Nová kuchyně za pár korun

Příspěvek stavebníka

Dobrý den, rád bych se s vámi podělil o zkušenosti s rekonstrukcí kuchyně. 99% svépomocí. 

Pro samotnou levnou stavbu kuchyňské linky přeskočte začátek. 

Kuchyně v našem novém starém bytě byla funkční, ale už měla hodně za sebou. Kuchyňská linka byla naposledy měněna asi v roce 1970 bytovým podnikem. Měla modrá a bílá smaltovaná dvířka. Dodnes ji má mnoho bytů v podobných domech v naši čtvrti. Plechová kuchyň je velmi trvanlivá a opravdu byla vcelku zachovalá. Stěny místnosti byly obloženy tmavě natřenými palubkami. Na podlaze bylo linoleum, pod ním dřevotříska.

První prací bylo rozmontování palubkového obložení. Musel jsem osekat kachličky u podlahy. Po nich ale vznikly hluboké díry. Ty jsem zapravil sádrovou omítkou. Ta se mi velmi osvědčila na vyrovnánání nerovností zdi. U podlahy jsem někde musel přidávat i 3 cm, aby zeď nebyla vlnitá a mohl jsem přiložit podlahovou lištu. Následovalo škrabání. Nejprve jsem se snažil oškrabat všechny vrstvy, později jsem pochopil, že stačí vzít širokou špachtli a strhnout to, co padá a jít dál. Po natření zdi hloubkovou penetrací jsem štukoval. Potom jsem práci přerušil a věnoval se jiným částem bytu, elektrice, štukování v pokojích a koupelně. 

Když jsem začal dělat koupelnu, daroval jsem kuchyňskou linku za láhev rumu a v kuchyni jsem měl stavební materiál. Byla zde i koupelna, což byl lavor s vodou. Z koupelny jsem vyvedl vodu a odpad pro dřez a myčku. Doplnil jsem i několik kabelů, aby měla vlastní jistič myčka, trouba, lednička, atd. Nechal jsem si přivést přívod plynu z chodby, předtím vedl skrz koupelnu. To byla jediná práce, kterou jsem si nechal dělat. Z opačné strany zdi v koupelně je komín pro karmu, tu už nepoužívám, tak jsem se prosekal do komína, abych měl odtah z digestoře. Od začátku jsem chtěl vařit na plynu, pak mě ale Terezka, a všichni přemlouvali, že je lepší indukce. Indukce je fajn, ale je na to potřeba třífázový kabel. Dvě fáze se použijí pro indukci, třetí fáze pro troubu. Já ale mám pro celý byt jistič 1x20A, takže při více protýnkách by padal jistič a výkon by byl kvůli jedné fázi snížený.

Obklad za linkou jsem vyřešil jednoduše. Po osekání starého obkladu stačilo vyplnit díry v podkladovém betonu a lepit navrch. Podklad byl naštěstí rovný. Zvolil jsem dalžbu 60x60 ve vzhledu leštěného betonu. Díky tomu mám jen pět svislých spár, což usnadní mytí.

Kuchyňská linka

Mnoho lidí si myslí, že stavění kuchyně je něco nadpřirozeného, a to kouzlo ovládá nějaký šaman s nadpřirozenými schopnostmi, který sedí v kuchyňském studiu nebo je truhlář. Také si hodně lidí myslí, že kuchyně je "na míru", a proto je tak drahá a normální je dát tak 150 000 a víc. Já tolik peněz nemám, na luxus si nepotrpím, na druhou stranu jsem se v ničem neošidil. Značky spotřebičů jsem kombinoval, vybíral jsem to co se mi líbílo a mělo jednoduché ovládání. Pokročilé funkce spotřebičů mě obtěžují. 

Není na tom vůbec nic. Jednotlivé skříňky mají normalizované rozměry, pasují do nich spotřebiče, stačí tyto skříně postavit vedle sebe, navrch dát desku a nasadit dvířka. Začali jsme návrhem tužkou na papír, v kuchyňském studiu začínají stejně. Bylo potřeba rozpočítat šířky skříněk, kde je omezující šířka sporáku a myčky, s kterou se prostě hnout nedá. Polohu vývodů jsem měl rozmyšlenou dopředu. Skříňky jsme objednali na e-shopu, který vyrábí skříňky na zakázku na CNC stroji a dodává je v rozloženém stavu včetně doplňků. Design vymyslela Terezka, bílá kuchyně bylo její přání. Korpusy skříněk jsme objednali ze základní bílé, protože vnitřek skříně není vidět, nemá cenu za něj utrácet. Dveře jsme vybrali z nějaké lepší bílé a desku imitace dubu. V eshopu krásně vidíte, co navyšuje cenu. Jsou to šuplíky, dvířka výklopná nahoru a různé drátěné programy do skříněk. Tomu jsem se tedy vyhnul. Za tři týdny jsem obdržel paletu desek. Skříně jsem během dvou dní smontoval ve sklepě. Začalo věšení. Navrtal jsem díry do zdi, zeď je cihlová, ale je na ni tlustá omítka a spáry mezi cihlami jsou široké, všechno se drolí. Proto jsem byl velmi vděčný za to, že existuje chemická kotva. Díru jsem vyplnil směsí a do ni strčil skobu. S hmoždinkami by to bylo peklo. Pak bylo potřeba zavěsit horní skříňky a vyrovnat je. S tím jsem si pohrál, musel jsem je i různě podkládat na zdi a podobně. Skříně jsem svrtal a sešrouboval mezi sebou. Potrápil jsem se s připojením digestoře do komína, to jsem udělal z HT trubky 110 cm a vyhodil jsem těsnění, abych to smontoval. Potom jsem vyhodil staré linoleum a přilepil nové. Přistavil jsem a svrtal dolní skříňky, přišrouboval desku, odměřil dřez a varnou desku a vyřezal otvory.  Pak jsem zasadil varnou desku, dřez, troubu. Celá trouba vlastně drží jen na dvou šroubkách. Stejně tak myčka. Tady jsem udělal chybu, že vývody na myčku byly za ní. Měly by být v sousední skříňce, jinak se pak myčka nedá přisunout až ke zdi. Stavba kuchyňské linky mi trvala dva týdny, tj. dva víkendy a deset odpolední po práci. 

Fotogalerie

Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Nová kuchyně za pár korun
Rekonstrukce koupelny 95% svépomocí
Předchozí článek autora
04.07.2018 09:20 11077 zhlédnutí
Rekonstrukce koupelny 95% svépomocí
Koupelna v mém bytě byla na první pohled naprosto nevyhovující....
Dveře po opravě
Následujicí článek autora
08.10.2018 09:37 4492 zhlédnutí
Rekonstrukce interiérových dvěří
Chci se podělit o zkušenosti s opravou interiérových dveří a porovnat náklady a čas. Po prvotním...

Stavební etapa: kuchyně

Název položky Cena
Skříňky, deska, uchytky z eshopu 23 000 Kč
Trouba, myčka, varná deska, digestoř, dřez, baterie 27 000 Kč
Linoleum, lepidlo, lišty 6 000 Kč
Celkem 56 000 Kč

9 komentáře

Pavka
napsal(a) Pavka/13. led 2020 10:14

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, kde je možné sehnat dveře, které jsou vidět na fotce vedle hodin? Děkuji za odpověď

Odkaz Komentáře
Komik
napsal(a) Komik/21. kvě 2019 20:07

Dobrý den,
moc hezké. Můžete mi prosím sdělit jestli je potřeba přesné zaměření zásuvek, kabelů, trubek vody a odpadu apod nebo to lze udělat až na e-shopu? Jinými slovy jaké informace e-shop potřebuje k sestavení stejné linky?
Děkuji
Rosťa

Odkaz Komentáře
Dan
napsal(a) Dan/10. led 2019 23:05

Dobrý den. Moc povedený článek. Kuchyně vypadá skvěle. Kde jste prosím kupoval obklad 60x60 ve vzhledu leštěný beton? Velmi děkuji za odpověď.

Odkaz Komentáře
matapeprna
napsal(a) matapeprna/13. srp 2018 15:01

Také děkuji za článek, pěkně napsáno a pěkné hodiny :)).
Jen škoda, že jste si nedali místo té prostřední (klidně i krajní) skříňky šuplíky. Třeba dva nad sebou. Ty peníze na víc by vám za to určitě stály, vím z vlastní zkušenosti jaká je to paráda vytahovat šuplík třeba s hrncema a nelovit v poličkách zadní nádobí. Teda pokud tam nemáte uvnitř jiný systém, než je vidět. Ale chystáme se na rekonstrukci a je dobré vidět a vědět, že když se chce a člověk přemýšlí... jde to i za rozumný peníz. Díky taky za tip na sádrovou omítku. M.

Odkaz Komentáře
Kuliš
napsal(a) Kuliš/10. čvc 2018 22:10

Nejlevnejsi-skrinky.cz Postl České Budějovice

Odkaz Komentáře
Xkono300
napsal(a) Xkono300/10. čvc 2018 22:02

Dobrý večer, také bych se připojil ke kolegům a poprosil Vás o kontakt na e-shop. Děkuji

Odkaz Komentáře
michalz
napsal(a) michalz/10. čvc 2018 13:49

díky za článek, já se také přidávám prosím o kontakt

Odkaz Komentáře
Tomáš
napsal(a) Tomáš/10. čvc 2018 10:10

Dobrý den, mohl byste mi prosím zaslat kontakt na e-shop? Děkuji - t.k.1@seznam.cz

Odkaz Komentáře
Jiří
napsal(a) Jiří/10. čvc 2018 07:52

Dobrý den, máte to pěkné :-)
Jestli jste se skříňkami spokojen, přidejte sem prosím kontakt na daný eshop. Díky.

Odkaz Komentáře