3. Příprava a montáž vzduchotechniky

Příspěvek stavebníka

Systém ventilace pro nás byl jednou velkou neznámou.

 Začali jsme pátrat po možnosti sestavení nízkoprofilového (obdélníkového) vedení pro odsávání z kuchyně, koupelny a WC do stoupaček. Kdesi jsme se dočetli, že obdélníkový profil je hlučnější, a protože nám v prostoru kuchyňského koutu, v koupelně a ani na záchodě nevadil snížený strop, navrhli jsme si řešení z PVC trubek kruhového průměru 100 mm.

Když jsme si představovali způsob montáže, uchycení a hlukové izolace, jen stěží se dá přesněji navrhnout, jaký kus budete zrovna potřebovat pro sestavení celého vedení. Vědomi si určitého rizika jsme vše objednali u specializované firmy. Při vybalování mě osobně překvapilo, jak neuvěřitelně lehké jsou všechny komponenty. Hbitě jsme si vše sestavili na zemi a rozmýšleli přitom způsob uchycení pod strop. Pro orientaci, celá sestava váží necelých 5kg!

Rozměřili jsme si, kde budou navrtané objímky, a připravili si díry ve stropním panelu. Největší potíže jsme měli s tím vše správně výškově nastavit a zasadit do objímek. Ale spíš proto, že veškeré práce probíhají těsně pod stropem a pro tak jemnou práci tam nahoře na štaflích není úplně přívětivé prostředí, navíc neustále s rukama nad hlavou. Všechny PVC trubky (ty bílé) se lepí k sobě přes redukce k tomu určenou PVC lepící páskou, rovněž bílé barvy, proto na obrázku není téměř vidět. Důležité je nezapomenout páskou spojit jediný spoj, aby se nestalo, že tudy při používání začne unikat vzduch.

Vytvořili jsme de facto monolit, který jsme postupně začali obalovat do speciální akustické izolace z tvrzeného polystyrenu o tloušťce 2 cm. Ten se velmi pohodlně a přesně tvaroval pracovním nožem. Jediné místo, kde izolant chybí, je v místě uchycení potrubí do kruhové objímky. Izolanty se k sobě lepí např. kobercovou páskou.

Do koncových dílů PVC trubky těsně před finálním kolenem jsem nainstaloval kruhové ventilátory ve vodorovném směru a vyvedl přívodní elektrický kabel na wago svorky. V místě, kde je plánovaná kuchyňská digestoř, jsem nechal volně zavěšený poslední díl s tím, že se jeho délka finálně přizpůsobí v závěrečné fázi montáže kuchyně a spotřebičů. A abych nezapomněl, za každým ventilátorem a digestoří je vždy zpětná klapka. Určitě by v kuchyni nebylo příjemné cítit zápach z toalety nebo naopak v koupelně být ovíván zápachem přepáleného oleje ze smažených řízků.

Celý systém jsem nakonec svedl do stoupaček do připravené plechové ventilační šachty a zafixoval montážní pěnou a PVC páskou. V další fázi nás čeká instalace vodovodních a odpadních trubek a nakonec přívod plynového potrubí do prostoru pod kuchyňskou linku.

Fotogalerie

3. Příprava a montáž vzduchotechniky
3. Příprava a montáž vzduchotechniky<br />vzduchotechnika 2
3. Příprava a montáž vzduchotechniky<br />vzduchotechnika 3
3. Příprava a montáž vzduchotechniky<br />vzduchotechnika 4
3. Příprava a montáž vzduchotechniky<br />vzduchotechnika 5
3. Příprava a montáž vzduchotechniky<br />vzduchotechnika 6
3. Příprava a montáž vzduchotechniky<br />vzduchotechnika 7
3. Příprava a montáž vzduchotechniky<br />vzduchotechnika 8
3. Příprava a montáž vzduchotechniky<br />vzduchotechnika 9
2. Výstavba nových příček z pórobetonu
Předchozí článek autora
10.07.2019 15:00 3270 zhlédnutí
2. Výstavba nových příček z pórobetonu
Po prvních dvou týdnech bouracích prací a odvozu suti a zbylého materiálu se nám krásně otevřel...
4. Montáž vodovodního a plynového potrubí
Následujicí článek autora
16.07.2019 15:00 3850 zhlédnutí
4. Montáž vodovodního a plynového potrubí
Po montáži vzduchotechniky na nás čekala pro mne nejobávanější část celé rekonstrukce - voda a...

Stavební etapa:

Název položky Cena
2x Ventilátor trubkový Vents 100mm VKO 230V 552 Kč
1x Redukce 100 - 150 mm kulatá univerzální 79 Kč
2x Anemostat nastavitelný kruhový, 100mm, A100VFR 190 Kč
1x PVC vzduchotechnika 100mm kompletní sada 5 607 Kč
2x El. časovač pod vypínač na trubkový ventilátor CS3-1B 474 Kč
1x ventilační spojka, ostatní, páska 20m Anticor PVC 377 Kč
Revizní dvířka do stoupaček 600x600mm 12,5 GKB US, do zdi prachotěsná 1 179 Kč
Revizní dvířka do stoupaček 400x400mm 12,5 GKB US, do zdi prachotěsná 869 Kč
Celkem 9 327 Kč