Reklama
Vyhledat: 

Výběr a koupě domku

S manželem jsme 3 roky pracovali v zahraničí, abychom si na nějaký starší domek v Čechách našetřili. Nabídky domů jsme sledovali už ze zahraničí, takže celkové hledání nám zabralo 2 roky. Chtěli jsme starší dům, který bude na vlakové trase do Olomouce. 

Domek, který jsme nakonec vybrali, jsme v nabídce viděli několik měsíců, ale až po půl roce jsme se rozhodli, že mu dáme šanci a zajdeme na prohlídku. Prohlídka nás nadchla, ač je tam práce, jak na kostele. Týden na to jsme si znovu poprosili o prohlídku, to už jsme s sebou měli známé, vyučené zedníky, aby se koukli, zda "to stojí za to".

Rozhodli jsme se pro koupi. Samozřejmě nám okamžitě předložili rezervační smlouvu ke koupi domu. Rezervační smlouva je smlouva, kde se upíšete, že v budoucnu podepíšete jinou smlouvu. Proto moje rada číslo jedna:

SOUČÁSTNÍ REZERVAČNÍ SMLOUVY MUSÍ BÝT ALESPOŇ NÁSTIN SMLOUVY KUPNÍ. Většinou to bývá součástí přílohy. Když jsme s tímhle vyrukovali na pana makléře, spousty řečí, že to v životě nikdo po něm nechtěl, že není možné kupní smlouvu vidět atd. Chtěli, abychom podepsali smlouvu, která zaručí, že poděpíšeme kupní smlouvu, kterou jsme nikdy neviděli a pokud nepodepíšeme, tak penále bude 90 000Kč !! Pan makléř si na pomoc zavolal svého nadřízeného, který potvrdil to samé. Tvrdil, že takhle to oni nedělají, nezná se způsob financování koupě atd, takže smlouva nemůže být ani nastíněná. STŮJTE SI ZA SVÝM! Už tím dáte makléřům najevo, že nejste hloupí, a že nepodepíšete vše, co si na Vás vymyslí.

U nás to nakonec dopadlo jinak. Zmínili jsme se, že způsob financování bude rychlý převod, protože máme peníze na koupi celého domu. V tu chvíli se obrátila celá makléřská kancelář o 180°. Najednou jde vše. Penále z 90 000 Kč nám snížili na 10 000 Kč, které pokryjí pouze práci právníků a makléře do doby než podepíšeme smlouvu. Po zaplacení rezervačního poplatku nám do 2 dnů přistála v emailu kupní smlouva na prostudování. Smlouvu jsme podepsali na poště, kde mají Czechpoint pro ověření našich podpisů. Makléř hned vše poslal prodávajícímu. Za týden přišla podepsaná smlouva prodávajícím a ještě ten den to makléř podal na katastrálním úřadu. 

Rada č.2: PŘI PODPISU SMLOUVY VÁM JE PRODÁVAJÍCÍ POVINEN PŘEDAT STAVEBNÍ DOKUMENTACI NEBO PASPORT DOMU. Jsou to plány domu, které budete potřebovat při rekonstrukci, stavebním povolení atd. Zároveň v dokumetaci zjistíte, zda jsou zakresleny všechny stavby. Může se stát, že pokud něco bude chybět, stavební úřad to může označit jako černou stavbu.

Součástí toho Vám také předá Energetický štítek domu. My jsme Energetický štítek dostali až při předávání domu. Stavební dokumentaci jsme nedostali, takže jsme vznesli požadavek na prodávajícího, aby ho zařídil. Myslíme ale, že se ničeho nedočkáme. Tím pádem je zde rada č. 3:

DEJTE SI DO KUPNÍ SMLOUVY, ŽE SOUČÁSTÍ PŘEDÁNÍ DOMU BUDE STAVEBNÍ DOKUMENTACE / PASPORT DOMU A ENERGETICKÝ ŠTÍTEK.

Po rozhodnutí katastrálního úřadu se nám ozval makléř. Dali jsme si schůzku, předal nám klíče, dům jsme s ním celý prošli, že je vše tak, jak bylo při prohlídce. Opsal se stav elektroměru, (vodoměr je rozbitý, takže ten nic), podepsal se předávací protokol a ....dům je náš. Jsme plni emocí. Nadšení a radosti - máme dům. A zárověň zděšení z další zodpovědnosti a hlavně z nadcházející rekonstrukce.

K rekonstrukci. Dům potřebuje stáhnout věnci (stěny se rozjíždějí a už se objevují praskliny na stěnách), zavést plyn, udělat kanalizace, nové topení, okna, elektrika, vodovody... uff.

Naposledy změněno středa, 14 únor 2018 08:41

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Brodek

Hanka

Věk: 29

David

Věk: 28
Zaměstnání: neuvedeno

Detaily domu

Kraj: Olomoucký
Velikost pozemku: 350 m2
Zastavěná plocha domu: 250 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 1 000 000 Kč

Související články

Výběr pozemku

Výběr pozemku

Rozhodnutí stavět a koupě pozemku

Rozhodnutí stavět a koupě pozemku
Já i přítelkyně pocházíme z vesnice, respektive z malého města, oba jsme vyrostli v rodinném domku. Aktuálně žijeme v 1+kk v centru krajského města (zejména z pracovních důvodů a byla to i taková zkouška…

Tak jsme do toho přeci jen šli

Tak jsme do toho přeci jen šli
Dobrý den stavebníci, tak jsme s manželkou do toho praštili. Tak nějak bych zhodnotil krok, ke kterému jsme se odhodlali.

Mohlo by Vás zajímat

Jak jsme vytvářeli návrh domu a hledali projektanta

Jak jsme vytvářeli návrh domu a hledali projektanta
Návrh našeho domu bylo to první, co jsme si udělali po rozhodnutí stavět. Nejdřív jsme koukali po už hotových projektech, ale moc nás žádný "neoslnil". Rozhodli jsme se tedy nakreslit/vymyslet…

LINDAB RADÍ: NEBOJTE SE MONTÁŽE OKAPŮ SVÉPOMOCÍ!

LINDAB RADÍ: NEBOJTE SE MONTÁŽE OKAPŮ SVÉPOMOCÍ!
Okapový systém Lindab Rainline z prvotřídní švédské oceli je již řadu let nejprodávanější na českém trhu. K jeho nesporným výhodám a oblibě patří i velmi snadná montáž. Tu ocení nejen profesionální řemeslníci-klempíři, ale i šikovní…

Oživte svůj domov inspirací z veletrhu FOR HABITAT!

Oživte svůj domov inspirací z veletrhu FOR HABITAT!
Také už vás zima nebaví a raději byste se pustili do oživení vašeho bydlení? Únor je za svojí polovinou a za chvíli se opět přihlásí největší událost jarní výstavní sezóny…

Diskuzní fórum