Reklama
Vyhledat: 

Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení

Svépomocník Ondřej patří mezi tři nejaktivnější přispěvatele našeho webu za uplynulý rok. Chceme proto připomenout jeho stavební příběh, který začíná prohlídkou přízemního rodinného domu z roku 1908, jehož kouzlu s manželkou Andreou podlehli. Ano, tušíte správně, že ve shrnujícím článku se dozvíte to nejpodstatnější o rekonstrukci domu, kterou svépomocníci zvládli z velké části svépomocí. 

Prohlídka domu

Ondřejův příběh začíná prohlídkou nemovitosti - přízemního rodinného domu – který má sloužit jako víkendová chalupa s možností celoročního bydlení: No, co Vám budu vyprávět. Jedna místnost, tvářila se jako původní obývací pokoj s ložnicí dohromady a k tomu kuchyňský kout bez spotřebičů s pár rádoby šikovnými kuchyňskými skřínkami. Z chodby nalevo vedly dveře do zpustošeného podružného pokoje, a z tohoto průchozího do snad nějakého chléva? Prostě potěšení pro oko prozaika," pospsal první pocity z návštěvy budoucí chalupy Ondřej.

Když ale manželka Andrea pronesla větu: „Budu ti to manželi tolerovat," vše bylo jasné a mohlo se začít s rekonstrukcí.

Projekt musí být promyšlený

Po desítkách hodin přemýšlení a plánování nakonec vznikl „projekt“ rekonstrukce. „Když řez, tak radikální. Nezůstalo mnoho původního. A na počítači se rekonstruuje a předělává v celku snadno. V reálu bych nerad trávil hodiny a dny předěláváním,“ vysvětlil Ondřej, proč si s projektem dali takovou práci.

projekt mini

Bourání a vyklízení

Po přípravách přišlo na řadu bourání, se kterým Ondrovi a jeho ženě pomohl rodinný příbuzný a bratr. Bouraly se zdi, stropy a také se vyklízelo: „Můžu říct, jestli něco byl oříšek, byla to právě ta půda, která byla jednak: stupňovitá, stejně jako podlaha pod ní umístěných pokojů, a především nesourodá. Někde pouze záklop z opracovaných kulánků a jinde dvojitá křížová skladba se škvárou a popelem.“ Co všechno a kolik toho bylo nutno vyklidit, si přečtěte v tomto článku.

Kanalizace – kam s jímkou?

Po jistých komplikacích s odpadní jímkou si Ondřej vybudoval kanalizaci sám: „Kanalizaci jsem zvolil do jímky typu KG, průměr 150 mm, a protože aby toho nebylo málo, musel jsem bourat i prostup obvodovou zdí (podezdívkou) do podlahy. Zde jsem s 87,5° kolenem prošel zdí a zredukoval i světlost trubky na 125 mm, a vytvořil si cestou dle projektu několik odboček.“ Více o kanalizaci najdete v tomto článku.

stit mini

Podlaha s drenáží

Svépomocníci zvolili do domku betonovou podlahu s drenáží kamenivem a s drenážní trubkou o průměru 100 mm. "Jeden stavební den trvalo urovnávání podlahy, druhý stavební den trvala finální úprava s vložením geotextílie, která by v optimálním případě měla zamezit průsaku betonu a tím vyšší účinné výšce dýchatelné podlahy. Na další den jsem si objednal betonovou směs s přísadou pro zimní období v množství opět cca 4 m3 a začal si dělat pásky zhruba o síle 5 cm. Do pásů na šířku dvoumetrové vodováhy se pak vkládal beton, udusával lopatou a srážel ALU latí. Stačilo na to, po pečlivé přípravě, jeden stavební den, kdy se ve třech lidech povedlo provést betonáž 60 m2 podlahy." 

Pórobeton do starého domu?

Po stavbě štítu z cihel Porotherm 30 a po kultivaci zahrady Ondřej začal zdít příčky, za materiál si vybral Ytong: „Dostal jsem několik cenných rad od odborníků, někteří profesionálové kroutili hlavami, jiní se divili. Do staršího domu a s pórobetonem? Rozhodovacích kritérií pro výslednou volbu bylo několik praktických, a nikoliv esteticky funkčních hledisek. Především je to rychlost výstavby a její přesnost.“

zdeni mini

Skladba stropu

S obytným podkrovím, kde budou příčky buď z lehčího materiálu nebo SDK, odborníci navrhli smrkové trámy o rozměrech 160x120 mm na příč, s délkou 5000 mm a středovou roztečí 800 mm. „To byla ta nejlepší varianta. 16x12 cm je běžně dostupná míra a 5 metrů délkových též. Celkem jsem napočítal tedy díky středové (osové) vzdálenosti trámů po 80 cm 17 kapes. No, nezdá se, ale byla to fuška na 2 pracovní (stavební) dny.“ Na pěknou fotogalerii se podívejte zde.

Štuková omítka

Na zednickou hrubou maltovou úpravu se rozhodl Ondřej aplikovat štuk. „Bylo třeba maltované zdi začistit a zapucovat rajblíkem. Pórobetonové tvárnice upravit škrabátkem, perlinkou a lepidlem a nachystat do před finální podoby. Není to nic těžkého. Hlídat si pouze přetahování a čištění. Nic víc. Mně 100 metrů trvalo cca 4 dny, vždy ve volnu, ale nedalo se jinak.“

zdeni a omitky mini

Vodoinstalace svépomocí

Vodoinstalaci Ondřej provedl také svépomocí. Dokonce sepsal ve svém článku pár praktických rad pro další stavebníky.  „Teplá voda by měla být podle úzu na levé straně při pohledu na tvarovku, ve smyslu připojovacích předmětů, například umyvadla, či baterie k vaně. Další radou je při připojení bojleru, namontovat na potrubí studené vody armaturu (pojistný ventil) zabraňující nežádoucímu přetlakování nádoby a hrozící explozi a roztržení zásobníku…“

instalace mini

Více o instalacích v Ondřejově domě si přečtěte v jeho článku, který je zároveň zatím posledním.

Těšíme se na další pokračování a přejeme svépomocníkům, ať se jim daří a posíláme. Posíláme také dárkový balíček svépomocných vychytávek z našeho e-shopu.

Všechny články od svépomocníka Ondřeje jsou k dispozici na tomto odkazu.

 

Také stavíte? Podělte se o tom s námi, možná inspirujete další stavebníky.

Naposledy změněno čtvrtek, 25 leden 2018 18:02
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

1 komentář

Související články

Nekonečné zásoby zálivkové vody nastřádá domácí čistička STMH

Nekonečné zásoby zálivkové vody nastřádá domácí čistička STMH
Kdo by si nepřál užívat si pohody na zahrádce u svého rodinného domku. Na jaře se zaradujeme z rozkvetlých korun stromů, přivoníme ke květinovým záhonů, v létě a na podzim…

Vodoinstalace + kotel

Vodoinstalace + kotel
Při pokládce podlahy se dělala i voda. To proběhlo bez problémů. My jsme si jenom řekli, kde co má být vyvedeno (kuchyň, koupelna) a vodáci to tak udělali.

Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene!

Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene!
Dá se nová fasáda pojmout originálně, přitom jednoduše a ekonomicky? Díky dekorativním omítkám a kreativním technikám ano! Například sokl fasády můžete zvýraznit omítkou, která bude imitovat kamenné zdivo. Pojďme se…

Diskuzní fórum