Jízda s úředním šimlem

Příspěvek stavebníka

Nadešla část, které jsem se obával nejvíce - jednání s úřady. Doba kdy se člověk cítí bezmocně a je ve spárech vyšší moci a všech možných i nemožných lhůt. Samozřejmě, že vím, že za to samotný úřad nemůže, že je to tak nastaveno státním aparátem, ale úřad je první instance (většinou i jediná), se kterou člověk stavební (Homo constructus) jedná.

Když jsme chtěli posunout po plynářích plyn o necelý metr, tak nám vyčíslili posunutí na 35 tis., tak jsem se naštval a řekl, že budu topit elektřinou, když mi řekli, že zrušení přípojky stojí 5 tis. a případné znovuzapojení bude příšerně složité, tak jsem vychladl a rozhodl se posunout vrata o půl metru. Následně se k tomu vyjádřil stavební úřad, že musím předělat projekt. Tak jsme předělali projekt. Když byl projekt předělaný, tak jsem se dopídil toho, že se dá plynoměr "překolenovat" na druhou stranu, takže se vrata vůbec nemusela posunovat... Aby toho nebylo málo, tak jsme zjistili, že stěna přiléhající k sousednímu domu se nadá zbořit, ačkoliv je naše, protože jim na té stěně drží dům (konkrétně stropní trámy). Tak bude dům o půl metru užší, to už asi nějak přežijeme...

Na našem místně příslušném úřadě byli vcelku vstřícní a rádi vyjmenovali, co všechno budeme potřebovat. Takže to máte vyjádření hygieny, životního prostředí, elektrikářů, plynařů, datařů, vodařů, obce, kanalizací, sousedů, správy a údržby silnic, PENB, radon, hasiče... A když už si myslíte, že máte vše a nesete všechny parre úhledně svázané mašličkou na stavební úřad, tak vám pak řeknou, že chybí ještě vyjádření k plynofikaci domu. Ale o tom jste nic neříkali... No, ale potřebujeme to. Tak hurá zpátky na plynárny, kde se nad námi smilovali a vyjádření vydali už za 14 dnů (děkujeme Grid Services Hodonín).

Hotový projekt jsme odevzdali do rukou Božích, tedy do rukou stavebního úřadu, na začátku září. Měsíc se nic nedělo, pak došlo lejstro o započetí stavebního řízení, pak několik dalších, dál se čekalo na všechny lhůty a převzetí dokladů sousedy atd. Stavební povolení vešlo v platnost v půlce prosince, sice je na něm špatné datum, ale jsme rádi, že ho máme.

Celé papírování nám zabralo půl roku, měli jsme sloučené stavební a územní řízení. Takže hurá po hlavě do řešení technických problémů! Papírové už jsou za námi...

Fotogalerie

Jízda s úředním šimlem
Jízda s úředním šimlem
SketchUp svépomocí
Předchozí článek autora
20.04.2018 08:25 4181 zhlédnutí
Projektujeme a vybíráme materiál
Jelikož sám sebe považuji celkem za technicky zdatného, rozhodl jsem se nám...
Konečně jsme v bodu "0"
Následujicí článek autora
22.04.2018 08:45 4294 zhlédnutí
Dobře vymrzlá základová spára
Základy musíme stihnout do Vánoc, desku uděláme na jaře, ale...

Stavební etapa: stavební řízení

Název položky Cena
Úřední poplatek 7 500 Kč
Radonový průzkum 2 900 Kč
Celkem 10 400 Kč