Dřevo nebo plast?

Komerční

Který materiál zvolit? Při nákupu nových oken jde o existenční otázku. Při detailním pohledu zjistíte, že mezi oběma typy není v dnešní době velkých rozdílů. Konečná volba je často nakonec záležitostí vkusu.

Plastová okna jsou barevně stálá, nepropouští vzduch a mají velmi vysokou životnost. Jsou rovněž levnějším řešením v případě, že vaším hlavním kritériem je cena.

 

Další velkou výhodou je jejich údržba. Respektive její naprostá absence. V neposlední řadě je pádným důvodem pro pořízení plastových oken rozličnější nabídka skel.

 

V nabídkách výrobců naleznete speciální protihluková či „nerozbitná“ okna. Protisluneční vlastnosti využijí zejména zájemci o střešní okna. Velkým neduhem „plasťáků“ nižší cenové hladiny je jejich tepelná rozpínavost.

 

Dřevěná okna se vyznačují především vyšší pořizovací cenou. Teplotní propustnost je zcela srovnatelná s okny plastovými. Vzduchová propustnost vycházející z podstaty materiálu, je však plastem nenahraditelná. Stavba díky tomu může tzv. „dýchat“. Je dobré si uvědomit, že tepelnou propustnost oken ovlivňuje mimo jiné kvalita použitých skel a těsnícího profilu.

 

Dnešní dřevěná okna se vyrábí lepením z několika vrstev, což zabraňuje typickému neduhu starších okenních rámů z jednoho kusu dřeva - deformaci či zvětšování objemu vlivem povětrnostních vlivů. Tento jev, pravda, nelze ani v dnešní době zcela vyloučit. Pokud tedy bydlíte na samotě, kde jsou okna vystavena permanentním nepříznivým vlivům, jsou plastová okna lepší volbou.

 

Nabídka odstínů a typů dřeva je velmi pestrá, používají se stromy od smrků přes, borovice, modříny, meranti až po duby. Obecně se má za to, že čím tvrdší dřevo, tím delší životnost okna. Nutností je zmínit potřebu pravidelné údržby dřevěných oken. Promazání olejem a ošetření povrchu za pomoci oleje nebo mořidla je nezbytností pro zachování dlouhodobé trvanlivosti. Vhodné střešní okno podle vašich představ si můžete vybrat a objednat online zde.

 

Pokud vlastníte dům na okraji zástavby a ten je plně vystaven povětrnostním vlivům, není použití dřevěných oken vhodné. Nátěry jejich vlivem silně trpí. Stejně tak se nesnáší s trvale vlhkým prostředím.