cihly. Hlavně na více namáhaná místa se dnes používají odolnější materiály, jako třeba Vermikulit. Jedna věc se ale nemění, v ohništi by neměla být obnažená místa kde se oheň dostává do kontaktu s pláštěm kamen, hrozí totiž jeho propálení. Pokud jsou uvnitř vidět praskliny, není důvod k obavám, dokud tvárnice zcela nevypadnout, plní svojí funkci bez problémů.

snura

2. Těsnící šňůra

Těsnící šňůra mezi sklem a rámem dvířek časem tvrdne. Na vině jsou hlavně nečistoty, které do ní natečou spolu s čističem skla. Nejlepší je používat gelový čistič i tak má ale každé těsnění omezenou životnost. Pokud pohmatem zjistíte, že šňůra ztuhla, vyplatí se jí vyměnit. Není to složité a ušetříte nemalé peníze. Sklo totiž potřebuje prostor pro rozpínání, aby mohlo odolávat rozdílům teplot. Když těsnění přestane být elastické, sklo praskne. Šikovné je opatřit si náhradní díly do zásoby. Většina výrobců je má skladem a dokáže poradit i s jejich výběrem. Na stránkách HAAS+SOHN Rukov najdete přehledný e-shop. Stačí zadat číslo kamen a originální díl putuje poštou až k vám domů.

pripojeni

3. Usazení kouřovodu

Přiznejte se, kdy jste naposledy kontrolovali, jestli jsou trubky správně sesazené? Stačí pár pohybů, abyste měli jistotu, že vás v obývacím pokoji nečeká hned první večer černá spoušť. Nehledě na to, že spaliny pronikající do místnosti mohou být opravdu nebezpečné.

sklo

 4. Čistota a zase čistota

Pokud jste na jaře kamna nezbavili sazí a popela, je nejvyšší čas to napravit. Není to zrovna příjemná práce, existují ale technologie, se kterými je čištění o dost komfortnější. HAAS + SOHN Rukov nabízí u kamen s výměníkem systém stírací lišty. Ta je již z výroby nasazená na trubkách výměníku. Není třeba otevírat dvířka, stačí jen nasadit táhlo a posouváním lišty nečistoty setřít. Stírací lištu najdete například u modelů ALYTUS s výměníkem, SAVONA s výměníkem, nebo AVESTA s výměníkem

cisteniVymeniku

Patentované čištění výměníku u kamen HAAS+SOHN

Údržba kamen obecně není drahá, většinu náhradních dílů pořídíte do tisícikoruny. Za trochu péče se vám kamna odmění vysokou spolehlivostí a neklesajícím výkonem.