Reklama
Vyhledat: 

6. Zima byla dlouhá a pauza ještě delší (10/2017-3/2018)

Krásný jarní den všem, od října do března se toho stalo spoustu a přitom téměř nic… Celý podzim byl ve znamení marodění a prosinec pak i přípravy na Vánoce, takže na barák vlastně nebyl téměř čas ani možnost tam jít a něco dělat.

Hotový plot+brána k silnici Hotový plot+brána k silnici

Od ledna jsme se ale trochu vzchopili a zabetonovali jsme tyče na plot a připravili materiál na jeho další stavbu (latě, šrouby atd…), pak ale napadl sníh a tak se nedalo nic moc dělat… V březnu ale na dva víkendy vykouklo sluníčko a bylo tepleji, a tak jsme se do toho opřeli a postavili plot. Použili jsme dlouhé latě na střechu a k tomu jsme dostali od tchána kulatiny a pustili jsme se do jejich půlení a následně přidělání k latím.

Výsledek určitě není až tak na krásu, ale CHKO Kokořínsko by nás jistě pochválilo. Bránu jsme spíchli ze zbytků prken z výroby dveří, pletiva, co jsme zachránili ze zbořeného plotu k sousedům. Není to světoborné, ale účel to splní… nikdo snad nepoleze k nám ale hlavně nám nebude utíkat pes i děti do silnice… Ještě tu bránu trošku zpevníme, ale to asi až časem.

Mezi tím jsem ale nelenila a řešila jsem papírování… a to je opravdu už skoro na román..

Na podzim jsem zalarmovala projektantku s tím, že bychom na jaře chtěli opravovat střechu a je potřeba, aby na to mrknul statik… Než jsme se sešli, tak byl leden. Statik se na to podíval svým zkušeným okem, poctivě celý dům prolezl a zkontroloval a verdikt mě v podstatě nepřekvapil… jen návrh na řešení nám udělal čáru přes rozpočet…

Řekl, že všechny stěny i klenby jsou v pořádku a dům tu bude určitě stát ještě sto let, pokud se o něj postaráme… (a to se rozumí, že my to máme v plánu), potvrdil mi i to, že musí pryč nejen střecha (což je jasné), ale i komplet strop v druhém patře (=strop/podlaha mezi 2.patrem a podkrovím)… i s tím jsem vlastně počítala… nepočítala jsem ale s tím, že budeme muset udělat nejprve ten strop a na to tu střechu, čímž nám náklady stoupnou na dvojnásobek, na což prostě momentálně nemám.

Pak nám poradil, že pokud nám jde o cenu, pak je nejsnadnější a nejlevnější udělat strop ze spirollů, tím nám to zpěvní i stěny a na to pak přiděláme střechu… ano, zní to rozumně a nejspíš to tak uděláme. Jiné varianty jsou také možné, ale už jsou nákladnější a pracnější a vzhledem k tomu, že je potřeba pak udělat tu střechu, tak je opravdu tohle asi nejlepší řešení. Na místě nám pak statik odhadnul cenu cca 3.000Kč za m2, což se mi podlomily kolena – při naší velikosti domu (250m2) by to vycházelo na 750.000Kč…ufffff, no, dost mě to vzalo a bylo o čem přemýšlet… Každopádně to znamenalo si vzít hypotéku… a tak jsem šla do banky (kde už hypotéku mám) a začala se pídit, jak tohle vyřešit. Makléř mi řekl, že jen na strop a střechu hypotéku nedostaneme, že pokud chceme hypotéku, pak jedině pod podmínkou, že se udělá komplet rekonstrukce tak, aby byl dům obyvatelný.

To vlastně není problém, čerpání by bylo na 2 roky, takže by se vlastně za 2 roky bydlelo… krásná představa… dokonce mi vypočítal, že bych i dosáhla na mnou navrhnutou částku 3.500.000Kč. Takže ani peníze nejsou problém… ale to bych to nebyla já, aby se prostě zase neobjevilo nějaké ALE. Mé ALE je to, že naše nemovitost je opravdu stará ruina a tato má banka (pro info EquaBank) neposkytuje hypotéku na nemovitosti, které nejsou ihned k obývání a jsou větší než nějaká určitá hodnota, kterou mají v tabulkách… prostě by náš dům neprošel jako vhodná nemovitost k financování rekonstrukce… (sama nechápu, proč raději dají hypotéku na dům, který se za cca 50 let rozpadne, místo aby pomohli dát dokupy dům, který tu minimálně 100-200 let bude ještě stát…). No a tak jsem propadla beznaději. Oslovila jsem ještě kamaráda – nezávislého finančního makléře s dotazem, jestli by mou situaci neprověřil ještě u jiných bank… udělal to, ale moc nepochodil a vlastně i on sám mi doporučil to zbourat a nebo se poohlídnout po jiném domě či pozemku. Neeeeee… to nemůžu dopustit…!!!!! Propadám se do beznaděje… celá rodina přemýšlí, co s tím dál, jak naložit s tímhle šíleným balvanem, který milujeme a nechceme ho jen tak zahodit.

Přichází různé nápady, které se mi líbí, ale nemám na to energii a hlavně čas, střecha už se fakt musí udělat, déle tam už zatékat nemůže, aby se klenby nemusely výrazně opravovat nebo bourat.

Ubíhají dny a týdny… sem tam koukám po jiných domech, na jeden jsme se jeli i podívat… ale s manželem jsme se shodli, že tenhle náš dům je ideální. Vyhovuje nám místo, krásná zahrada, rozložení místností i to, že si ho uděláme podle sebe… prostě ještě to nemůžeme takhle vzdát a musíme zabojovat… jdeme za svým snem!!!!!

Zvedla jsem telefon a s poslední nadějí zavolala jedné paní odhadkyni nemovitostí (seznam odhadců mi dal v bance makléř s tím, že to ještě mám poptat, zda by to pro banku uznali, než bych ofiko žádala o hypotéku a oni by museli koukat do registru dlužníků a to se tam zapisuje a je nevhodné, aby se tam koukalo vícekrát). Zvedla mi to moc příjemná paní a hned mi vykouzlila úsměv na tváři. Je to taky milovnice těchto starých domů, dokonce už dělala odhady a pomáhala při financování podobných ruin, jako máme my… a byla dost zběhlá v těchto kruzích.

Poradila mi, abych se obrátila ještě na Sber bank s tím, že to je banka, jejíž majitelé jsou z Ruska a mají rádi tyhle velké staré domy… že by se to muselo dělat jako dvougenerační, což tak i plánujeme a musel by se udělat odhad na stav budoucí – což obnáší to, že se musí udělat nejprve komplet projekt a k tomu cenová kalkulace a následně se dělá ten odhad a pokud vše klapne a bance se to líbí, tak hypotéku schválí.

No… tak znovu za našim makléřem a říct mu o této možnosti… a tak se to teď všemožně prověřuje a řeší…  Doufám, že to nějak klapne, protože už je opravdu na čase začít všechno připravovat a zamluvit a tak…

Dnes je pátek a tento víkend se chystáme pokácet stromy-nálety na pozemku a hlavně připravit okraj pozemku tak, abychom tam mohli co nevidět postavit plot. Stále nás ještě čeká oprava studny a zapojení vody, to ale až budeme vědět, jak to bude s tou hypotékou.

Prosím, pokud by někdo z vás měl nějakou dobrou radu či zkušenost, jak to s tou hypotékou skoulet, budu ráda za rady!!!

Děkuju a přeji teplé jaro, ať nám to jde všem od ruky ??

 

Náklady

Název položky Cena
Latě, šrouby, Lka na plot, řetězy místo pantů 1 500 Kč
Celkem 1 500 Kč
Naposledy změněno pátek, 20 duben 2018 13:17

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

5 komentáře

 • Odkaz Komentáře People neděle, 22 červenec 2018 04:17 napsal(a) People

  Ako pokracujete?

 • Odkaz Komentáře Alda pondělí, 16 duben 2018 11:12 napsal(a) Alda

  Zdravím, sleduji vás už delší dobu, a držím vám všem palce. Bude to sice hodně dlouhá cesta, ale ten dům má pěknou duši, energii a naprosto chápu proč do toho jdete.
  Přeji vám mnoho sil a pomocníků při realizaci. Alena.

 • Odkaz Komentáře Marešáci úterý, 10 duben 2018 12:14 napsal(a) Marešáci

  Dobrý den všem, koukám, že se mi sem neuložil celý článek a když se snažím ho aktualizovat, aby tam bylo opravdu všechno, tak to nejde, nevím proč :(
  Každopádně děkuji za komentáře...
  Martin ML: za upřímnost by se nikdo neměl omlouvat!!! :) Jde o to, že někdo se na to kouká a přemýšlí hlavou a pak vidí, že to je fakt nesmysl opravovat a že lacinější by bylo to zbourat a postavit nový dům - já tomu rozumím a vlastně je to pravda... bohužel tenhle dům kupovalo naše srdce a to prostě odmítá ušetřit naše peníze a nedej bože bourat... prostě jsme se do toho domu zamilovali a není cesta zpět... Už musíme jen skloubit to všechno, co píšete... peníze, hypotéky, pronájem bytu atd... se vším se počítá a tak nějak to snad i klapne :) Budeme se snažit se vejít do rozpočtu, který jsem si udělala vcelku snad reálný.
  Honzo, děkuji za podporu... taky to nevidím tak černě, budeme muset máknout, ale věřím, že to zvládneme a bude to jednou skvělé bydlení :) Pokud teď klapnou peníze, tak se musí opravdu co nejdříve udělat strop mezi 2.patrem a střechou (nejspíše betonové spirolly/i (nevím, jak to skloňovat :) ) a na to přijde nová střecha - tašky budou bobrovky... prostě to bude vypadat tak, jak předtím. Navíc přemýšlíme, jak udělat okna... ráda bych viděla na hvězdy z postele v podkroví, což by střešní okno splnilo, ale vzhledově by se víc hodily okna ve stylu volských ok/očí, takže to ještě váháme, čemu dáme přednost :-) (a co povolí CHKO Kokořínsko :) ).
  Díky za komentáře a za čtení mých příspěvků.... snad se mi brzy podaří doplnit celý ten příspěvek, který je asi 4x delší než to, co se mi tu zobrazuje.
  Kamča

 • Odkaz Komentáře Honza pátek, 06 duben 2018 15:32 napsal(a) Honza

  Ukousli jste si velké sousto, ale velice Vám fandím! Vždy se těším na další článek abych viděl jak pokračujete. I když mi ta nezajištěná střecha také trochu drásá neviděl bych to tak černě a kriticky jako Martin ML. Když jsem začínal měl jsem peníze jen na hrubou stavbu. Pak se ukázalo, že jsem si jenom myslel, že mám peníze na hrubou stavbu. Stála nakonec 2x tolik. Dnes s odstupem tří let se divím, kolik peněz jsem bych schopen sehnat a prostavět. Známí se zase diví, že dům je skoro hotov a náklady jsou poloviční než by se dalo čekat. Dá se lecos a i když necouvnete na kvalitě, nemusí to nutně znamenat, že to bude drahé. Držím palce a teším se na další článek, popř. komentář jak to plánujete se střechou. Stavbě zdar!!!

 • Odkaz Komentáře Martin ML středa, 04 duben 2018 10:19 napsal(a) Martin ML

  Hezký den. Předně se omlouvám za upřímnost. Musím říct, že koupě takovéto nemovistosti je rozhodně odvážné. Nebo hloupé. Z předchozích příspěvků jsem pochopil, že máte byt na hypotéku a nemovistost jste pořídili na úvěr? Nyní nemáte ani peníze na zabezpečení nemovistosti tj. zejména střecha atd. Chápu to tedy tak, že financování rekonstrukce bude tzv. z výplat a máte to jako koníčka na víkendy a do důchodu možná budete mít hotovo? To nezávidím vám ani dětem. Pokud rekonstrukci chcete provádět na další hypotéku, bylo by logicky nejlepší mít opraveno co nejdříve. Byt pak můžete pronajmout a většina pronájmů v dnešní době zaplatí splátku hypo co máte na byt a něco i zůstane. Popř. prodáte byt. Pak se ale dostáváme k tomu, že svépomocí to rychle neuděláte a to znamená, že na některé práce musíte někoho najmout. To si myslím, že s uvedeným rozpočtem na rekonstrukci 3 mil., to není možné. (jen střecha, okna, dveře je třetina rozpočtu pryč). Držím vám palce a přeji zdárné dokončení vašeho snu. Nebudete to mít jednoduché.

Marešáci

Jarda

Věk: 36
Koníčky: IT, geocaching, rodina
Zaměstnání: IT technik

Kamča

Věk: 34
Koníčky: rodina, pes, čokoláda, koloběžka, cardmaking
Zaměstnání: Sales support

Detaily domu

Kraj: Ústecký
Velikost pozemku: 1 025 m2
Zastavěná plocha domu: 250 m2
Podlahová plocha domu: 750 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 403 917 Kč

Mohlo by Vás zajímat

Úprava terénu a základové pásy

Úprava terénu a základové pásy
Zima byla mírná, lyžovat se v Čechách nedalo, tak jsem si koupil motorovou pilu a dal se do úprav pozemku.

Nalezení odvahy...

Nalezení odvahy...
...i tak by se dalo popsat naše rozhodnutí postavit si vlastní dům. Oba pocházíme z vesnice, takže jsme zvyklí na zahradu, klid a nedovedeme si představit společný život v bytě…

Podlažie-pokračovanie

Podlažie-pokračovanie
Stavba rastie tak rýchlo ako sa len dá aby sme ešte pred mrazmi stihli zaliať veniec pod strechu. Drevo máme objednané, škridlu, robotníkov na začiatok decembra.

Diskuzní fórum

  • Opěrná zídka
  • Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly...
  • Autor nedeto | 24. zář 2018 09:12