Reklama
Vyhledat: 

Demolice nebo rekonstrukce?

Dobrý den všem, co se rozhodli nebydlet v nájmu, ale ve svém.:-) Konečně jsme našli náš dům. Podepsali jsme rezervační smlovu, rešíme financování. Bohužel jsme uvízli v pasti informací.

Jedná se o dům se zastavěnou plochou 160m2, dle katastru je nádvoří a dům 360m2. Zahrada je 1380m2. Vedle domu celkem v rovině, ale za domem, svah.

A teď naše otázka, jak se máme rozhodnout jestli rekonstruovat či raději dům zdemolovat a postavit nový.

Neznáme stáří domu, nemůžeme ho nikde dohledat. Je neobydlený cca. 25 let. Na domě je střešní krytina ,,nová" cca. 5 let, bohužel bez okapů. V domě je vše oboucháno na cihlu. Dům je od svahu odkopán cca. 1 metr. Dům je bez vody a sociálky, jen přípojka elektriky je na hranici. A kopaná studna, o které nic nevíme.

Nechceme se úplně pouštět do rekonstrukce a nakonec muset bydlet ve ,,ne"zrekonstruovaném domě.

Máte někdo zkušenosti s tímto dilema? A se srovnáním zahrady, aby byla k užívání a hlavně, aby neohrožovala dům? Kdyby se svah sesunul, tak přímo na dům. Od rozhodnutí se bude odvíjet i financování. Máme cca. 1 400 000 po zaplacení kupní ceny, což není zrovna moc. Na projekty apod. vlastní hotovost.

Bohužel máme v rodině - projektanta, stavební referentku i architekta. Bohužel zbytečně. Nikdo náš názor, nebydlet v nájmu nesdílí :-(

Jedná se o lokalitu Praha - západ. Dům a samostatná zahrada má obrovský potenciál...

P.S.:Půdorysy, co máme k domu, jsou od firmy Civilní inženýři stavební, Nejedlý, Řeha a spol.

Děkujeme upřímně všem.

Vyrusovci

Naposledy změněno čtvrtek, 11 květen 2017 08:17

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

12 komentáře

 • Odkaz Komentáře Valec neděle, 24 prosinec 2017 06:51 napsal(a) Valec

  Jak jste se tenkrat rozhodli. Rekonstrukce nebo demolice?

 • Odkaz Komentáře Valec pondělí, 15 květen 2017 19:44 napsal(a) Valec

  Souhlasím s pány níže. Demolice a následně postavit dům dle svých představ. V současnosti jeden dům rekonstruuji a už bych do toho znovu asi nešel.

 • Odkaz Komentáře mates neděle, 14 květen 2017 22:25 napsal(a) mates

  Ahoj,
  1. Slušná RK/prodejce stáří domu sdělí rovnou nebo na optání. Tady není co tajit.
  2. Přesné stáří domu je ale v tomto případě fakt jedno, neboť vizuálně první polovina min. století + čtvrt století neobývaný = vše, co nebylo nedávno vyměněné, bude nejspíše v háji (hydroizolace, pokud nějaká vůbec byla, krov, stropnice, statika obvodových stěn,...). Pokud to nad východním rohem jsou praskliny, pak i statika základů nebude v pořádku. Základy z kamene, těžce zateplitelné.
  3. Jste ještě mladí, netrapte se s rekonstrukcí - zbourat, i když to bolí.
  4. Nový dům umístit do SZ rohu dál od potoka, okna cílit především na JV. Dům by šel zaříznou do terénu (masivnější betonáž) tak, že garáž a TM budou z JV s rovinou terénu (např. příjezdová cesta do garáže, parkování), ze SZ strany již bodou pod terénem. Nad tím obytné patro které na SZ stranu bude zároveň s terénem. Terén řešit terasovou úpravou.
  5. Myslete na ty dráty VN - z toho může koukat problém (ochranné pásmo).
  6. Zjistěte si, jaký bude osvit zahrady/domu sluncem v zimě. Teď na jaře si zkuste při rozbřesku otestovat, jaké je tam vlhko a jak rychle během dopoledne zmizí.

 • Odkaz Komentáře Pavel neděle, 14 květen 2017 07:55 napsal(a) Pavel

  To vam rekl kravinu. Vse zalezi na projektu. Bud novostavbu kousek vedle, novostavbu na stavajicim miste nebo reko. A. rekonstrukce kde delat i tak, ze udelate novostavbu. Jde jenom o papíry.

 • Odkaz Komentáře Vyrusovci neděle, 14 květen 2017 00:31 napsal(a) Vyrusovci

  Zdravím,
  chtěla jsem se ještě zeptat, nevíte jak je to s demolicí domu při financování domu hypotékou? Nám poradce řekl, že musí zůstat 30%. Což nám nijak nepomůže, když dům je u vody a mokrý ...:-(

  Díky moc. Vyrusovci

 • Odkaz Komentáře Pavel pátek, 12 květen 2017 10:00 napsal(a) Pavel

  Ozvete se mi na p.lysak@outlook.com. Dav ma cislo na stavare z prahy. Sikovna pani, zkusena.
  K baraku. Podle fotek to shodit. Pokud vas netrapi uplne cas, tak stavajici stavbu rozebrat (taskam nic nebude, cihly, tramy na stavbu,...) a zbytjem jlidne srovnat teren. Svah bych zpevnil vhodnymi steomy (lisja, javor). Je to i zdroj dreva (co 5 let prokacet) , ale chce to udrzbu.
  Osobne bych zacal tim pravnikem a pak stavarem. Ten dle rozpoctu dokaze doporucit co a jak delat.

 • Odkaz Komentáře zero2 čtvrtek, 11 květen 2017 20:43 napsal(a) zero2

  Ještě jsem zapomněl: jedno z prvních věcí je dobré mít připojenou elektřinu. Tj. navštívit ČEZ a zažádat o připojení. Protože dům byl dlouho neobývaný, byl asi odpojený a asi budete muset znovu zaplatit rezervaci příkonu (tj. při obvyklém jističi 3x25A je to 12500 Kč, polovina splatná do 14 dnů od podepsání smlouvy). Ve smlouvě budou technické podmínky, pokud nebudete vědět na koho se obrátit, obvykle vám v ČEZu někoho doporučí. Sehnat stavební rozvaděč (řádově 2 - 3 tisíce), kabel CYKY 4x10 (okolo 90-120 Kč za m), chráničku kabele (Kopoflex 40, 14 Kč/m) od elektroměrného pilíře až někam na pozemek, zapojení + revize (řádově 2000 Kč).
  Mezitím vybrat dodavatele elektřiny, nemusí to být ČEZ.
  Tohle je akce tak na měsíc.

 • Odkaz Komentáře zero2 čtvrtek, 11 květen 2017 12:44 napsal(a) zero2

  Ideálně asi právník (vyřeší právní záležitosti okolo koupě), stavitel (ten by zhodnotil terén a praktické otázky ohledně stavby ve svahu), pak architekt (ten něco navrhne a vy ho budete moci krotit v představivosti a naopak už budete vědět, co chctete a co by šlo).
  Pokud jste vzdáleni, pak bych třeba zkusil nějaký typový projekt, tam už moc architekta nepotřebujete a je to hned hotové. Nějaký typový projekt bych vybral (nemusíte ho hned kupovat) a nechal si od stavebního úřadu vypracovat územně plánovací informaci, zda-li by tam vůbec šlo něco podobného postavit, kde na pozemku a jak. To trvá tak měsíc a řeknou jak by bylo nutno to případně změnit.
  Pak buď zůstanete u typového projektu nebo budete hledat architekta zvlášť.

 • Odkaz Komentáře Vyrusovci čtvrtek, 11 květen 2017 12:32 napsal(a) Vyrusovci

  Díky moc za info.
  Jo, tak to je další problém. Jsme zde úplně sami, rodina 300km daleko...
  A stále hledáme stavaře, architekta, právníka a nechceme vybírat z telefonního seznamu.
  Ne každý kdo má titul, ví o čem mluví... A ceny velmi různé.
  Středočeský kraj má jiné nacenění.

  Taky jsme to tak mysleli, že by jsme dům zbourali a postavili ve svahu nový. Na zahradě jsou již jen křoví a jeden vzrostlý smrk.

  Ale nevíme kde začít, jestli stavařem, architektem, demolicí nebo svahem. A do toho ještě hypotéka. Chocholoušek to jistí :-)

 • Odkaz Komentáře zero2 čtvrtek, 11 květen 2017 11:46 napsal(a) zero2

  Bohužel jen řekněme poučený laik.
  To, jak je starý moc extra neznamená - my jsme koupili rozestavěný dům bez střechy, také ve svahu a ač je osm let starý, tak ho začnu příští týden bourat na základovou desku.
  Z Panoramatu v mapách od Seznamu to nevypadá úplně nejhůře, ale hlavní orientace na severovýchod k silnici a z druhé strany svah mi to snižuje. A pokud jsem počítal dobře vrstevnice, nemělo by být převýšení na zbytek parcely také velké (5 m?).
  Z mého laického pohledu by třeba stálo za úvahu postavit dům nahoře na té zahradě, řekněme hned nad stávajícím domem - svah by nestínil, dům by byl dále od silnice a plocha před ním by byla více v rovině a neomezována svahem. Bohužel by to znamenalo nějaké stromy pokácet.
  Bohužel nevíme, jak moc pevný je svah, nyní ho drží i ty stromy. Strmost, co je vidět na fotkách, je asi důsledkem úpravy svahu k postavení domu, tj. pokud tam stojí x desítek let, tak možností sesunu měl spousty a dalo by se to řešit opěrnými zdmi.
  Mě jako laikovi a od počítače se to snadno říká, chtělo by to tam přivést nějakého stavitele, aby se na to podíval on přímo na místě, on si jistě všimne detailů, které nám mohou unikat (např. já nevěnoval bílým skvrnám na betonovém stropě pozornost, až do okamžiku, co mi stavař řekl, že je to známka prasklin v betonu a že tam zatékala voda a že začíná reznout železná výztuž betonu a že už to extra držet nebude).

Vyrusovci

Jan

Věk: 34
Koníčky: kolo, příroda
Zaměstnání: elektromontér

Vendula

Věk: 33
Koníčky: vše na co nemám čas :-)
Zaměstnání: mateřská ,,dovolená"

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 1 388 m2
Zastavěná plocha domu: 160 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: ? Kč

Související články

Výběr pozemku

Výběr pozemku

Rozhodnutí stavět a koupě pozemku

Rozhodnutí stavět a koupě pozemku
Já i přítelkyně pocházíme z vesnice, respektive z malého města, oba jsme vyrostli v rodinném domku. Aktuálně žijeme v 1+kk v centru krajského města (zejména z pracovních důvodů a byla to i taková zkouška…

Výběr a koupě domku

Výběr a koupě domku
S manželem jsme 3 roky pracovali v zahraničí, abychom si na nějaký starší domek v Čechách našetřili. Nabídky domů jsme sledovali už ze zahraničí, takže celkové hledání nám zabralo 2…

Mohlo by Vás zajímat

Hrubá stavba - II. krov a krytina

Hrubá stavba - II. krov a krytina
Dřevo na krov jsme si nechali nařezat na nedaleké pile (pila Kawulok). Tam nám jednotlivé krokve nařežou na míru, očíslují a přidají k tomu plánek, takže stavba krovu by měla pak…

Začínáme

Začínáme
Po několika letech bydlení v bytě jsme se rozhodli začít si plnit svůj sen a postavit si vlastní domeček. 

Proč jsme se rozhodli stavět dům

Proč jsme se rozhodli stavět dům
Pro stavbu domku jsme se rozhodli z toho důvodu, že máme rádi přírodu a chtěli jsme mít svoji zahradu kam bychom mohli jít ve volném čase relaxovat.

Diskuzní fórum