Stavba malých kamen s pecí

Příspěvek stavebníka

Po přečtení desítek článků o stavbě vlastních kamen jsem se rozhodl, že to zkusím také. A nakonec to nebylo nic zase tak těžkého. Stačí nastudovat pojmy jako pád, jaká má být výška ohniště, kolim cm2 je potřeba na zakuřovací štěrbinu a jaká je potřebná plocha komínu atd. atd. No pár dnů to bylo :).

Dost diskusí proběhlo kolem šamotových cihel, cihel zvonilek, magnezitových, "nových" šamotových cihel a jejich kvalita..

Až jsme se rozhodl, že ze šamotek udělám jen to nezbytné a zbytek udělám z klasických pálených cihel. Došlo tedy na kombinaci šamotek, šamotové malty, pálených cihel, betonu, magnezitových cihel, oceli, tmelu na pece no a na dvířka a odvody.

Postup a tvorba:

Nejdříve jsem vyboural zeď pro otvor. Princip měl být jednoduchý - A FUNGUJE. Tento otvor měl sloužit jako pec. Tedy přímo nad topeništěm nad stropem vytvořit jakousi kapsu, která bude přístupná z druhé místnosti. Prakticky rozdělit kamna na černou a bílou kuchyň :)

Tímto prostorem je nyní vytápěná druhá místnost jako vedlejší efekt - po otevření dřevěných dvířek, vytvořených s kusů zbylých desek.

Výška pece definovala výšku topeniště a to definovalo podlahu kamen. Tedy celé jsem to musel zvednout o pár cm, vytvořil jsem tedy podestu tvaru U pro topeniště a spodek pádu jsem vyzdil dvěma řadami pálených cihel. Na klasickou maltu. Tím jsem se dostal do pomyslné "nuly" a mohl začít tvořit.

Spodek topeniště jsem nejdříve vyložil ocelovými profily L na šíři kamen, do kterých jsem vložit vibro betonové kusy dlažby nebo co to vlastně kdysi bylo. To jsme zalil betonem do spár. Tímto jsem se dostal výškově o cca 6cm nad nulu podlahy krbu.

Protože kouř musí mít tah a jít do komína, ale zároveň by měl předat teplo nějaké mase zdiva nebo čemukoliv, po nastudování klasických pecí, jsem se rozhodl pro trochu "serpentin" v kouřovodu.

Tedy na konci ohniště jsem postavil zeď do výše cca 45cm - výška topeniště je cca 50cm. Tato zeď tvoří jen jakousi zadní ohradu topeniště, pod stropem vznikla mezera pro tah kouře. Na délku má topeniště kolem 40cm, šíře je cca 35cm.

Zadní zeď je šamotová - ze starých akumulaček. Zdi kamen venkovní jsou na "kant", aby kamna nebyla tak široká a aby sálala ven rychleji.

Za touto zdí jsem nechal prostor kolem 15cm - vše viditelné ze schematu - kde další zeď tvoří překážku dýmu a ten musí tahem komína směrem dolů a přes mezeru na jednu cihlu u podlahy pece se terve dostává do horizontálního tahu do komína. Samozřejmě ne komplet dým, nahoře je vytvořena zakuřovací šterbina pod stropem v této "překážce" dýmu.

Prostě kouř udělá "esíčko" :) a předá teplo vnitřní příčce. Více se mi tam příček nevešlo.. A zase moc omezovat kouř také není dobře - horší tah.

Zdění všeho probíhalo na šamotovou maltu a tmel - myslím nějak rudolit. Cihly jsem namáčel do tekotého skla. Taktéž bylo jako příměs do betonu.

Jako konstrukční prvek byly použity ocelové L profily dírované. Drží strop ohniště, kde jsou položeny pod úhlem, aby kouř měl tendenci jít od dvířek dále a nad L profily jsou položeny šamotové cihly. Toto celé je zalito betonem do roviny. Nad tím je konstrukce pece, která má strop řešen stejným způsobem, jen už nejsou šamotky, ale klasické pálené cihly.

Vedení popelníku a umístění roštu jsem provedl jednoduchým způsobem. Otvorem protáhnout popelník, zajistit a okolí vylít beotonem. Na popelník jsm položil 1cm desku a na ni rošt a polil betonem do roviny a poté ještě dolil přes roviny do spádu směrem od zdí k roštu. Samozřejmě je nutné popelníkem trochu pohnout, ať beton není úplně natěsno..

Vzhledem k rychlejšímu předání teploty do místnosti jsem do zdi udělal otvor a vložit ocelovou trubku. Ta je přímo v ohništi, takže hřeje jako první a jde z ní teplý vzduch.

Jako přídavek k dobŕemu hoření jsem přidal ocelovou trubku nad ohniště, která má flexou vytvořeny otvory pro tah vzduchu z místnosti. Celé to vede ven zdí kamen. Nejprve jsem to měl bez ohybu, ale než kamna dostaly tah, šel tudy kouř. Takže se dodělalo venkovní koleno a je po problému. Kamna si tudy a dvířky tahají vzduch a nezakouří se z nich.

Zdi kamen jsou z klasických cihel. Taktéž pád.

Nad pádem je umístěna litinová deska, která má funkci plotny. Nebo spíše ohřívače..

Výsledek:

- Kamna fungují dobře. Na foto je vidět "ošatka" na dřevo. Její obsah je na 2-3 zatopení. Nyní topíme suchým dřevem ze stavby, desky a jiný odpad a tato "ošatka" stačí na celý večer. Tedy začne se topit ve 20, 2-3x se přiloží a ve 22 se skončí. Kamna krásně sálají ještě v 6 ráno. Naprostá bomba ! A to praskání dřeva a komíhání plamene škvírami dvířek.. super..

- Při normálním provozu litinová deska nemá dostatečnou teplotu na vaření. Odhadem je tam tak 80-90 stupňů. Když se ale přetopí, tak ano.. Tedy spíše na ohřevy čehokoliv.

- Pec topí až cca po hodině provozu kamen. Resp. topí od prvních 15 minutách, ale jako topení vedlejší místnosti. Péct se dá tak za hodinu..

Pozitiva:

- Perfektní spotřeba na to, že to topí celou noc. Uvidíme v zimě. Prozatím se bavíme o provozu s teplotou venku do 5 stupňů plus..

- Přímotopem si neohřejete jídlo a neupečete chleba :) Ani pizzu, ani kuře, ani kačenu, ani... :)

- Super věc, večer začnete topit, kamna začnou sálat. Nachystáte maso, po poslendím přiložením hodíte do pece a ráno jak vstanete, vytáhnete maso a ono je to pořád ještě horké..

Negativa:

- Pokud se kamna rozpálí na vysoký výkon, popraská malta rudomalt/rudlit. Tmelil jsem již asi 4x. Jak se teplota snižuje, zase si to sedá. Ale nepůsobí to fajn dojmem a z toho důvodu mám i strach kamna číkmoliv omítnout. Uvítám radu čím omítnout a tím zpevnit a designově "zlepšit"

- nefunguje naložit je pořádně a rozfedrovat je. Nedělá jim to dobře a také se pak u nich nedá vydržet. Včera jsem chtěl "urychlit" pečení a dal jsem tam tolik, že středová trubka pro rychlé vyhřátí místnosti svítila červeně. A to už fakt bylo moc.. Mnohem lepší je krmit je menšími dávkami ať postupně akumulují a sálají, ne najednou. No negativa.. Snad jen když člověk pozdě začne topit. Ale ono to je funkčnost, ani ne tam negativum.

- při použití vlhkého dřeva a nedokonalého tahu - při rozhořování - ze sání sekundárního vzduchu kape voda. Sice málo, ale sem tam udělá kapku na zem. A nebudu si namlouvat, že je to destilka. Pravděpodobně to časem rozežere ocelovou trubku pro nasávání.. Ale jiný materiál stejně nemá smysl řešit.

Co bych udělal jinak:

- Použít šamot i na boky pece, cihly se roztápí na vysokou teplotu, povrchovka je až taková, že nejde udržet ruku. Ale holt by to bylo dražší.. Případně mě napadlo obezdít ještě jednou vrtvou cihel na "kant" s přesazením spojů..

- Boky-stěny bych teď asi udělal ne na "kant" ale normálně na sebe. Stěna má teď 7.5cm. Ikdyž by tím byly kamna masivnější a teplo by se předávalo později. Z konstrukčního hlediska by to bylo lepší a možná by nedocházelo k prasklinám ve spojích. Nicméně jak píši výše, kdyby se udělal dvojitá stěna z kantek s přesazením na půl cihly na výšku i na délku.. Uvidíme..

- Přesunul bych litinovou plotnu ze zadní části, ohřívané kouřem, na přední část. Zmenšil bych pec délkově a nad topeniště bych dal litinu. Tedy do míst nad topnou trubkou. Tím by získala funkci vaření a ne ohřívání. A také mnohem lepší přístup.

 

Fotogalerie

Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí<br />kamna celkový pohled
Stavba malých kamen s pecí<br />vymetací dvířka
Stavba malých kamen s pecí<br />díra do pece - po omítnutí
Stavba malých kamen s pecí<br />výsledná dvířka do pece
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí<br />temná díra
Stavba malých kamen s pecí<br />ohřívací litinová plotna
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí<br />před stropem
Stavba malých kamen s pecí<br />před druhým stropem
Stavba malých kamen s pecí<br />příprava díry
Stavba malých kamen s pecí<br />první pokus
Stavba malých kamen s pecí<br />šamotový strop před zalitím
Stavba malých kamen s pecí<br />zakuřovací škvíra
Stavba malých kamen s pecí<br />příprava na rošt a popelník
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí<br />první pokus
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí
Stavba malých kamen s pecí<br />první maso
Rekonstrukce starého domu - zkouška nanečisto. První viniční trať na domě v ČR
Předchozí článek autora
08.08.2019 15:00 2494 zhlédnutí
Rekonstrukce starého domu - zkouška nanečisto. První viniční trať na domě v ČR
Co takhle si stavbu domu nejdříve vyzkoušet vedle a když se něco nepovede, nebude to zase taková...
voda voda voda
Následujicí článek autora
04.06.2019 08:12 5719 zhlédnutí
Systém dešťovky do WC do 30 tisíc nebo na zalévání do 20 tisíc. BEZ DOTACÍ
Ahojte stavebníci, množili se na mě dotazy, jak je to s tou "děšťovkou", když jsem se na webu...

Stavební etapa: krb

Název položky Cena
řezné kotouče do flexy 150 Kč
cement 100 Kč
komínová dvířka 400 Kč
rudolit, dvířka, popelník, kouřovod L, rošt, litina plotna, šamotky 6ks, tmely, vodní sklo 7 500 Kč
Celkem 8 150 Kč