VIDEO: Novinky pro svépomocné stavebníky v programu Nová zelená úsporám

Redakční

Od 15. října roku 2018 mohou zájemci o program Nová zelená úsporám nově žádat o dotaci na rekonstrukci stávajících objektů svépomocí a také na stavbu svépomocí nízkoenergetických i nových domů. Jaké nové příležitosti tyto novinky přináší pro svépomocné stavebníky a jak o dotaci zažádat? Sledujte video rozhovor s ředitelem Odboru řízení národních programů Státního fondu životního prostředí Jakubem Hrbkem.

Hledáme způsoby, jak snížit bariéry a nabídnout tento dotační program více lidem tak, aby jejich realizace byla kvalitní, úsporná a dosáhla vysokého standartu,“ říká ředitel Odboru řízení národních programů Státního fondu životního prostředí Jakub Hrbek k novinkám v dotaci Nová zelená úsporám.

Rekonstrukce svépomocí

Jaké rekonstrukce tedy mohu provést svépomocí a žádat o dotaci? SFŽP nerozděluje konkrétní stavební práce.  Žadatel může realizovat veškeré aktivity na domě, jako jsou například tepelné izolace, výměnu oken a dveří. Dále veškeré práce, které vedou ke snížení energetické náročnosti domu. Výjimku představuje instalace obnovitelných zdrojů, kde zákon vyžaduje provedení prací osobou, která má kvalifikaci.

„Novinky v programu Nová zelená úsporám jsme učinili především ze dvou důvodů. Za prvé to byl zájem ze strany žadatelů, kteří poptávali dotace na stavby realizované svépomocí. Za druhé se změnila situace na trhu stavebních firem, kdy najít řemeslníka, natož kvalitního, je často problém.“

Stavba nízkoenergetických i pasivních domů svépomocí

Jak je to u nových domů? Zde se otevírá možnost pro žadatele, kteří staví nízkoenergetické i pasivní domy svépomocí. Výjimku ze stavebních činnosti opět představují obnovitelné zdroje energie, které musí provést odborná firma. Ostatní stavební práce může stavebník provádět svépomocí. Jakou roli zde hraje odborných technický dozor?

Odpovědi na další otázky - co bylo impulsem k rozšíření programu, jaké dokumenty jsou pro získání dotace potřeba nebo jak podat žádost o dotaci Nová zelená úsporám - sledujte ve videorozhovoru.

Více o programu najdete zde: https://www.novazelenausporam.cz/

VIDEO: Test levného zahradního nábytku ze Stavebnin DEK
Předchozí článek autora
01.09.2018 10:15 4155 zhlédnutí
VIDEO: Test levného zahradního nábytku ze Stavebnin DEK
Vzhledem ke krásnému létu jsem se poohlížel po zahradním nábytku. Nemohl jsem se už dočkat, až si...
VIDEO: Nákup elektromateriálu ve Stavebninách DEK
Následujicí článek autora
20.12.2018 10:36 2706 zhlédnutí
VIDEO: Nákup elektromateriálu ve Stavebninách DEK
Elektromateriál pro stavbu či rekonstrukci rodinného domu musíme nakoupit již při budování...