Začátky svépomocného stavebníka Oldy

Redakční

Olda Zeman je svépomocný stavebník. Portál Svépomocí.cz navštěvuje od roku 2017 a v únoru roku 2018 založil na Facebooku skupinu Stavíme svépomocí – rady tipy triky.

Oldo, co tě přivedlo ke stavbě svépomocí?
Přivedla mě k tomu rekonstrukce spodní části domu. Teda, původně to měla být rekonstrukce, ale nakonec šlo téměř vše dolů a dělá se vše znovu. Skoro všechno si dělám sám. Už téměř finišujeme.

Jsi profesně z nějakého stavebního oboru?
Nene, vůbec. Pracuji v IT, takže úplně mimo.

A kde jsi tedy čerpal informace?
Nějaké informace jsem si zjistil od různých známých, co jsou buď z oboru, nebo mají aspoň nějaké zkušenosti. Hodně jsem ale čerpal z internetu. A tam jsem právě objevil portál Svépomocí.cz, který mi neskutečně pomohl. Už jen v tom, že v tom nejsem sám, že není nic divného na tom, když se chci do rekonstrukce nebo stavby pustit sám. Do té doby jsem si myslel, že to všechno musí dělat firmy, odborníci a tak. I když, je lepší, když někdo kontroluje průběh, ale dělat si to člověk může klidně úplně sám.
Mně ze začátku pomáhal projektant. Udělal mi projekt, vyběhal stavební povolení, komunikovali jsme také ohledně nejvhodnějšího vytápění. Pak se ale odmlčel a už se neozval. Tak už řeším sám všechno.

Co tě motivovalo k založení Facebookové skupiny „Stavíme svépomocí – rady, tipy, triky“?
Motivace byla to, že jsem chtěl sdílet, co a jak dělám, a čerpat a sdílet rady s ostatními. Když jsem hledal rady já, nacházel jsem většinou samé úvahy typu „Já bych to udělal takhle...“ Nikde jsem se nedočkal odpovědi „Udělej to tak...“, „Norma to předepisuje tak...“ nebo „Napište mi, poradím vám...“ Tak jsem založil skupinu, aby tímto stylem pomáhala ostatním. Snažím se ji udržovat tak, jak říkám. Nejde to ale na 100 %.

A jak skupina funguje?
Když chce někdo něco vytvořit, udělat, postavit, zrekonstruovat, zbourat, tak položí otázku, jak by to bylo nejvhodnější. A ostatní členové mu poradí v komentářích. Snažíme se o určitou úroveň, nechceme tam komentáře typu „Máš to celý blbě, radši to zbourej.“ Jsme vděční za každý názor k věci.
Dříve jsme zkoušeli i doporučovat kvalitní firmy, ale to nikam nevedlo, tak jsme to upozadili.
Mezi členy skupiny jsou lidé, kteří odpoví stylem „Já jsem to udělal takhle...“ Oni se lidi rádi chlubí.
Máme tam ale i členy, kteří tomu opravdu rozumí a rádi pomůžou. Napíší svůj odborný názor, poradí podle norem, jak to má být správně.
No a samozřejmě jsou tam taky trollové, ale ti jsou asi všude.

Co lidé ve skupině nejčastěji řeší?
To je různé, dost se to mění. Většinou se řeší materiály. Takže například, z čeho postavit dům, jaká je nejlepší podlaha atd. Obvykle vzniknou dva tábory se svými názory a radami.

Kontroluje někdo diskuze, aby se předešlo nevhodným komentářům a vulgaritám?
Snažíme se. Ale denně se jedná o přibližně 7000-8000 komentářů, a to se vždycky nedá všechno sledovat. Dost spoléhám i na ostatní členy v tom, že budou sami nahlašovat nevhodné komentáře. My to zvládáme tak z 50 %.

Proč by se měl člověk do skupiny přidat?
Pokud stavíš sám, tak se přidej. Dozvíš se spoustu zajímavých rad a tipů ohledně své stavby. Naši členové ti rádi poradí a pomůžou. Kromě toho jsme schopni zajistit ti lepší ceny za různý materiál. Tím, že jsme velká skupina, umíme snížit ceny u dodavatelů.

Jaké plány máš se skupinou do budoucna?
Chtěl bych mít větší kontrolu nad skupinou, aby na sebe lidi byli slušní a přispívali k tématu, mít co nejméně trollů. Chtěl bych se zaměřit na to, aby obsah skupiny korespondoval s jejím názvem.

Fotogalerie

Začátky svépomocného stavebníka Oldy
Začátky svépomocného stavebníka Oldy
Začátky svépomocného stavebníka Oldy
Začátky svépomocného stavebníka Oldy
Začátky svépomocného stavebníka Oldy
Začátky svépomocného stavebníka Oldy
VIDEO: Jak ušetřit místo v bytě pomocí systému posuvných dveří
Předchozí článek autora
02.09.2019 07:58 2056 zhlédnutí
VIDEO: Jak ušetřit místo v bytě pomocí systému posuvných dveří
Plánujete stavbu nového domu? Nebo se chystáte na rekonstrukci domu či bytu? Bojujete s...