Stropy

Příspěvek stavebníka

říjen 2010 - listopad 2010
V září 2010 jsme si „dali voraz“ a odjeli na dovolenou. Po svém návratu jsme začali řešit stropy, abychom už konečně měli místnosti a ne jen kóje s průhledy do krovu a na půdě už nadále neskákali po různě rozmístěných prknech (a někteří nedobrovolně neskákali i s prkny k zemi).

Při montáži krovu jsme umístili stropní trámy s tím, že až doděláme vnitřky, zavěsíme na ně sádrokartonový podhled. Při stavbě obvodových zdí jsme se trochu přepočítali, takže rošt jsme museli „nalepit“ těsně na trámy a i tak jsme se dostali na výšku místností cca 242 cm. Ale co, v našem nynějším bydlišti máme stropy ještě nižší… Ale aspoň budeme mít pěkné teplíčko s menšími náklady Návody na montáž jsme si nastudovali z knížek a na internetu, ale praxe je přece jen věc jiná, proto jsme chtěli nějakého řemeslníka. Jenže společně s námi se do toho nikomu nechtělo – každý si raději jede sám…  Tak jsme aspoň zkoušeli sehnat řemeslníky zadáním poptávky na intermetu, ale nabídky byly dost vysoké (některé až trojnásobně – ti snad nabízeli profily ze zlata ), takže nakonec jsme vzali zedníky, kteří u nás byli již při hrubé stavbě. Dohoda byla, že materiál si sháníme sami a cena za práci 200Kč/m2 (montáž roštu, montáž desek, tmelení a přeštukování).

Po delším rozhodování, jestli rošt jednoduchý nebo dvojitý, jsme se rozhodli pro dvojitý, především kvůli větší vzdálenosti trámů.
Zedníci propagovali zvláštní způsoby a postupy – napřed na krokvové závěsy pověsili CD profily, pak k nim chtěli přes přímé závěsy navěsit napříč další CD profily a nakonec po obvodu zdí přidělat UD profily. Sice nejsme profíci, ale nějaké ty návody jsme si na internetu přečetli a s tímhle neměli nic společného. Bohužel jsme se ale na postupu předem nedomlouvali (netušili jsme, že by to někdo takto upravil) a tentokrát jsme jim ani nestáli celou dobu za pr… jako předtím. Takže když jsme přijeli, tak už byla horní vrstva CD zavěšená a chtěli koupit přímé závěsy – no nechápali jsme na co… Po „konzultacích“ ve stavebninách a s výrobcem jsme se domluvili, že to bude přece jen lepší s křížovými spojkami CD (o tom, že s nimi běžně nepracují, svědčí i to, že je úplně všechny dali obráceně  ).
Na naši žádost mezi UD a zeď dali pěnové těsnění. Na rošt se oboustrannou lepicí páskou přilepila parotěsná folie a přišroubovaly se SDK desky – v koupelně, WC a části kuchyně zelené, v kotelně a poblíž komínů červené a na zbytku stropů bílé.
Další práce už byly vcelku standardní – pásky, tmel Uniflot, penetrace… Nakonec se SDK přeštukoval dvěma vrstvami štuku Hasit 150 a napojení ke zdi se vyřešilo pružným akrylátovým štukovým tmelem.

Izolace a podlaha na půdě
Izolaci – vatu Rockwool multirock tl. 6 a 10 cm – jsme si pokládali sami. Původně jsme plánovali, že přijde 2 x 10 cm vaty na výšku trámů a přes to křížem ještě 6 cm. když jsme to ale vyzkoušeli, nějak to nevycházelo, takže slabší vrstva se nakonec dala do roštu a na to dalších 2 x 10 cm. Na vatu jsme měli originál nůž rockwool, který pro nás byl velkým pomocníkem.
Na půdě jsme udělali pouze jednoduchou prkennou podlahu z prken na sraz. Na část půdy ještě stačila prkna, která zbyla z bednění střechy (ta už byla namořená zeleným bochemitem) a na zbývajících 75m2 jsme dokupovali další prkna, která jsme natírali bezbarvým bochemitem. Na část půdy jsme již položili koberce, které jsme dostali od známých
Strop v obýváku
V obýváku jsme si vymysleli, že trámy necháme viditelné a horní záklop bude z nesámovaných borovicových prken překládaných přes sebe. Prkna (borovice) i trámy (smrk) jsme nechali v přírodní barvě a pouze je přetřeli matným lakem. Teď už jen vyřešit napojení stropu na zdi – no snad to zvládnem ještě před nastěhováním :-D

Fotogalerie

Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Stropy
Podlaha
Předchozí článek autora
29.12.2010 22:21 26420 zhlédnutí
Podlaha
13. – 28. 8. 2010Po dokončení rozvodů topení k radiátorům, jsme se v půlce srpna vrhli na...
Na bílo nebo barevně?
Následujicí článek autora
30.07.2011 22:32 12273 zhlédnutí
Na bílo nebo barevně?
Před několika měsíci, po dokončení štuků, jsme byli šťastni, že máme světle šedé stěny, což byl...

Stavební etapa: sádrokartony zateplení podkroví

Název položky Cena
SDK Knauf 12,5 mm 8 000 Kč
Parotěsná folie, tmely, pásky, vruty, šrouby, profily, těsnění, natloukací hmoždinky, závěsy, spojky, štuk 16 000 Kč
Práce 95m2 19 000 Kč
Minerální vata Rockwool multirock 22 400 Kč
Půdní schody 3 900 Kč
prkna na podlahu půda 6 000 Kč
Bochemit (ještě zbyl) 2 100 Kč
Lak na dřevo 773 Kč
Prkna na obývák 3 300 Kč
Celkem 81 473 Kč