Jak se řeže panel a vybírá elektro

09.09.2018 07:50 4929 zhlédnutí
Komerční

Mladá dvojice architektů se s koupí nového bytu 3+1 ve starším panelovém domě rozhodla i pro jeho rekonstrukci, při níž oba uplatnili nejen vlastní energie a zkušenosti z oboru, ale i účinnější pomocnou sílu. Výsledkem se jim stal útulný a elegantní domov, který si připodobnili k vlastnímu obrazu ve všech detailech.

Manželé Peterkovi si pořídili svůj nový byt o velikosti 70 m2 s jasnou vizí. Byt sice disponoval vším, co si mladý pár přál jako umístěním v centru města nebo velkou lodžií, ovšem jeho vizuální stav a dispozice nebyly řešeny tak, aby zcela vyhovovaly potřebám. Proto padlo rozhodnutí o rekonstrukci, která zahrnovala kosmetické úpravy týkající se nové výmalby, nosné betonové zdi nebo elektroinstalace.

Nutno zařídit, aneb přípravy na rekonstrukci

loznice puvodni stav zdroj ing arch Peterka

Obr. Stěny i některé proporce v původní podobě bytu manželům Peterkovým nevyhovovaly.

Aby však mohla přestavba začít, bylo nutné několik věcí zařídit. Peterkovi věděli, že u nich bude nutný zásah přímo do nosné stěny, proto první velkou výzvou bylo zajištění si několika souhlasů a zisk stavebního povolení. „Zhotovili jsme si půdorysnou studii bytu s již zabudovaným zařízením, která nám ověřila, že zásah je nezbytný a ukázala nám i jeho přesné umístění. Dalším krokem byla domluva přímo s předsedou SVJ, ten takové změny v paneláku povoluje, nebo je může i zakázat na základě stanov SVJ. Naši studii jsme nechali ověřit u statika, což je celkem zásadním bodem v přípravě na stavební práce. Pro statika je potřeba si připravit dokumentaci bytového domu včetně zakreslení všech zásahů, které se do nosných konstrukcí v minulosti prováděly. Statik poté určí, zda-li je vůbec možné za daných podmínek změnu ve stěně provést a stanoví i použitou technologii i způsob dalšího vyztužení,“ říká Ing. arch. Vojtěch Peterka o přípravách na zásah do nosné stěny v bytě, a pokračuje: „Pokud toto všechno klapne, jako tomu bylo i u nás, další úkol spočívá v přípravě projektu pro zisk samotného stavebního povolení. V projektu by mělo být zahrnuto statické posouzení, vyjádření hasičského záchranného sboru, jelikož řešení musí mít předepsanou požární odolnost a koneckonců i souhlas svých sousedů. My obcházeli všech 60 bytových jednotek s prosbou o souhlas, a mnohdy to nebylo jednoduché kvůli špatným předchozím zkušenostem. Nakonec jsme ale všechny dokázali přesvědčit. Povolení jsme dostali tři měsíce nato.“ Během doby, kterou Peterkovi čekali na povolení, si také jasně a s rozmyslem rozvrhli stavební postup, aby vše dopadlo na první dobrou a nevznikla práce a starosti navíc.

Směle do toho, aneb jak se řeže panel a bourá příčka

obyvaci pokoj 2 puvodni stav zdroj ing arch Peterkapodepreni nosneho panelu rezani 3 zdroj ing arch Peterka

Obr. Stavební práce v bytě zahrnovaly i složitější zásah do nosné železobetonové stěny, se kterým pomáhala firma se speciální pilou.

Po schválení jejich projektu se pustili do seškrabávání původní malby a omítky, které už potřebovaly nutnou renovaci a navíc syté barvy stěn bytu vůbec nelichotily, ani Peterkovým nevyhovovaly. Následovalo strhávání lina a demontáž umakartového jádra, tyto práce zvládla dvojice hravě svépomocí. Pak ovšem nastala samostatná fáze, kde hlavní roli hrála železobetonová stěna. „Cílem celé této úpravy bylo posunout 80 centimetrový průchod mezi obývacím pokojem a kuchyní. Jedná se o složitý zásah do nosné konstrukce, který by se rozhodně neměl provádět svépomocí, pokud se tím člověk vyloženě neživí. Taková práce se má přenechat pravým odborníkům, firmě, která se tímto zabývá a rozhodně není špatné si předem zjistit její reference a technologii provádění prací. S realizační firmou se poté uzavře smlouva o dílo se specifickým zadáním s odkazem na statickou část projektu včetně odpovědnosti za dodržení pracovního postupu a za případné poškození společných částí domu jako výtah, vstupní dveře a jiné,“ radí a doporučují manželé Peterkovi a k řezání panelu dodávají: „My jsme si přizvali místní firmu s jejich dálkově ovládanou pilou chlazenou vodou. Ta si s betonem o síle 25 cm, vyřezávaným po částech pro lepší manipulaci, snadno poradila. Stropní panely uložené nad vyřezávaným otvorem byly podpírány z obou stran odpovídající konstrukcí. Pro celkové zajištění nového průchodu byl instalován ocelový tuhý rám, který jsme v dalším kroku opláštili požárně odolnými deskami.“

Další bourání na Peterkovy čekalo záhy. Posunutí vchodu v 6,5 centimetrové cihlové příčce mezi chodbou a ložnicí bylo něco, na co dvojici už vlastní síly bez problému stačily a také účinnost jedné palice a flexy. „Nejprve jsme ucpali všechna vzduchotechnická potrubí kvůli prachu. Nakreslili si obrys požadovaného otvoru, a ten vyřízli úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem. Určitě bych nedoporučoval řezat bez brusky napojené na průmyslový vysavač,“ říká Ing. Peterka o tomto dodatečném zásahu, který v původních plánech nebyl, a Ing. Peterková vysvětluje: „Tuto úpravu jsme zvažovali už na začátku plánování, následně jsme ji ale zavrhli, abychom ulehčili sobě i sousedům. Až nakonec v průběhu stavby, kdy jsme mohli prověřit přesné prostorové možnosti napojení klozetu na stupačku, jsme zjistili, že by se sem za dveře skříň skutečně vešla. Potom jsme už neváhali ani minutu a začali vybourávat. Ložnice je teď mnohem komfortnější a máme skříň přes celou stěnu.“

loznice skrin na miru loznice zdroj ing arch Peterka

Obr. Nová ložnice si může dovolit šatní skříň přes celou stěnu.... díky posunutí vchodu.

Elektrorozvody, elektroinstalace a elektro přístroje

nove elektrorozvody obyvaci pokoj zdroj ing arch Peterka

Obr. Rekonstrukce si žádala i nové rozvody po celém bytě a na několika místech i vytvoření SDK podhledů.

Elektroinstalace se v bytě mladého páru stala další stěžejní fází v rámci rekonstrukce. Když se měli rozhodnout, zda provést zcela novou elektroinstalaci pouze v nově vystavěném jádru, kde byl předpokládán největší odběr kvůli kuchyni, nebo rovnou v celém bytě, vybrali si druhou možnost. „Nové rozvody, které jsme z původních hliníkových změnili na měděné, jsme se snažili vymyslet co nejjednodušeji, aby nové zásuvky a vypínače byly pokud možno na stejných místech jako původně a jen s nutnými zásahy do betonových panelů, v nichž jsme využívali jejich dutin. V těžišti bytu se schází nejvíce kabelů elektroinstalace, z toho důvodu se na chodbě, v koupelně a na toaletě vytvořily sádrokartonové podhledy, kam se tyto kabely schovaly, bez nich by to moc dobře nešlo. Nového podhledu jsme využili i v obývacím pokoji, jednak aby se zakryly praskliny mezi stropními panely, a zároveň jsme tudy prodloužili kabel od TV antény na nové místo, “ přibližuje Ing. Peterka. Výběr jednotlivých elektro přístrojů a jejich počet měla dvojice namyšleno už od začátku. „Rozhodně je lepší mít ještě v rámci hrubých prací namyšleno, jaké elektro potřebujete a chcete, předejdete tak nepříjemnostem, že vám ve finále bude něco chybět nebo přebývat. Navíc pokud chcete elektro se speciální funkcí, musíte si k tomu pořídit i montážní krabičky o větší hloubce,“ doporučuje pan Peterka a přibližuje vlastní výběr: „My to měli vcelku jednoduché, jelikož jsme stáli jen o klasické vypínače a zásuvky bez funkce, zajímaly nás standardní krabice o hloubce 42 mm. Mnoho starostí nám bylo také ušetřeno díky konzultaci s elektrikářem, který nám nadiktoval jaké strojky a krabičky kam umístit, což jsme si taky na zdi pečlivě vyznačili.“ Dále ještě na oba architekty čekala výměna původního jednofázového jističe za třífázový, aby byt mohl splnit jejich potřeby a nároky moderní domácnosti.

vypinac DECENTE OBZOR MDF dub zdroj ing arch Peterka

Obr. Elektroinstalace řady DECENTE od společnosti OBZOR se stala pro mladé architekty designovým "must have".

Asi nejsložitější však bylo pátrání po těch správných vypínačích z pohledové strany. „Hledali jsme takový design, který by ladil s vinylovou podlahou v dekoru dubu, nesplynul s barvami na zdi a rozuměl si třeba i s kovovými úchytkami v kuchyni,“ popisují manželé Peterkovi, jejichž prvotní zájem padl k sortimentu známých značek jako ABB nebo Schneider. Se stanoveným rozpočtem však za rozumný peníz nenašli, co potřebovali. To páru nabídl až OBZOR Zlín ve své designové řadě DECENTE. „Jejich obchodní zástupce nám vyšel okamžitě vstříc a dovezl celý vzorník s rámečky této kolekce. Nakonec jsme se rozhodli jít „přírodní“ cestou a vybrali si rámečky z dubové dýhy, které skvěle doplňují neutrální barvy i dubový dekor po bytě. Pro potvrzení našeho výběru nám posloužila jejich on-line designérská aplikace, kam jsme nahráli fotku příslušného pokoje a vyzkoušeli si, jak tam bude DECENTE vypadat,“ doplňují Peterkovi a blíže ke kolekci specifikují: „DECENTE jsme si vybrali zejména proto, že dekorem skvěle pasuje k vybavení našeho bytu, přesně jak jsme chtěli. Například v kuchyni jsme ještě využili tyto rámečky ve vícenásobné variantě. V místnosti, kde se pořád něco děje a běží víc přístrojů najednou, to byla i taková menší nutnost, ale praktičnost násobných rámečků si chválíme. A rozhodující byla také přívětivá cena této kolekce. Na pohled luxusnější design a rámečky z moderních materiálů vychází oproti konkurenci na velmi dobrou cenu, u vypínačů je to od 344 Kč a zásuvky se dají sehnat od 352 Kč. A konečně se jedná o ryze českou výrobu.“

dvojramecek DECENTE OBZOR MDF dub zasuvky kuchynska stena zdroj ing arch Peterka

Obr. Zásuvky a vypínače DECENTE s dubovou dýhou skvěle doplnily světlé barvy i dubový dekor po bytě.

Rekonstrukce bytu architektům Peterkovým zabrala celkem jeden rok. Dispozice bytu se koncepčně nezměnila, pouze drobnými úpravami došlo k lepší zařiditelnosti místností a ke zvětšení koupelny. „Stálo to sice hodně úsilí, času a také značnou investici, ale máme domov dle vlastních představ bez toho, abychom si každý den říkali, co nám nevyhovuje. Nyní jsme opravdu spokojeni,“ říkají na závěr manželé Peterkovi.

Technické údaje bytu:

Plocha bytu: 3+1, 70m2
Realizace: od 2016 do 2017
Celková výše investice: 600 000 Kč

Architekti: Ing. arch. Vojtěch Peterka a Ing. arch. Dana Peterková

ing arch dana peterkova ing arch vojtech peterka

 

Fotogalerie

Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro
Jak se řeže panel a vybírá elektro

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Úplný začátek
Příspěvek stavebníka
Vybavení domu
První zařízená místnost v naší novostavbě
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Dřevěná podlaha v podkroví

Související články