Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Betonování podlah

Co se týče betonování podlah, tak zde nastává asi u každého stavebníka dilema. Lité podlahy či jiné. My jsme se nakonec rozhodli pro ty jiné. A důvod? Samozřejmě finanční. Ač se to na začátku stavění nezdá a člověk může počítat jak chce, tak na dokončovací práce vždycky dojdou. Řeč je o penězích. A co se týče betonování podlah, tak tady se šetřit dá, aniž by to bylo na úkor kvality. Abych shrnul pro a proti.

Litá podlaha: Výhodou je určitě minimální pracnost a maximálně rovná plocha. Nevýhodou je cena.

Klasická betonová podlaha: Nevýhodou je, že rovinu zajišťují ruce zedníka a to se nikdy nepovede ideálně, dále je to pomalejší a pracnější. Ale výhodou je samozřejmě cena.

Rovná betonová plocha je také lepší základ pro práci obkladače, který se nemusí s podlahou před dlážděním tolik vyrovnávat. Ale na druhou stranu tam kde se dláždí jsou místnosti ve směs malé (koupelna, záchod, veranda…) a v malé místnosti se ta rovina dá víceméně udržet. Samozřejmě, že jsem si před rozhodnutím obě varianty propočítal. A došel jsme k tomuto závěru. Náš dům má cca 160 m2 podlahových ploch. Vrstva anhydritu 6cm cca 420kč/m2 to znamená cca 67000,-.

 

Cena tak jak jsem spočítal naběhlé náklady po betonování podlah (písek, cement, práce zedníka, plastifikátor do betonu na podlahovku a 1cm polystyren na izolaci stěn) se vcelku shodovala s mým prvotním odhadem před betonováním (počítal jsem 20 až 25 tisíc) celkem byla 21000,-. Rozdíl tedy značný alespoň pro nás. Nejlépe nás vždycky přesvědčí při rozhodování to, že si spočtenou ušetřenou částku převedeme, například na to, co by se za tu částku dalo pořídit. V tomhle případě jsme v těch zhruba 40000,- viděli veškeré interiérové dveře a bylo rozhodnuto.

 

Příprava na betonování spočívala v tom, že jsem všude tam, kde nebylo podlahové topení v polystyrenu rozložil polystyren tloušťky 5cm. Kolem stěn jsem nařezal proužky polystyrenu tloušťky 1cm. Na polystyren jsem rozložil igelit (i obaly z balíku polystyrenu) a navrch kari sítě 4mm s oky 150x150. Kari sítě mi byly doporučeny. Polystyren, který jsme použili, byl totiž fasádní. Vzhledem k tomu, že jsem kari sítě získal levněji od kamaráda, kterému přebývaly, rozhodl jsem se je dát všude. Jednou mě bude někdo proklínat, až bude muset podlahu kvůli něčemu rozebírat.

 

Pak už jen zbývalo přenést hadicovkou vágris a pozvat někoho, kdo to vybetonuje. Na mále místnosti (dohromady cca 50m2) jsme si troufli sami a na velké jsme si pozvali podlaháře specialistu, který podlahy betonuje 20 let. Za dvakrát 5 hodin dokázal vybetonovat cca 110 m2. Míchali jsme mu ve dvou míchačkách a nezastavili jsme se. Podlahy od něj vypadají jako lité a co se týče roviny, tak pod koberce, lino nebo plovoucí podlahu ideální.

 

Co závěrem říct k betonování podlah. Myslím si, že právě betonování podlah je ideální možnost, jak ušetřit nějakou tu korunu a neztratit kvalitu. Dobrá zednická parta, která se zabývá betonováním podlah, si myslím, dokáže za jeden den vybetonovat podlahy v celém domě. Potvrdil mi to i náš podlahář, který povídal, že ve třech lidech dokáží od sedmi hodin do čtyř odpoledne vybetonovat 200m2  podlah. Ovšem musí je někdo dostatečně rychle zásobovat betonem.

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

7 komentáře

 • Odkaz Komentáře AŘbeton úterý, 22 květen 2018 00:39 napsal(a) AŘbeton

  Dobrý den,
  protože je článek stále vyhledávaný, dovolili jsme si zde doplnit pár upřesňujících a aktuálních informací ohledně betonování podlahy. (1) Cena betonové podlahy může vyjít (svépomocí) opravdu levně, nebo opravdu draze. Záleží jak umíte rovinu. Pokud by se případná rovina nepovedla, budete muset platit skutečně nemalé částky za samonivelačku. (2) 6 cm anhydritu, jak je v článku popsáno, je "blbost". Chápeme, že jste měli již připravený polystyren, proto i tato výška, ale pro ostatní, správná výška je podle typu anhydritu. Teoretická nejnižší možná výška je 2 cm nad trubku podlahového topení, avšak je třeba brát v potaz, že se jedná o naprosto minimální možnou sílu, kterou v zásadě nikdy nedoporučujeme. Doporučili bychom alespoň 3 cm, nebo 3,5 - 4,0 cm anhydritu (dle typu). (3) Ohledně polystyrenu okolo podlahy (v článku 1 cm silný polystyren). V tomto případě bychom nikomu nedoporučili takto obkládat polystyrenem. Daleko lepší je použít dilatační pásku, která stojí minimum peněz a je k dilataci podlahy od stěn přímo určená. (4) Ohledně polystyrenu a jeho tloušťce 5 cm, záleží na možnostech a skladby podlahy, ale vetšinou se dává (i do prvního patra) o něco více. Co se týče typu polystyrenu, výrobci postupně přestávají kategorizovat polystyren (k čemu vlastně slouží). Je tedy jedno jestli je fasádní, důležitá je jeho nosnost (a další parametry). Označují se EPS 100, 150, 200 apod. (5) Kari sítě bychom do domu s běžně pochozí podlahou nikdy nedoporučili. Nejen, že jde o vyhozené peníze, ale i v případě potřeby "otevřít" podlahu Vás, jak již zmiňujete, bude někdo proklínat. Dále je nutné říci, že podle fotky jsou kari sítě špatně uloženy a neplní tak účel. Správně položená kari síť má být ve středu betonu (platí pro tloušťku alespoň 6 cm betonu). Dnešní nejmodernější způsob jsou polypropylenová vlákna, která nabobtnají ve vodě a v betonové pumpě se pod tlakem roztáhnou. Chrání proti deformaci, popraskání, vyztužují apod. (6) A na závěr pochvala, že jste takto ekologicky využili igelit z polystyrenu.......... S pozdravem ..... AŘbeton

 • Odkaz Komentáře 110734 čtvrtek, 10 listopad 2011 20:30 napsal(a) 110734

  Ahoj. Vidím Vaše řešení ustřeďáků a chci to samé, jen jsem se nikde moc nedočetl, jaké jsou možnosti, zajímám se o napojení z rozdělovače, kde budu mít 5 okruhů, k radiátorům chci vést teplovodní hadici a zaústit ji zespod do radiátorů. Můžete mi třeba napsat web, kde bych se koukl, jaké jsou potřeba přechody z hadice do radiátorů apod. Děkuju Vlada

 • Odkaz Komentáře Jolly007 středa, 26 srpen 2009 02:00 napsal(a) Jolly007

  pokud chceš aktuální datumy mrkni na můj web http://www.jolly007.blog.cz Tam je to podle datumu.

 • Odkaz Komentáře Aleš úterý, 25 srpen 2009 02:00 napsal(a) Aleš

  No je pravda, ze ty 3 cm je minimum. My chceme vsude podlahove topeni a dlazbu, vyhoda je zas ze by to bylo rovny... ale drahy, omitky ale urcite strojni, to zas tak moc navic neni co jsem pocital.

 • Odkaz Komentáře Míra úterý, 25 srpen 2009 02:00 napsal(a) Míra

  No máme to hotový, teď momentálně maluju. Co se týče omítání, tak jsme omítali zhruba měsíc a podlahy jsme dělali taky měsíc ale během betonování podlah už obkládal obkladač. Takže během května, června a července se zomítalo, udělalo topení, vybetonovalo a položila dlažba a obklady.

 • Odkaz Komentáře Aleš pondělí, 24 srpen 2009 02:00 napsal(a) Aleš

  Ahoj, neni tech 6 sm anhydritu nejak moc? co jsem cetl, tak by se to melo pohybovat kolem 3 cm.

 • Odkaz Komentáře Míra pondělí, 24 srpen 2009 02:00 napsal(a) Míra

  Ahoj, když jsem se zajímal o anhydrit, tak jsem se ptal majitele stavební firmy a ten mi říkal o vrstvě 5cm minimálně. Tak nevím, ale 3 cm mi přijdou docela málo. Navíc to prý nemá takovou tvrdost jako klasický beton.

Míra a Maruška

Míra

Koníčky: IT, filmy, vše kolem domu, genealogie, cestování a turistika
Zaměstnání: technolog

Maruška

Koníčky: jízda na kole, lyžování, cestování, lenošení
Zaměstnání: MD

Detaily domu

Kraj: Vysočina
Velikost pozemku: 1 400 m2
Zastavěná plocha domu: 145 m2
Podlahová plocha domu: 230 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 1 650 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 406 880

Související články

Podlahové topení, čisté podlahy

Podlahové topení, čisté podlahy
Letos na jaře jsme začli se sádrokartonovými kontrukcemi, teploty byly ještě dost nízko, ale přivezená kamínka nám dala alespoň trošku tepla. Ještě, že jsme udělali podbití vazníků OSB deskami, jinak…

Vezměte to od podlahy

Vezměte to od podlahy
Pokud se chystáte na rekonstrukci bytu, nezapomeňte to vzít od podlahy. Výstavba nové podlahy je jedním z kroků, který by neměl být při rekonstrukci podceňován. Velmi efektivní a výkonné řešení…

Výhody lehkých podlah v novostavbě

Výhody lehkých podlah v novostavbě
Lehké plovoucí podlahy mohou ať u starších budov, nebo u novostaveb plnohodnotně nahradit podlahy lité. Kromě mnohem nižší hmotnosti, kterou napovídá už jejich název, nabízejí i mnohem lepší tepelné a…

Diskuzní fórum

  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05
  • Dešťová jímka
  • Máme dost malý pozemek a klasická velká jímka se nám tam nevešla. Podařil ose nám najít...
  • Autor StaLak | 18. zář 2018 13:54
  • Využití dešťové vody
  • My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen...
  • Autor Nikolka | 18. zář 2018 10:54