Rekonstrukce interiérových dvěří

Příspěvek stavebníka

Chci se podělit o zkušenosti s opravou interiérových dveří a porovnat náklady a čas. Po prvotním nadšení všechno vybourat a začít znovu jsem zjistil, že každá práce zabere hodně času a stojí dost peněz, tak jsem zvolil opačný přístup: nepřidělávat si práci a ušetřit. Ne vždy se mi to povedlo a bylo to spíše šetření na nesprávném místě. 

1. Dveře s obložkovými zárubněmi

Tuto variantu jsem zvolil v koupelně, kde bylo nutné vzhledem ke změně dispozic tak jako tak vybourat zárubně. S obložkovými zárubněmi jsem tedy od začátku počítal. Doporučuji namontovat si je svépomocí. Sám jsem to dělal poprvé, jen podle několika videí na youtube. Nakonec jsem ani nepotřeboval drahé rozpěrky jako mají profíci.

Vystačil jsem si s dvěma truhlářskými svěrkami, dvěma prkýnky a vodováhou. Je to práce na půl dne, z toho ale většinu času čekáte, až zatuhne montážní pěna. Dveře + zárubně vyšly na 4.000 Kč, ale úspora času je k nezaplacení, po montáži už nemusíte nic zdít. Čistá práce. Mám trochu pochyby o jejich životnosti, ale dobře vypadají.

2. Obroušení starých dveří

Zjistil jsem, že v obýváku mám atypický rozměr dvěří. Nejdřív jsem je chtěl vybourat a nahradit obložkovými. Do bourání se mi ale nechtělo kvůli parketám atd.  Pak jsem zjistil, že dveře z 50. let jsou těžké a tudíž asi celkem kvalitní. Koupil jsem tedy odstraňovač nátěrů, v půjčovně nářadí zapůjčil ruční pásovou brusku a laky.

Postup: natřít odstraňovačem, oškrabat, natřít odstraňovačem, oškrabat, brousit, brousit, brousit. Odstraňovač laku pomůže, ale nevezme všechno, pak nezbývá, než zbytek obrousit. Rovné plochy šly brousit dobře, horší to bylo s hranami. Navíc jsem musel posunout díry pro kliky a ty staré zalepit a zakytovat. Broušení jedněch dvěří stálo osm hodin tvrdé dřiny. Následně jsem je natřel nitrolakem. Obrousit starou barvu bylo dražší než nanést novou. Za dvoje dveře 5000 Kč + asi tři dny práce. Dost drahé a nedoporučuji. 

3. Super úsporné řešení 

Samolepící folie :-)

 U dveří do kumbálu už jsem neměl chuť na vyhazování peněz, na bourání ani na dřinu s bruskou. Koupil jsem samolepicí folii, nalepil jen z jedné strany, ano až tak jsem byl lakomý. Celá akce vyšla na 250  Kč a výsledek je podle mě vyhovující. 

Fotogalerie

Rekonstrukce interiérových dvěří
Rekonstrukce interiérových dvěří
Rekonstrukce interiérových dvěří
Rekonstrukce interiérových dvěří
Rekonstrukce interiérových dvěří
Rekonstrukce interiérových dvěří
Nová kuchyně za pár korun
Předchozí článek autora
10.07.2018 07:15 15193 zhlédnutí
Nová kuchyně za pár korun
Dobrý den, rád bych se s vámi podělil o zkušenosti s...

Stavební etapa: interiérové dveře a zárubně