Reklama
Vyhledat: 

Bouráme

"Jestli chci, tak babička na mě přepíše pozemek i s domem a půjde bydlet do nového" došla jednou moje novomanželka se zajímavou zprávou. No jejda, ještě abychom nechtěli! Jednalo se o velmi výhodnou nabídku, kde nakonec budou spokojení všichni.

Starý dům Starý dům

Babička půjde bydlet do nového bydlení, kde je teplo a sucho a my budeme mít pozemek, kterých je v okolí akutní nedostatek. Sice to má malý háček, a to, že na pozemku je dům určený k demolici. Tedy spousta lidí nám říkala, že to nemáme bourat, ale vzhledem k tomu, že střecha byla na výměnu, stropy staré palachové a podstatná část zdiva z nepálených cihel (kotovic), tak jsme se rozhodli dům zbourat a postavit nový. Vůbec se nebavím o nevhodné dispozici domu, kdy byla většina obytných místnostní obrácena na sever a ještě k poměrně frekventované silnici. 

Začátkem května se babička přestěhovala do nového bydlení (obec postavila pro místní seniory bezbariérové domečky) a my jsme mohli začít. Z půdy jsme odvezli dvě silážní vlečky plné sena a slámy a já se pustil do vyklízení interiérů. Zlikvidoval se nábytek, vytrhali jsme topení a za pomoci vrtacího/bouracího Parkside (z Lidlu) jsem osekal omítky a vyboural příčky. Proč sem osekával omítky? Z několika důvodů - chtěl jsem zjistit, jaká je skladba stěn, předčistit si pálené cihly a navíc to byla možnost, jak pracovat na baráku, než dostaneme bourací povolení.

Na začátku července jsme již měli bourací povolení a mohli jsme se pustit s plnou vervou do díla. Za pomoci kamarádů jsme za týden sundali střechu, rozebrali stropy, verandu a začalo se pracovat na zdech. Další práce jsme už prováděli spíše v užším kruhu, protože se čekalo na různé vyjadřovačky ke stavebnímu povolení, takže stejně nebylo kam spěchat. Pomalu jsme čistili bouračkové cihly a nepotřebná suť se pomalu vyvážela kontejnery. Nakonec bylo kontejnerů suti 12, dvě velké vlečky za traktor nepálených cihel a cca 40m3 nepálených cihel jsme ještě odvozili do bývalé silážní jámy vzadu na pozemku.

Na poslední venkovní obvodovou zeď jsme si objednali pásový minibagr. Protože omítka byla provedena hodně poctivým břizolitem, tak se mi s tím už nechtělo hrát. Zeď byla během dvou hodin zbourána, pak jsme jen vybrali celé cihly (taky to byla docela makačka to celé přehrabat) a pomalu se čistilo, protože se neustále natahovalo úřední řešení, takže nebylo kam spěchat. Když už to vypadalo, že se blížíme k nějakému závěru stavebního řízení, tak jsme zbourali i průjezd a nechali veškerou suť odvézt. Moje babička naštěstí sehnala někoho, kdo si vzal veškerý materiál k sobě na navážku (bylo to tak 50:50 hlína a cihly), takže jsme dost podstatně ušetřili (bylo toho cca 180 tun).

Zbouráno máme, vyčištěno taky a konečně se můžeme začít plně soustředit na samotnou stavbu.

PS: Bourací kladivo z Lidlu celou demolici přežilo :-)

 

Náklady

Název položky Cena
Bourací povolení 500 Kč
Bourací kladivo Parkside 1 500 Kč
Nářadí (páčidla, krumpáče, lopaty...) 5 000 Kč
Kontejnery (odvoz suti) - 14x 16 000 Kč
Práce minibagru 2 500 Kč
Přeložení el. přípojky 12 000 Kč
Ochranné pomůcky 1 500 Kč
Naložení a odvoz suti - 180t 22 500 Kč
Občerstvení 5 000 Kč
Celkem 66 500 Kč
Naposledy změněno úterý, 17 duben 2018 11:12

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Morchack

Martin

Věk: 29
Koníčky: Folklor
Zaměstnání: Obchodní zástupce

Magda

Věk: 27
Koníčky: Folklor, tvoření
Zaměstnání: Mzdová účetní

Detaily domu

Kraj: Jihomoravský
Velikost pozemku: 922 m2
Zastavěná plocha domu: 188 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 3 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 985 975 Kč

Související články

Demolice a stavební bouda

Demolice a stavební bouda
Na našem pozemku se nacházela ruina původního domu, ze které nebylo možné zachovat vůbec nic. Zdi postavené z kombinace pálených a nepálených cihel, opukových kamenů, spadlá střecha, mohutná opuková zeď, která…

Začátek rekonstrukce - demolice

Začátek rekonstrukce - demolice
Tak, a vše začalo. Po koupi chalupy a převzetí klíčů jsme se hned vrhli na vyklízení bordelu z půdy a pokojů. Nebylo toho moc, ale nějaký čas nám to zabralo.…

3. První práce na baráku + další zařizování kolem (6+7/2017)

3. První práce na baráku + další zařizování kolem (6+7/2017)
Ještě jsme neměli z katastru ani potvrzení, že už by byl dům přepsaný na nás, ale my už byli tak nažhavení, až budeme něco dělat, že jsme začali i bez toho.

Diskuzní fórum