×
JFolder: :files: Cesta není složka. Cesta: /hosting/www/svepomoci.cz/www/images/_rady-a-navody/PRclanky/2010-09-14_nahrazovani-zarovek-elektro-sms
×
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/_rady-a-navody/PRclanky/2010-09-14_nahrazovani-zarovek-elektro-sms

75W žárovky končí! Čím je nahradit?

29.09.2010 20:21 7183 zhlédnutí
Komerční

75W žárovky končí! Čím je nahradit?Rokem 2009 byla odstartována doba vyšší energetické účinnosti a tím i krok k lepšímu životnímu prostředí. Evropská komise již v minulosti vydala směrnice a nařízení na postupný přechod z energeticky náročných zdrojů ve svítidlech na zdroje úsporné.

Co nás v nejbližší současnosti čeká? Stručný přehled napoví více:

- ukončení výroby 100W standartních žárovek v roce 2009
- ukončení výroby a doprodej žárovek o příkonu 75W se koná v tomto roce (2010)
- rok 2011, představuje konec výroby 60W žárovek.

 

Již nyní, ale především příští rok se očekává zásadní obměna všech standardních zdrojů světla  v podobě klasických žárovek, která svítidla obsahují, protože právě ty s 60W příkonem jsou ze všech druhů nejpoužívanější.
 
Čím tedy nahradit klasickou žárovku?

Halogenové žárovky

Představují nejjednodušší formu výměny, kdy se jedná o zdroj téměř nerozeznatelný od standartních žárovek. Jedná se o žárovky s nižším tepelným výkonem než ty klasické, ale se svítivostí až o 30% vyšší než obyčejná žárovka. Také životnost žárovky je vyšší a to dvojnásobě než její předchůdkyně, která disponovala životností maximálně 1000h.

 

Cena žárovek se pohybuje okolo hranice 60Kč a je nejméně úspornou možností náhrady klasické žárovky.

 

Výrobce halogenových žárovek Philips, nabízí svou řadu EcoClassic 30 Standard o příkonech 28, 42, 53 a 70W jako ekvivalent k 40, 60, 75 a 100W klasické žárovce.

„Úsporky“ resp. kompaktní zářivky

Jedná se o doposud nejrozšířenější druh světelného zdroje, který nahrazuje klasickou žárovku a do nedávna i o neúspornější typ zdroje, který šetří až 80% elektrické energie oproti žárovkám. Obecně se kompaktní zářivky rozdělují na profesionální řady, používané především v komerční sféře a na místech s častým spínáním, které dosahují vysoké svítivosti a rychlosti náběhu jako například modely Master PL Electronic, Ambiance nebo PL E-D výrobce Philips s životností až 15000h a v cenách okolo 220Kč.

 

Druhou skupinou, jsou spotřební řady úsporek, kde není tak velký důraz na provoz, co do délky používání a časnosti spínání. Zde se jedná o modely určené především do domácností v řadách  Genie, Stisk (nejlevnější), Softone či Tornádo opět z provenience největšího výrobce světelných zdrojů Philips. Tyto druhy úsporek dosahují životnosti 8000h a jsou vyráběny s různými paticemi pro různé druhy svítidel, jako jsou stropní svítidla, lampy, venkovní a zahradní svítidla apod.

 

Cena spotřebních řad kompaktních zářivek se pohybuje průměrně v cenové hranici 85Kč

 

V některých případech je lépe zakoupit zdroj s max. životností, kde úspory jsou  značné a nastanou velice brzy,  a v některých svítidlech s minimálním použitím postačí obyčejná úsporná zářivka. Obecně ale platí, že úsporné kompaktní zářivky v  drtivé většině případů jsou finančně výhodnější než klasické žárovky.

LED zdroje

Nejmodernější a zároveň nejúspornější druh zdroje pro výměnu klasické žárovky jsou LED technologie a jsou to právě LED žárovky. LED zdroje jsou zdroji budoucnnosti a fenoménem současnosti. Jejich vyjímečnost je v naprosto minimální spotřebě el. energie (2-9W) a vysoké životnosti, která je udávána až na 50 000hodin (!). V současnosti jsou LED diody používány především u osvětlení dekorativního účelu a u prostor s nároky na neustálé svícení. Není však daleko doba, kdy dnešní klasický zdroj světla nahradí LED žárovky.

 

Celkový proces nahrazování standadních žárovek bude plně ukončen v roce 2016, nicméně Vy můžete výměnou žárovek úspornými alternativami ušetřit již dnes. Když zvážíme pokrok, který byl v úsporných zdrojích učiněn a již přijatelné ceny i za velmi kvalitní a značkové zdroje, není důvodu s výměnou dále otálet.

Fotogalerie

{gallery}_rady-a-navody/PRclanky/2010-09-14_nahrazovani-zarovek-elektro-sms{/gallery}

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Dokončení rekonstrukce
Rekonstrukce koupelny
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
a můžeme začít stavět...
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Zase o kousíček blíž k cíli
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Jak jsem testovala pěstování okurek

Související články