Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?

15.01.2013 02:00 79430 zhlédnutí 25 komentáře
Redakční

Každý způsob vytápění má své výhody i nevýhody.  V souhrnu se však dá říci, že podlahové vytápění má těch výhod přece jen více.

Mezi zásadní výhody teplovodního podlahového vytápění lze zařadit velmi dobré rozložení teploty vzduchu v místnosti. Ze všech variant jak a kde umístit otopná tělesa, je z hlediska rozložení teploty vzduchu nejlepší právě podlahové vytápění

 

U plošného vytápění podlahové krytiny jako je například lamino, keramika nebo dřevěná podlaha se teplo po místnosti rozptyluje rovnoměrně. Teplo sálavé, které je vyzařováno podlahovým vytápěním, je příjemnější než teplo vyzařované topnými tělesy. Rozdíly teplot ve výšce nohou a hlavy jsou takřka minimální, pro nás v podstatě nepostřehnutelné. Proto vnímáme pocit tepla celkově jako útulnější a příjemnější.
06-Co-je-lepsi
Z hlediska úspory energií hovoří pro podlahové vytápění výrazně nižší teplota na přívodu, což se samozřejmě projeví na úspoře energie. U klasických topných těles je nutné vyhřát vodu  až na 70°C na vstupu, zatímco podlahovému topení při zajištění stejného komfortu postačuje teplota pouhých 35°C.

 

Z toho vyplývá úspora až 20 % primární energie. Abychom si udělali snadnější představu, uveďme jako příklad následující situaci: pokud snížíme teplotu v místnosti o pouhé 2°C, docílíme úspory energie až o 12 % za rok.  Snížením teploty o pouhý 1 °C se dá ušetřit kolem 6 % paliva, z čehož vyplývá, že při použití podlahového vytápění ve srovnání s radiátorovým se dá ušetřit až 15 % paliva.Z hlediska celoroční spotřeby je to již opravdu velká úspora.  
03-Co-je-lepsi
Nižší potřebná teplota vody pro podlahové vytápění je zároveň další výhodou, v důsledku to znamená menší tepelné namáhání materiálu i menší délkovou roztažnost trubek v důsledku  změny teplot. Navíc nižší teplota vody v podlahovém vytápění je naprosto postačující pro vytápění i v případě nízké venkovní teploty.

 

Radiátory a jiná konvekční otopná tělesa bohužel zaberou ve vytápěných místnostech velmi mnoho místa. Zatímco vytápění podlahové nezabere žádný prostor a navíc není ani vidět.
01-Co-je-lepsi
Nenahraditelná je možnost vytápění pomocí teplovodního vytápění nebo vytápění elektrickými rohožemi v tom, že tyto druhy lze použít i do místností o rozdílném půdorysném tvaru. Trubky lze různě ohýbat, aniž by se snížila jejich životnost anebo to mělo vliv na jejich  kvalitu.  Navíc je možné je použít na vyhřívání i některých venkovních prostor jako například na příchozí chodník k domu nebo garážové prostory.  
05-Co-je-lepsi
Další vhodnou možností je kombinace podlahového vytápění s konvekčním. V současnosti to není nikterak nemožné a při dobře navrženém projektu a použití kvalitních materiálů je to technicky snadno proveditelné.
04-Co-je-lepsi
Jednoznačnou nevýhodu lze u podlahového vytápění vidět snad pouze v jedné věci, a to  v nemožnosti provádět jakékoli dodatečné úpravy a opravy v zabetonovaném podlahovém vytápění. Rozbitím betonu by došlo k poškození jak trubek, tak rohoží a navíc by se mohla narušit i nosnost celé stavební konstrukce. Proto se musí podlahové vytápění od samého začátku pokládky dostatečně kontrolovat a provádění instalace se nesmí uspěchat. Každá část pracovního postupu musí být nutně velmi dobře kontrolována ihned po provedení.   

 

Článek "Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?" vznikl na základě přání stavebníka Tomáše Šrahůlka, který požádal naši redaktorku Zuzku, aby napsala, která varianta vytápění je lepší.

Pokud chcete i Vy dát Zuzce TIP na téma článku, které Vás zajímá, vyplňte formulář na této stránce.

 

Zuzana Bohdalová
Foto: plumbers.co.uk, thedurhamplumer.co.uk, blueskyenergy.net, chiswellheating.co.uk, archiexpo.com, ambient-ufh.co.u.

Nejčtenější články za uplynulý rok 2012
Předchozí redakční článek
11.01.2013 10:20 36639 zhlédnutí
Nejčtenější články za uplynulý rok 2012
Redakční
Při vstupu do každého nového roku jsme si již zvykli bilancovat a dnes hodnotíme články vydané v...
Lité epoxidové podlahy
Následujicí redakční článek
17.01.2013 02:00 72661 zhlédnutí
Lité epoxidové podlahy
Redakční
Epoxidové podlahy se dělí na lité (samonivelační) a stěrkové (vrstvené). Jejich největší výhodou...

25 komentáře

SImRel
napsal(a) SImRel
28. čvn 2018 10:40 / Odkaz Komentáře

My máme obojí, v kuchyni obyváku a koupelnách podlahové topení, zbytek místností klasika radiátory :-) Nechali jsme se inspirovat tady : https://pruvodce-realitami.cz/podlahove-topeni-a-jeho-vyhody/

lenkas
napsal(a) lenkas
08. lis 2017 15:45 / Odkaz Komentáře

Ja jsem spokojena s timto http://www.dipro-koupelny.cz/vytapene-podlahy/t1028

David Kloc
napsal(a) David Kloc
02. kvě 2014 12:55 / Odkaz Komentáře

Já jsem pro elektrické podlahové vytápění hlavně z důvodu komfortu a bezúdržbovosti. Elektrické vytápění nepotřebuje žádnou údržbu. U topných kabelů se nemá moc co pokazit. Pravděpodobnost, že dojde k přerušení kabelu je stejná jako u teplovodního systému. Ne-li menší. Kotel jak plynový, tak elektrický Vám vydrží maximálně 15 let a to už jej budete občas opravovat. Termostaty jsou jednoduchá zařízení s velkou životností. Navíc když Vám odejde jeden termostat, tak topíte v celém domě krom tohoto pokoje. Pokud Vám ale odejde cokoli na plynovém kotli, tak netopíte vůbec.

Ondřej Heidenreich
napsal(a) Ondřej Heidenreich
22. dub 2014 10:50 / Odkaz Komentáře

Pavel L.: Souhlasím s Vámi, že teplovodní vytápění vychází do cca 5kW ztráty domu cenově stejně při použití plynového kotle a elektrického kotle. Vyšší pořizovací náklady u plynového kotle se během provozu vrátí v nižších provozních nákladech.

Ale pokud použijete elektrické podlahové vytápění, tak se Vám pořizovací cena oproti teplovodnímu systému s plynovým kotlem razantně sníží. Tím pádem se rentabilita elektrického vytápění posune někam k těm cca 8-10kW.

Navíc máte jako bonus ovládání vytápěcích okruhů termostatem v každé místnosti, ne centrálně jako u většiny teplovodních zdrojů.

Toť moje zkušenost.

Majkíí
napsal(a) Majkíí
16. dub 2014 22:15 / Odkaz Komentáře

Nejsem takový odborník, abych mohl tvrdit, že teplovodní trubky vydrží méně než topné kabely ...

Stejně to budeme předělávat, ať už je to prasklé a teče to, nebo se to přepálilo a netopí to :-)

Kamila
napsal(a) Kamila
15. dub 2014 18:24 / Odkaz Komentáře

Zdroj-nezdroj, ani ty trubky v podlaze nevydrží věčně, takže budeme hůlkama rozbíjet anhydrit (beton) všichni :-). A myslím, že trubky vydrží podstatně míň a případné havárie jsou hůře detekovatelné, než u kabelu. A teď vypadám jako nepřesvědčitelný odpůrce teplovodky a to tak vůbec nenííí :-).

Majkíí
napsal(a) Majkíí
15. dub 2014 18:08 / Odkaz Komentáře

Nic nevydrží věčně, ani ty topné kabely, takže stejně se to bude muset řešit(koulenekoule).

Nejhorší je, že to nebude jen výměna zdroje, či radiátoru, ale celé podlahy :-)

Já pevně věřím, že se cena zdrojů tepla postupně vyrovná. Tepelná čerpadla padají jako hrušky.

Momentálně jsou náklady na vytápění po dobu funkce jakéhokoliv zdroje podstatně vyšší než pořizovací cena zdroje tepla (kromě megadrahých TČ).

Kamila
napsal(a) Kamila
15. dub 2014 16:13 / Odkaz Komentáře

... anebo je nejspíš možný, že žádný zdroj nebude o moc levnější, i kdyby mohl být, protože proč by byl?! A že bude zavedená nějaká "rekuperační" daň, protože stát asi moc nebude potřebovat "nezávislé" domácnosti. P.S. neberte mě moc vážně, sice to vážně myslím, ale napsané na webu to vypadá docela hrůzostrašně :-D

Pavel L.
napsal(a) Pavel L.
15. dub 2014 16:00 / Odkaz Komentáře

Kamilo ja to nepopiram. Ale prijde mi lepsi mit tu moznost na zmenu za 30 let, nez byt odkazany jenom na jeden zdroj tepla. Ale je mozne, ze tou dobou bude natolik levna EE nebo bude mit kazdy barak vlastni elektrarny, ze je tato investice nyni zbytecna.

Kamila
napsal(a) Kamila
15. dub 2014 15:41 / Odkaz Komentáře

Mno, ale výměna zdroje tepla za vhodnější (výhodnější) v případě teplovodní podlahovky vyžaduje nejen nějakou vstupní investici, ale taky přehled co trh bude nabízet a schopnost si to spočítat a čas si případné úspory užít a "koule" na to, se do toho pustit... A to je možná všechno to, co nám v důchodu bude chybět stejně jako peníze.

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Základy a deska
Práce s aku vazačem armatur
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Dokončovací práce a stěhování
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Interiérové dveře z masivu
Příspěvek stavebníka
Zahradní stavby
Stavba ohniště a zahradního posezení svépomocí

Související články