Schodiště

Příspěvek stavebníka

V období zimy 2010/2011 nastal ten pravý čas na dodělání schodiště do prvního patra. Dodělání spočívalo v tom, že se muselo schodiště obložit a muselo se namontovat zábradlí. Po spočítání nákladů, kolik nás tato úprava může stát, jsme se rozhodli obložit schodiště dřevem.

K dispozici jsme měli lety proschlé borové fošny vhodné na stupnice, dokoupili jsme tedy ještě borová prkna na podstupnice a soklík. Sice by bylo lepší mít schodiště z tvrdšího dřeva, ale jednak by to bylo dražší a druhak schody nebudeme až tak pravidelně využívat, takže by se nemuselo moc opotřebit - uvidíme. Pak už jsme tedy jen čekali, kdy se brácha truhlář pustí do díla (Mimochodem to byly jeho první schody. No jak se říká, někde se to naučit musí:)).

 

Jelikož naše dvouramenné schodiště je ve své spodní části poněkud nepravidelné vypadal by soklík z jednoho kusu prkna kopírující osu schodiště divně. Proto jsme se rozhodli kopírovat schodiště a jeho zuby. Soklík jsme tedy udělali z jednotlivých vodorovných a svislých prkének. Veškerou montáž dřevěných částí jsme se rozhodli lepit lepidlem Mamut glu. (prý mezi truhláři velmi oblíbené).

 

Jednotlivé díly jsme lakovali vodou ředitelným lakem (celkem 4 vrstvy). Jako první jsme nalepili soklové části, potom přišla na řadu podesta a pak jsme pasovali jednotlivé stupnice a podstupnice. Lepidlo, kterým jsme schody lepili je opravdu výborné. Je s ním perfektní práce a schody zatím velice pevně drží. Po zatvrdnutí jsem začistil z venkovní strany ramen zeď štukem, akrylátem a malbou.

 

Co se týče zábradlí, tak v tom jsme dlouhou dobu neměli úplně jasno. Jednu chvíli jsme byli nakloněni k celodřevěnému zábradlí, ale já jsem si ještě hrál s myšlenkou udělat sloupky z leštěné nerezi, výplně z borových podélně upevněných prken a dřevěného borového madla ve tvaru omegy. Bohužel sloupky, které bych potřeboval, jednak nebyly dle mých požadavků k dostání a navíc cena jednoho sloupku se pohybuje kolem 2500,-. Pak se mi ovšem naskytla možnost si nechat sloupky vyrobit přesně na míru a za cenu mírně neuvěřitelnou 800,- za kus. A tak možnost B vyhrála.

 

Suma sumárum nás celé schodiště, tedy od šalování, vybetonování, obložení, lakování až po montáž zábradlí vyšlo na cca 18 tisíc korun. No nekupte to za ty prachy :). S provedením i cenou jsme velice spokojeni a krom detailů by jsme do toho šli stejným způsobem.

 

Fotogalerie

Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Sklep
Předchozí článek autora
23.11.2010 19:38 77072 zhlédnutí
Sklep
Náš dům je, jak je vidět z celého průběhu stavby, nepodsklepený. Rozhodnutí, že bude dům...
Úpravy kolem domu
Následujicí článek autora
13.12.2011 08:54 70892 zhlédnutí
Úpravy kolem domu
S příchodem jara přišla řada na úpravy kolem domu.

Stavební etapa: schodiště

Název položky Cena
Armatura do schodiště (šrot)
PZD desky na podestu 1 130 Kč
Beton do schodiště
Bednění – práce tesaře
Fošny na stupnice
Prkna na podstupnice a sokl 2 770 Kč
8ks nerezových sloupků + krytky
Lak, lepidlo (6 tub), akrylát, silikon 1 800 Kč
Ostatní náklady
Spojovací mat. zábradlí 400 Kč
Celkem 6 100 Kč

15 komentáře

ESO
napsal(a) ESO/29. srp 2016 14:17

Dobrý den,

zábradlí je hezké, mohu se zeptat, jakým způsobem máte uchyceny výplně z borových prken ke sloupkům?

Děkuji

Odkaz Komentáře
Svatopluk Ševčík
napsal(a) Svatopluk Ševčík/26. čvc 2013 14:06

Dobrý den.
Vypadá to opravdu pěkně. Škoda jen těch prvních čtyř stupňů, že asi musely být do oblouku. Právě asi ty by to zábradlí nejvíce potřebovaly.

Odkaz Komentáře
Míra a Maruška
napsal(a) Míra a Maruška/09. zář 2011 06:09

Dobrý den, ten co to dělal pro nás je moc vytížený, mám u něj zadánou již delší dobu další zakázku a nemá zatím čas. Takže ten by Vám nepomhl. Zkuste se poptat v okolí na někoho kdo vaří a leští nerezovou ocel. Spíše nějakého garážníka než zámečnictví nebo větší firmu.

Odkaz Komentáře
eva
napsal(a) eva/08. zář 2011 22:07

dobrý den měla bych ještě prosbu mohl by jste nám někoho doporučit na ty nerezové sloupky díky eva

Odkaz Komentáře
Jiří Kleinpeter
napsal(a) Jiří Kleinpeter/08. zář 2011 19:34

Děkuji za odpověď, a až to budu mít hotové( asi tak za tři týdny) tak se ozvu, jak jsem dopadl. S pozdravem Jiří Kleinpeter

Odkaz Komentáře
Míra a Maruška
napsal(a) Míra a Maruška/08. zář 2011 11:23

Tloušťka housenky je daná náhubkem, který se dodává s lepidlem. Takhle jsme to také nanášeli. Průžné to je cca 15 minut, pak Vám to ztvrdne a řekl bych pokud to budete chtít někdy rozdělat, tak jen společně. Od sebe to jen tak nedostanete. Toto lepidlo je mimochodem velice oblíbené u truhlářů, až jsem s ním začal dělat, tak jsem pochopil proč. PS: nejsem obchodním zástupcem výrobce lepidla :-)

Odkaz Komentáře
Jiří Kleinpeter
napsal(a) Jiří Kleinpeter/08. zář 2011 10:40

Přeji hezký den, děkuji za radu, ještě se zeptám, jak silná by měla být ta housenka, a jestli po zatvrdnuti to nepruží. S pozdravem Jiří Kleinpeter

Odkaz Komentáře
Míra a Maruška
napsal(a) Míra a Maruška/07. zář 2011 17:08

Dobrý den, na veškeré lepení jsme používali lepidlo Mamut Glue High Tack. Je trošku dražší, ale velice kvalitní. Opravdu může vřele doporučit. A ze zkušenosti je lépe s ním nešetřit, housenky tak 15cm od sebe.

Odkaz Komentáře
Jiří Kleinpeter
napsal(a) Jiří Kleinpeter/07. zář 2011 12:48

Dobrý den, chci se zeptat, jaké lepidlo jste použili na přilepení nášlapnic na beton? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jiří Kleinpeter

Odkaz Komentáře
Míra a Maruška
napsal(a) Míra a Maruška/06. zář 2011 09:16

Dobrý den, nechali jsme si je na zakázku udělat.

Odkaz Komentáře