Parapetáž

Příspěvek stavebníka

Jeden by skoro řekl, že článek o parapetech snad ani nejde napsat. Prostě se koupí parapet a hodí se na lepidlo nebo na pěnu a jedeme dál. My s manželkou ale musíme mít všechno vytuněný a vydyzajnovaný.

Při brouzdání po netu jsme oba nezávisle na sobě narazili na článek o parapetech z půdovek. Láska na první pohled s následným dlouhým hledáním vhodného maderiálu. Staré půdovky jsou zjevně v poslední době populární a nabídka nebyla nikterak valná. Buď vysoká cena a dobrá kvalita nebo střední cena a kvalita vesměs nulová. Navíc dát do kupy starou půdovku není žádnej med. Jedním z klientů mého zaměstnavatele je i menší cihelna ve Vysokém Mýtě. Prubnul jsem tedy jejich webovky a půdovka byla na světě (http://www.cihelna.hrabcuk.cz/cihlova-dlazba.php). Jasný, takových pórovitých dlaždic je dneska na trhu hafo, ale ty strojovky, to je jak z plastu…… Komunikace super, doprava do Prahy něco spolkla, ale zas jsem dostal rovnou půl metru zadara, kdyby prý něco po cestě popraskalo. Nic nepopraskalo, takže děkuju za půlmetr. I když je pravda, že některé byly kazové, to ale pro můj záměr nikterak nevadilo, ba naopak.


Pak už jen vymyslet jak to dát do kupy. Na půdovkách, ač fungl nových, byl jakýsi tuhý šlem, který nešel úplně snadno zbrousit. V první vlně jsem tedy každou dlaždici vzal opatrně diamantovým brusným kotoučem, co mi doma zůstal po dobrušování podlahy. Pak jsem to dohladka dobrousil lamelovým brusným kotoučem, zabrousil hrany, předky parapetů pěkně zaoblil a diamanťákem nařezal na požadované velikosti a vyrejžákoval. Jo jo, práší se u toho. První nebo druhej slunečnej víkend a hned jsem se stal miláčkem většiny sousedů. Tchýně mě navíc pochválila, jak jsem se krásně opálil, pěkně do oranžova, lepší jak solárko. Alespoň do doby než vlezete pod sprchu.
Z oken jsem strhal extruďák, který jsem tam kdysi pracně nalepil, pilkou na železo zařízl omítku a šlo se na věc. Půdovky se na chvilku namočily do vody, aby netahaly vodu z lepidla (jsou jak houba, když jsem je nacpal do kbelíku, tak to vypadalo, že se voda vaří, co z toho šlo bublin). Pod okno se napatlala adekvátní vrstva lepidla a půdovky se na lepidlo na přeskáčku naplácaly. Nejsem profík a ani přes velkou vrstvu lepidla jsem to nedokázal dát do úplný roviny (a to jsem to měl zatížený nějakej čas). Ale nikde pod oknem mi nevznikla žádná škvíra a všechno se mi podařilo vyspádovat od okna.


Nalepené půdovky se přetřely speciální impregnací na podobný typ materiálu (Imesta CV), pro jistotu jsem je oblepil, abych si je zbytečně nezapatlal a do škvír se nacpala spárovačka v odpovídajícím odstínu (dnes bych volil světlejší). Pak se ještě dvakrát vše naimpregnovalo, škvíry v omítkách pod parapetama a po stranách jsem srovnal lepidlem a začistil fajnovkou. Netvrdím, že se mi to povedlo uplně na sto procent, takže je kolem parapetů patrné, že se omítka dodělávala, ale aspoň to vypadá rustikálně. Pak už se jen vše přejelo barvou a tradááá.

Fotogalerie

Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Parapetáž
Kuchyně, schodiště, lícovka a zateplení
Předchozí článek autora
26.01.2015 01:00 12689 zhlédnutí
Kuchyně, schodiště, lícovka a zateplení
Kuchyň – tu jsme původně plánovali z Ikei, ale díky přístupu zaměstnanců kuchyňské části a hlavně...
Rekonstrukce před dokončením
Následujicí článek autora
25.10.2016 08:00 11090 zhlédnutí
Rekonstrukce před dokončením
Už jsem se dlouho nepochlubil nějakým tím progresem a protože bych nerad, aby to...

Stavební etapa: parapety

1 komentář

Martin a Petra
napsal(a) Martin a Petra/26. čvn 2015 09:06

Tleskám, Honzo! Vypadá to opravdu výborně! Dobrej nápad!!

Odkaz Komentáře