×
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 5133

Stavební spoření – vyplatí se?

Redakční

Úvěr ze stavebního spoření je jednou z možností, jak zafinancovat stavbu nebo rekonstrukci svého domu či bytu. Na otázky, zda lidé nová stavební spoření ještě uzavírají, jaký je rozdíl mezi stavebním spořením a hypotékou, zda mám při výběru stavebního spoření kontaktovat přímo spořitelnu či raději svého finančního poradce, odpovídal Rudolf Hadrava z Raiffeisen stavební spořitelny.

Využívají klienti stavební spoření pouze za účelem spořit nebo financovat své bydlení?

Stavební spoření umožňuje obě možnosti. Máme řadu klientů, kteří stavební spoření využívají proto, aby výhodně a jistě zhodnotili svoje peníze.

Dále je zde řada klientů, kteří potom následně využívají i úvěr ze stavebního spoření, protože má výhodnou a garantovanou úrokovou sazbu a samozřejmě následně s tím potom své bydlení financují.

Pak je zde také řada klientů, kteří potřebují peníze ihned. To znamená, že si půjčují ihned po uzavření smlouvy o stavebním spoření.


Mohu financovat bydlení úvěrem ze stavebního spoření, když stavební spoření zatím nemám?

Ano, můžete. Stačí přijít například do Raiffeisen stavební spořitelny, uzavřít si smlouvu a ihned následně čerpat finanční prostředky a využít je k realizaci toho, co potřebuji, buď stavět nebo koupit.


Jaký je rozdíl mezi úvěrem od vás a klasickou hypotékou?

Pro člověka, který chce stavět svépomocí, je velice výhodné to, že úvěr může čerpat až dva roky. Současně může čerpat do výše 500 000 Kč zálohově. To znamená, že mu můžeme poskytnout zálohu například na materiál až do výše 500 000 Kč.

Další výhodou je, že až do výše 700 000 Kč, podle typu úvěru, nemusí klient dokladovat svoje příjmy a nemusí úvěr zastavovat nemovitostí.

Zajímavé může pro klienty také být, že na rozdíl od hypotéky mohou splatit úvěr předčasně, za výrazně příjemnějších podmínek, než je tomu u předčasného splacení hypotéky.

No a podobně jako u hypotéky může potom klient až 300 000 Kč, které zaplatil na úrocích, odečíst od svého daňového základu.

 

VIDEO

 

Je tedy u úvěru ze stavebního spoření sankce za předčasné splacení nebo ne?

Tak záleží na typu úvěru, který bude klient využívat. U takzvaného úvěru ze stavebního spoření není sankce za předčasné splacení vůbec žádná.

U takzvaných typů překlenovacích úvěrů, což pro zjednodušení jsou úvěry, kdy si klient peníze půjčuje ihned, tak tam určitý poplatek je. Nicméně oproti hypotéce je mnohem nižší.


Když si půjčím zmíněnou částku 500 000 Kč zálohově, jak dokladuji její použití při stavbě nebo rekonstrukci?

Je potřeba, abyste do roka na částku 500 000 Kč doložil všechny účtenky a faktury, ze kterých my poznáme, že jste použil finance na účely bydlení.


V jaké situaci je pro klienta lepší hypotéka než úvěr?

Obecně se dá říci, že pro člověka, který staví svépomocí, je ve většině případů výhodnější úvěr od stavební spořitelny. Samozřejmě záleží na každém konkrétním případu.

Výhodou je, že obě dvě možnosti lze kombinovat. Klient si může vzít hypotéku i úvěr ze stavebního spoření.


Při uzavírání nové smlouvy o stavebním spoření mám vyhledat přímo spořitelnu nebo kontaktovat svého finančního poradce?

My jako Raiffeisen stavební spořitelna máme pobočkovou síť, která funguje v jednotlivých regionech, kde se vás ujmou naši specialisté.

Obrovskou výhodou je, že se s nimi můžete sejít na pobočce nebo v případě potřeby mohou přijet za vámi i domů a každý konkrétní případ řešit na místě u vás.

VIDEO: Jaké doklady jsou potřeba k žádosti o úvěr ze stavebního spoření?
Předchozí článek autora
29.03.2016 08:00 5230 zhlédnutí
VIDEO: Jaké doklady jsou potřeba k žádosti o úvěr ze stavebního spoření?
Při žádosti o finance na stavbu nebo rekonstrukci svého domu či bytu, budeme muset...
VIDEO: Zakládací sada pro broušené zdivo – pracovní postup zakládání svépomocí
Následujicí článek autora
01.04.2016 12:01 21851 zhlédnutí
VIDEO: Zakládací sada pro broušené zdivo – pracovní postup zakládání svépomocí
Svépomocník Ivo Rajšner se na nás obrátil s prosbou,...

13 komentáře

IvoSpa
napsal(a) IvoSpa
20. čvc 2018 00:08 / Odkaz Komentáře

Stavební spoření je opravdu dobrá věc, ale musí se umět vybrat. Taky tohle teď řeším s dcerou a docela mě překvapilo, z kolika možností může dneska člověk vybírat. Zajímavé tipy jsem našel například tady - https://www.vimvic.cz/clanek/nejvyhodnejsi-stavebni-sporeni-pro-rok-2018 - kdyby někdo sháněl :)

IvoSpa
napsal(a) IvoSpa
20. čvc 2018 00:08 / Odkaz Komentáře

Stavební spoření je opravdu dobrá věc, ale musí se umět vybrat. Taky tohle teď řeším s dcerou a docela mě překvapilo, z kolika možností může dneska člověk vybírat. Zajímavé tipy jsem našel například tady - https://www.vimvic.cz/clanek/nejvyhodnejsi-stavebni-sporeni-pro-rok-2018 - kdyby někdo sháněl :)

Renizka
napsal(a) Renizka
17. lis 2017 20:17 / Odkaz Komentáře

Doporučuji mrknout na usetreno.cz, mají tam srovnání několika institucí pro spoření :-) nebo alespoň já jsem to tam také řešil :-)

Smourinek
napsal(a) Smourinek
15. lis 2017 11:56 / Odkaz Komentáře

Jak najdu nejvýhodnější spoření?

hbboy
napsal(a) hbboy
21. dub 2016 13:21 / Odkaz Komentáře

Beru zpět pokud je člověk mladý po škole, možná je stavební spoření pro mladé vyhodne i když pri dnešních cenách bytu napr 1,2 milionu nevím zda ho třeba 300 000 Kč spasi.

Pokud je člověk např. 40 let je lepší hypoteka, nemovitosti co má pak proda koupi menší a pronajem mu pokryje hypotecni splatku. Je největší blbost v dnešní době minimalnich urokovych sazeb davat peníze za prodanou starsi nemovitost do banky aby platil méně, když to může víceméně pokryt z pronajmu a nemovitosti mu zustanou na duchod na případný prodej...

Zdeněk
napsal(a) Zdeněk
21. dub 2016 12:23 / Odkaz Komentáře

Vážený pane doktore, podle mě je váš komentář trochu vzdálený od tématu. Téma je zaměřené na to, zda pro svépomocníka je výhodnější klasická hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření. Využívání stavebního spoření k vytváření finanční rezervy nebo k nákupu dovolené považuji tak trochu v nesouladu s účelem. Stavební spoření by mělo sloužit k podpoře potřeb bydlení a jakékoliv jiné využití je v rozporu s jeho účelem. Nicméně jste odkryl i jednu další důležitou oblast pro porovnání a to, že u stavebního spoření na rozdíl od klasické hypotéky můžete korunky spořit dopředu a to včetně státní podpory. Takže, když je někdo uvědomělí a hned po nástupu do prvního zaměstnání si založí stavební spoření, tak věřím, že určitě potřeba použít peníze na pokrytí potřeb bydlení přijde (rekonstrukce, rozšíření, koupě nebo stavba). V takovém případě použití vlastních prostředků je mnohem méně rizikové než nějaké půjčky třeba na malou rekonstrukci za 100.000 Kč s úrokem 12%, ale o tom víte asi mnohem víc, jak já.

David Vozák
napsal(a) David Vozák
21. dub 2016 10:39 / Odkaz Komentáře

Dobrý den,

naše zkušenosti jsou bohužel takové, že stavební spoření se dnes pro vytváření rezervy a její zhodnocování již nevyplatí. Potíž jsou nejen nízké úroky, ale i omezená likvidita a některé náklady navíc, které jsou účtovány při nedodržení smluvních podmínek. Pro řadu lidí je opravdu vhodnější buď spořit tradičně (s nízkým výnosem), nebo zvolit investování.

Pěkný den,
JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

hbboy
napsal(a) hbboy
15. dub 2016 12:39 / Odkaz Komentáře

Banka to kontroluje odhadem. Každý odhad stoji 1000 Kč. Více ji nezajímá.

Peníze zadne Mít nemusíte štaci jen Mít pozemek.

Příklad koupit pozemek za 300000 Kč. Pozdější odhad je vyšší. Banka vam v první fázi posle 120% odhadů. TJ. 480 000 Kč. Koupite 6 kamionů cihel po obři slevě. Ještě vam hodně zbyde a tvoříte. AZ dojdou finance to samé. Např. Mam v domě 1.2 milionů ale díky levný nákupům a vlastni tvorbě je odhad 2.1 milionů. Takže můžete v klidu dal tvořit. ...-))

DavidK.
napsal(a) DavidK.
15. dub 2016 07:48 / Odkaz Komentáře

Čerpání je vždy na základě odhadu, ketrý stojí cca 1500kč. Jen na betonu do záladů když ho vemu tzv. " na kamaráda" ušetřim 10tis.. Co se vlastních peněz týče stačí i model úvěru ze stavebního spoření či výpis účtu vás, rodičů atd. Banka vidí vždy to co se za jejich peníze postaví a nepotřebuje vidět účet třeba za vodováhu. Mně Hypotéční banka dala cenu pozenku 100% + na základě směnky 500tis. Další čerpání jen na základě 3 fotek plus popsání stavu stavby. Druhé čerpání už odhadce. Peníze bez problému do týdne.

Zdeněk
napsal(a) Zdeněk
15. dub 2016 07:38 / Odkaz Komentáře

Chtěl bych se zeptat uživatele hbboy, jakým způsobem v jeho případě banka kontroluje použití použitých prostředků a jakým způsobem bude dokládat bance velikost použití vlastních prostředků? Většinou banka nekryje 100% nákladů, ale požaduje třeba 10-15% vlastních prostředků.