Seřízení oken zvládnete sami

Komerční

Zima vždy prověří prakticky všechny součásti rodinného domku. Pokud uprostřed zimy zjistíte, že okny do bytu táhne, nebude to příjemné. Připravte proto svá okna na zimu již nyní.

Pravidelná údržba

Podzimní mytí oken je příležitostí zjistit, v jakém stavu vaše okna jsou, a to i když jde o nová okna, která máte třeba jen pár let. Pravidelná údržba zajistí, že všechny součásti oken budou v dobrém stavu. Věnovat pozornost těsnění a kování oken se vyplatí, lze tak předejít nepříjemným překvapením, která se mohou projevit, až přijdou mrazy.

Umytí skel, rámů a křídel je samozřejmostí, ale prohlédnout a vyčistit potřebují také odtokové otvory oken v dolní části rámů. Při jejich ucpání může dojít k tomu, že kondenzát a voda, která se při prudkých deštích dostane do oken, nemá kudy odtéct a může proniknout i do interiéru. „Čistotě odtokových otvorů byste měli věnovat pozornost také kdykoliv, když v blízkosti oken provádíte stavební úpravy,“ říká J. Korbelář technický manažer VEKRA.

Těsnění je pro tepelnou izolaci oken zásadní. Mělo by být pružné nepoškozené a správně osazené v rámu a křídlech okna. Pokud zjistíte, že těsnění je poškozené, měli byste jej nahradit odpovídajícím typem.

Dřevěná okna potřebují kromě umytí i pravidelné používání balzámu na lazuru. Podcenit péči o povrchovou úpravu dřevěných oken se nemusí vyplatit. Dřevěná okna vystavená přímému slunci a účinkům povětrnosti bez odpovídající péče trpí a brzy to může být znát i na jejich vzhledu.

Nepodceňujte péči o kování

Všechna moderní okna potřebují věnovat pravidelnou pozornost celoobvodovému kování. „Jednou za rok by měly být promazány pohyblivé části okenního kování a do vyznačených otvorů je třeba kápnout trochu oleje,“ vysvětluje J. Korbelář z VEKRY a dodává: „univerzální použití má silikonový olej.“ Pokud si při mytí všimnete, volných vrutů nebo šroubů je potřeba je opatrně dotáhnout.

Kování má zásadní vliv na funkčnost oken. Pravidelnou a jednoduchou údržbou si zajistíte, že okenní kování bude dlouho a dobře sloužit.

HORNI ZAVES serizeni  


Kdy se pustit do seřizování oken

Dobrou tepelnou izolaci poskytnou jen správně seřízená okna. Pokud zjistíte, že okna drhnou nebo jimi táhne, je čas pustit se do seřízení. „ I když jste po montáži převzali seřízená okna, vlivem teplotních změn nebo také sesedáním novostavby je potřeba časem seřízení oken korigovat,“ říká J. Korbelář technický manažer VEKRA.

TIP: jak na seřízení oken ale i na další tipy se naučíte v našem Praktickém Rádci

Podle návodu od výrobce byste běžná okna měli zvládnout seřídit sami, většinou k tomu stačí imbusový klíč. U složitějších prvků, jako jsou posuvné systémy, je dobré zavolat servis dodavatele, i když šikovný laik zvládne podle návodu i toto.

Podzim je ideální dobou nejen na běžnou údržbu, kterou všechna okna potřebují, ale také na seřizování oken. Malý rozdíl teploty v interiéru a venku umožňuje optimálně okna seřídit a bude to i příjemnější, než když se do seřizování pustíte, až bude venku mrznout.

HORNI ZAVES serizeni schema