Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rozvody elektro, odpady, voda a topení

Ahoj stavebníci. Po tom co jsem měl barák zastřešený a zamčený, a já byl odpočatý z dovolené, jsem se teprve mohl pustit do pořádné práce. Vnitřní kanalizaci jsem stihnul ještě před dovolenou, teď jsem jen pár věcí dokončil, a pustil jsem se do vody a přípravy na topení. Plán byl během dubna udělat vše aby bylo možné  na konci dubna nebo nejpozději začátkem května zalít podlahy. Materiál už byl dávno objednaný a připravený.

Svářet vodu v plastu už umím, svářečku vlastním už také pár let, takže to nebyl až takový problém. Trubky v mém paneláku jsou vedené buď klasicky podlahou, nebo v připravených drážkách ve stěnových panelech. Někde bylo potřeba něco dosekat, aby bylo umístění všude podle mých představ, a u dvojumyvadla  v koupelně v patře jsem musel vyzdít z ytongu takovou instalační předstěnu. Ta po obložení bude sloužit i jako polička. 

U topení jsme byli jasně rozhodnutý pro podlahovku, a elektrokotel, nic víc. Krbová kamna budou jako záloha, hlavně na podzimní a jarní studené večery. Z mého pohledu je to tak, že u takto malých a zateplených domů nemá smysl vymýšlet žádná tepelná čerpadla o podobně, protože výše investice se mě nemůže vrátit na ušetřených prostředcích. Chápu samozřejmě že někdo to vidí jinak, je to jen můj názor. Topení jsem objednal od TopHeating, ale nakonec bez instalace. Nabídka na materiál byla slušná, a práce jsem se moc nebál. Jsou to přece jen trubky v podlaze, nic víc. Regulace jen centrálně + ekvitermní čidlo teploty. Snažil jsem se ohledně regulace podlahovky nastudovat hodně, názory se různí, ale jednoduchost u mě zvítězila. Dnes po první zimě můžu říct že rozhodnutí bylo správné, teplo bylo a moc to nesežralo.

Hlavní přívody od kotle k rozdělovačům jsem udělal v mědi 22mm, takže jsem se konečně naučil pájet i měďěné trubky. Po hrubých rozvodech vody a kanalizace mi přivezli podlahový polystyren. DJT má v projektu v přízemí jen 8 cm, v patře 6cm. Nezdálo se mi to moc, ale je fakt že pod deskou je projektovaný liapor jako izolace, což asi také něco udělá. Objednal jsem alespoň šedý podlahový polystyren, má přece jen o něco málo lepší parametry. Skladba dole byla z desek 5+3cm, nahoře 3 cm podlahový + 2 cm kročejový. Poslední centimetr už se tam nevešel, nějak to nevycházelo na výšku podlahy podle usazení schodů.

Po přípravě vody a rozdělovačů následovala nejdůležitější součást, kterou mnoho firem nedělá. V půjčovně nářadí jsem si půjčil tlakovací pumpu, a udělal tlakovou zkoušku vodovodu, na asi 15 atmosfér, a kompresorem udělal tlakovku páteřních rozvodů topení, na 6 nebo 7 atmosfér. Naštěstí všechno v pořádku.

Před pokládkou izolace ještě proběhla elektroinstalace, kde jsem se vyřádil hlavně ve slaboproudu, když už se tím živím. Každý pokoj má samozřejmě LAN, TV, i v kuchyni za linkou jsou kabely připravené, člověk nikdy neví, pokrytí wifi jsem si navrhnul pomocí stropních access pointů v hale a nad schodami, a vše samozřejmě končí v 19" rozvaděči pod stropem v technické místnosti. Plus kabeláž pro zabezpečovačku, hodně rezerv na půdu, a vůbec celá jedna prázná 40mm chránička co propojuje technickou místnost a půdu, kdyby třeba došlo v budoucnu na fotovoltaiku. No prostě mi všude vede spousta rezervních kabelů, co kdyby náhodou.

Při tahání kabelů jsem hodně ocenil přípravu trubek a krabic v panelech, takže až na drobné změny se to obešlo bez sekání, a natažení kabelů zabralo asi 2 dny s tátovou pomocí. 

To byla první polovina dubna, nezbývalo než pospíchat s izolací podlah a topením. Pokládka polystyrenů byla podle předpokladů v pohodě. Dokonce mi to i vyšlo a nemusel jsem nic dokupovat. Do druhé řady jsem přichytil dilatační pás a přitiskl ho tak ke stěně. Poté klasicky roztahat a slepit folii. Nechtěl jsem systémovou desku, přijde mi že pak člověk musí dodržovat rozestupy nopů, a ne všude se to tak hodí. Nehledě na cenu systémové desky. 

Pak jsem postupně začal rozvíjet trubky pro jednotlivé okruhy, nebojte, dá se to zvládnout i v jednom člověku. Prostě si člověk odmotá kus trubky párkrát dokola místnosti, a nachytá příchytkami do polystyrenu, a zase znova dokola. Netrvalo to dlouho, a na konci dubna mě čekalo napustit trubky, odvzdušnit a udělat topnou zkoušku, protože na první týden v květnu byla objednaná firma na anhydrit. Provizorně jsem připojil kotel, a celý den topil a topil. Byla zrovna venku pěkná zima, ale trubky všude hřály tak jsem si řekl že zkouška je snad úspěšná. Taky konečně přivezli vchodové dveře.

Na zalití podlah jsem se hodně těšil, protože vím že potom už je dokončení velmi blízko, a vůbec celá stavba uvnitř tím dostane uplně jiný šmrnc. Prostě uvnitř už to vypadá uplně jinak, a dá se tam pak normálně chodit. Nejhorší bylo někam odklidit všechny věci které se do té doby válely na podlaze, všechno odvézt. Pár dní před zalitím jsem začal ještě zateplovat sokl domu, 12cm XPS, tak hluboko kam jsem se jen dostal, tedy na úroveň zalití pasů betonem. Nastal den D, ráno dorazil mix s anhydritem a za ním chlapíci s čerpadlem, řekl jsem kde chci mít "nulu", natáhla se hadice, a asi za dvě hodiny chlapi odjižděli na další akci. Zavřít, nevětrat. 

Pomalu se začala připravovat další fáze stavby, protože jsem se konečně domluvil s firmou co udělá zateplení a fasádu, nedovedu si představit jak bych sám udělal fasádu, na stočení omítky to prostě v jednom člověku nejde, a lidi na pomoc nemám. Ale to zase v příštím článku.

 

Náklady

Název položky Cena
voda, odpady, wc 15 000 Kč
elektro hrubé rozvody 20 000 Kč
podlahovka materiál 45 000 Kč
polystyreny podlaha 14 000 Kč
kotel, bojler, příprava na topení 27 000 Kč
anhydrit 45 000 Kč
sokl XPS, lepidlo, pěny 12 000 Kč
vchodové dveře 28 000 Kč
Celkem 206 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

16 komentáře

 • Odkaz Komentáře ESO čtvrtek, 09 srpen 2018 20:21 napsal(a) ESO

  Přidám naší zkušenost. Máme tepelné čerpadlo země-voda, roční náklady na elektřinu máme do 15 tis. (topení, ohřev vody, svícení, prostě vše). Dům máme ztráty podobné jako vy a podlahovou plochu také. Rozhodně investice tepelného čerpadla nelituji. Teď jsem vám ale asi v rozhodování nepomohl :-)

 • Odkaz Komentáře Kacers čtvrtek, 09 srpen 2018 15:36 napsal(a) Kacers

  Tybláho, děkuju za bleskovou odpověď !!
  Z toho, co píšete se spíše přikláním k tomu elektrokotli - je to tak jednoduché zařízení, že se tam nemá defacto co pokazit a když jo, maximálně se koupí nový..
  Kvalitní čerpadlo (v ceně cca 200 000,-) se mi v životě nevrátí, mám nabídku i na levnější (komplet s ohřevem vody 100 000,-), ale tam je zase otázkou, jestli vydrží..

  Ještě jsem si v mezičase volal s projektantem topení a také nebyl schopen jednoznačně určit, do čeho jít :) Ale rozhodně v našem případě ten kotel nevylučoval - říkal, že by tou cestou kotle asi i šel.

  Můžu se ještě poptat na ty vytápěné prostory ?

 • Odkaz Komentáře Martin a Majda čtvrtek, 09 srpen 2018 15:13 napsal(a) Martin a Majda

  Zdravím,

  já zatím rohodnutí nelituji, je to již dalí rok, spotřeba energie byla v podstatě uplně stejná, za rok 2016/2017 to vyšlo VT 356kWh, NT 9200 kWh , 2017/2018 to bylo VT 440 kWh a NT 9500 kWh, tedy za rok peníze do 30tis kč. Z toho topení odpovídá cc poovině, mám tam podružný elektroměr. Spotřeba na elektrokotli za tuto zimu 5400 kWh .není to málo, ale pořád by mě to nepřesvědčilo do TČ. Druhá věc ale je že bych na tu technologii ani při stavbě neměl peníze.

  tepelné ztráty přesně ani nevím, v zateplení jsem měl dost změny od projektu (dal jsme tlustší polystyren a více vaty) ale do 5kw to bude.

  samozřejmě čerpadlo je potřeba zvážit, pokud bych na to měl více bych o tom přemýšlel, ale stejně bych se spíš klonil ke krbovkám s akumulační nádrží, na to mam udělanou přípravu. Soused měl letos opravu na tep.čerpadle za skoro 50tis, 6 let staré, to mě prostě odrazuje. podrobnosti nevím.

  hodně štěstí při rozhodování, je dobré myslet do budoucna třeba s přípravou některých rozvodů, aby se dalo dodělat jiné topení pokud se změní situace. Stejně tak třeba udělat rozvod vody na splachování dešťovkou, to jsou podle mě velké úspory.

 • Odkaz Komentáře Kacers čtvrtek, 09 srpen 2018 14:43 napsal(a) Kacers

  Dobrý den, Ahoj,

  je to cca rok, co jste zde řešili spotřebu elektrické energie celého domu (topení, svícení, vaření...) a s tím spojené náklady.
  Momentálně jsem ve fázi, kdy se mám rozhodnout, jakou cestou jít - TČ x Elektrokotel.

  Mám to jako na houpačce a pořád váhám, nicméně mi to ze stejných důvodů jako máte Vy táhle k elektrokotli..
  Velikostně stavíme podobný dům, (přízemí 80m2 + 25m2přístavek + obytné podkroví 80m2) - užitná plocha domu je cca 135m2, vytápění také podlahovkou.. Tepelné ztráty máme napočteny na 5,5kW.

  Mohl bych Vás poprosit o nějaká data k Vašemu domečku ? Poslední řoční náklady, tepelné ztráty, užitná plocha ??

  Děkuji, moc by mi to pomohlo !

 • Odkaz Komentáře Martin a Majda středa, 13 červen 2018 17:06 napsal(a) Martin a Majda

  prakticky všechno k podlahovce jsem kupval od eurosystemy.cz , je to myslím přímo zdejší zastoupení topheating.

 • Odkaz Komentáře Martin Kubik středa, 13 červen 2018 06:50 napsal(a) Martin Kubik

  Preji dobry den, chtel bych Vas poprosit o radu - kde, nebo pres jaky e-shop jste kupoval material od znacky TopHeating? Myslim tym folie, trubky, metalickou pasku, dilatacni pasy na stenu s folii, rozdelovace, ...

  Predem dekuji za odpoved a Vas cas, at se dari a prijemne bydli.

 • Odkaz Komentáře Martin a Majda pondělí, 18 září 2017 12:59 napsal(a) Martin a Majda

  ohledně toho rozvaděče nemáte pravdu, u jističů je naprosto jedno zda je vstup zhora či zespoda, dělá se to oboje. Z důvodu propojení společnou lištou s chráničem se to právě poměrně často dělá takto :-) Stejně tak jako chránič napravo, protože pak výstup rovnou na hřebenovou lištu je uplně nejjednodušší řešení. Byli nějaké zažité zvyklosti, to je pravda, a ty jsou opačné, to je taky pravda.

  věřte že důkladnou revizí i kolaudací to prošlo v pohodě.
  m.

 • Odkaz Komentáře Tom pondělí, 18 září 2017 12:51 napsal(a) Tom

  Zdravím já osobně nejsem elektrikář ale na svém domě který právě stavím jsem si celou elektriku dělal sám jen mi to vždy zkontroloval táta který elektrikářem je a troufl bych si tvrdit že el. rozvaděč na fotce je zapojen špatně vstupní napětí je vždy z vrchu a ze spodku výstup k jednotlivým spotřebičům stačí si zadat do vyhledávače schéma zapojení jističe a vyskočí vám tam několik obrázků které potvrzují moje tvrzení. Toto by kolaudací asi neprošlo a nevím jistě ale podle mě to při takovém zapojení ztrácí funkčnost.

 • Odkaz Komentáře Martin a Majda úterý, 08 srpen 2017 11:31 napsal(a) Martin a Majda

  přeji vám to samé, díky, je pravda že jaké budou ceny a technologie za X let, neví nikdo, rozhodně to bude ale všechno někde jinde.

 • Odkaz Komentáře ESO úterý, 08 srpen 2017 11:26 napsal(a) ESO

  Návratnost mě právě trápí asi jako jediná věc a pevně se snažím věřit, že to naše čerpadlo vydrží...uvidíme. Taky pevně věřím, že za 15 let budou tepelná čerpadla v úplně jiné cenové kategorii a půjde sehnat za cenu dnešních plynových kotlů a tak náhrada nebude tak bolet.
  Děkuji a přeji ať se vám dobře bydlí.

Martin a Majda

Martin

Věk: 34
Koníčky: stavba, stavba, kolo, hory, skály
Zaměstnání: slaboproudař elektro

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 880 m2
Zastavěná plocha domu: 72 m2
Podlahová plocha domu: 120 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 200 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 879 000 Kč

Související články

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!
Potřebujete vyměnit staré radiátory za nové, aby vypadaly nejen efektně, ale umožnili vám i snížit náklady na vytápění? Potom těleso RADIK KLASIK-R je jasná volba. Oblíbený deskový radiátor pro rekonstrukce…

Jak odstranit tvrdost vody pomocí změkčovače vody?

Jak odstranit tvrdost vody pomocí změkčovače vody?
Tvrdá voda je problémem nejen studničních vod, ale nastává i při využívání vody z obecních vodovodů. Určitě jste se již setkali s nepříjemnou vrstvou vodního kamene na vodovodních bateriích, sprchovém…

Připravte se na letošní topnou sezónu se stylem - díky Kermi moderním radiátorům s nadčasovým vzhledem a energetickou úsporou

Připravte se na letošní topnou sezónu se stylem - díky Kermi moderním radiátorům s nadčasovým vzhledem a energetickou úsporou
Časy, kdy radiátory byly výhradně žebrované a bílé a visely na stěnách, jsou pryč. Současné zdroje tepla dnes slouží i jako dekorativní bytové prvky na stěnách, které utvářejí prostředí Vašeho…

Diskuzní fórum

  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05
  • Dešťová jímka
  • Máme dost malý pozemek a klasická velká jímka se nám tam nevešla. Podařil ose nám najít...
  • Autor StaLak | 18. zář 2018 13:54
  • Využití dešťové vody
  • My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen...
  • Autor Nikolka | 18. zář 2018 10:54