Reklama
Vyhledat: 

Bylo potřeba už do toho praštit 5/2016

Vlastně už opadly sněhy, a první teplejší dny dovolily si troufnout se pustit do něčeho opravdu velkého. A protože už bylo na čase, když jsme si vše rozmysleli, jak se vrhnout do díla, povolali jsme k našemu snažení rodinného příbuzného s bratrem.

Takhle jsem se zničili Takhle jsem se zničili

Ti dva nám vypomohli snad jako nikdo jiný. Zaprvé hrubá těžká práce, ta jim jde dobře, a především tempo, s jakým pracují. Když jsem v minulém článku psal něco o tom, že nezůstal téměř kamen na kameni, měl jsem pravdu. Zdi, které se tvářili hrůzostrašně, padaly pod sílou sbíjecích kladiv k zemi celkem nekompromisně. Padal dřevěný strop, skoro 140 let starý, a vše se konečně pohnulo k dobrému a hlavně, kupředu. Z půdy se odvezly dva 9m3 kontejnery téměř všehochuti. Starý nábytek, hrnce, audiosoustavy, slamníky, prostě... Teskné pohledy na kdysi lesklou slávu. Ale muselo to pryč, jinak by náš projekt nemohl pokračovat. 

Můžu říct, jestli něco byl oříšek, byla to právě ta půda, která byla jednak: - stupňovitá, stejně jako podlaha pod ní umístěných pokojů, a především nesourodá. Někde pouze záklop z opracovaných kulánků a jinde dvojitá křížová skladba se škvárou a popelem. No, prostě, nemůžu si pomoci, ale tohle bylo silné kafe. Půda trpěla opravdu velkou zanedbaností a vlastně i "důmyslností" tehdejších obyvatel. Jestli mělo být něco unikát, byla to půda. A dalším problémem bylo nekončící seno. Bylo ho mraky, ale podařilo se ho zpacifikovat. Všehovšudy, když jsme se na jaře vrhli na opravdu velkou akci, která trvala 14 dní, udělali jsme likvidaci odpadu, demontáž stropu, bourání původních zdí mezi "pokoji" a pustili jsme se i do skrývky podlahy. 

A tady pozor! Kdyby nic jiného, než má zechtěnost, nemuseli jsme si přidělat spousty starostí. V nejsevernější místnosti (chlívku) byla podlaha na nejnižším bodě a tudíž po částečné skrývce jsem z tohoto bodu chtěl udělat kótu 0,0 a od té se odrazit pro náš projekt. Kdybych ale nebyl zechtěný stavitel a ješitný muž, a nechtěl mít interiér bezbariérový, nemusel jsem se vydat do neprobádaných končin a útrob našeho domu. Světe div se, narazili jsme na skálu a to podotkám opravdu hutnou a silnou. Probrali jsme vše s odborníkem a ten nám poradil, že skrýt cca 2x po 15 cm skály bude úděsné, ale jako bonus bude bezbariérový interiér. To jsem si ještě nedovedl představit, jak moc je pouhých 2x 15 cm bourání skály. Je to něco, co jsem poznal cca po několika metrech bourání. Nemluvím o bolestech rukou z vibrací ale především, pokud se člověk pustí do rostlé skály, a neví jak na ní, stráví víc času neúspěchem, než seriózním výkonem. Ale to nás nemohlo odradit. Dolů šel komín, náznaky nových sádrokartonů a vše co "překáželo". 

Dovolená byla fuč, a nečekané výdaje s půjčením stroje (kompresoru a dvou kladiv s hadicemi) nastoupily na scénu. Naskakoval počet kontejnerů se sutí a ke všemu se zjistilo, že východní zeď, směřující do zářezu svahu, bude z hlediska jejího stavu vhodné též udělat nově a odizolovat. S tím taktéž nebylo počítáno.

Dílo jsme museli protáhnout až do léta, ve vhodných volnech, kdy jsme dobourali zeď a vystavěli východní obvodovou zeď nově z Porothermu 35cm s IPOu a k ní betonový základ s hydroizolací a drenáží. Stěna nebyla dlouhá (cca 12 metrů), ale musela se s ohledem na stav objektu stavět na sekce. Demontovat původní a stavět novou. Jestli se něco začlo komplikovat, byla to tato stavba. Věnec se udělal pouze částečný na této zdi, původní dům věnec neměl, s přípravou, kdybych se někdy rozhodl zdi s ohledem na statiku a projekt zbourat a předělat.

Předně jsme si představovali léto teda jinak, a hlavně nás koordinace pracovních sil a našeho volna docela omezovala. Ale když jsme se do toho pustili, nešlo už couvnout.

Na podzim nás bude čekat obecní kanalizace (což je vítaý bonus obce, abychom si nemuseli zřizovat septik) a interiérová kanalizace s rozvodem vody a plynu.

 

Náklady

Název položky Cena
odvoz sutě 25 000 Kč
stavba zdi 15 000 Kč
půjčení kompresoru a kladiv 30 000 Kč
statické posouzení stavby 10 000 Kč
Celkem 80 000 Kč
Naposledy změněno úterý, 17 leden 2017 14:17

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

4 komentáře

 • Odkaz Komentáře Andy86 úterý, 29 květen 2018 18:35 napsal(a) Andy86

  Jinak, co se týče skladby podlahy, já osobně vycházím z letitých zkušeností jiných,a z toho, kolik jsem prošel se stavební firmou táty domů, a potvrzuje se zlaté pravidlo, že je nejlepší nechat skladbu: zhutnena zem, kamenivo 15/20,drenazni trubky stocene do hada, betonek, izolace (IPA), kari síť s oky 10x10, beton finální.

  Rozhodně tím nic nezkazítě a tou drenážní, kterou strcite skrz obvodovou zeď, to bude fungovat a plíseň by se objevit neměla.

  Snad jsem se vyslovil obsáhle :-)

 • Odkaz Komentáře Andy86 úterý, 29 květen 2018 17:54 napsal(a) Andy86

  Ahoj všem a Kamče zvlášť :-D . Nerad bych ze sebe dělal chyrtolina, páč zatím jsem se pral s naším vymazlenym domeckem. Přesto několik tipů a nápadů, jak jsem začal já. Páč jsme byli nuceni situací (a ve stáří i obrovskou měrou pohodlí), začali jsme řešit,že se nam rozhodně nebude chtít překonávat výškové bariéry.

  Členitost jsme měli opravdu velkou. Troufnou si říct skoro metr, či místy i více. Vzal jsem si hadicovku, a paradoxně, jak napovídá i můj článek publikovány zde, opravdu jsem šel od nejnižší místnosti, tam si udělal výškovou kótu, zatloukl do zdiva starý šroubovák, a tam začal. Toto pro mě byl bod 0. Výchozí a plánovaná rovina měření, od které se vše odvíjelo. Předně jsem chtěl mít tento bod jako základ pro další měření a proto po celou dobu stavby jsem tam šroubovák nechal. Odtud jsem pak jen měřil a měřil jednotlivé body hadicovku vodováhou. Ve stavebninach ji prodávají za pár korun, a ve dvou je radost s ní pracovat. Začal jsem napuštěním vody, a otevřením šroubů, a pak jsem si bodě nula přenášel hladinu vody na další "pracovní" body, které jsem fixoval roxorem, natlucenym skrz zeď. Je to taková...ehm...no, slušně řečeno prasarnicka, ale zato ověřená :-D alespoň mnou.

  No a když už jsem pak byl skrze měřící bod, stačilo do díry po zatlucenem roxorem vzít dlouhý vrták a prorazit skrz obvodovou zeď do cimry, a díru zacpat roxorem. Samozřejmě v bodě měření 0 zůstala tyč zcela obnažená, v dalších měřících bodech byla prozatím pod úrovní stávající podlahy. Mnoho a pak už přišlo na řadu Tango, jak produkci nazývají 12-15 kilovou sbíječku, a až se v měřeném bodě došlo na železo, udělal se na vnější omítce v 1 metrů bod, a podle něj se pak odmerovaly další body. Na délkové míře 12 metrů domů jsem ustřelil o 2 cm, což je na amatéra super, Vzniklé výškové rozdíly dorovnal buďto finální podlahový polystyren, nebo silnější slupicka betonu. :-D

  Jinak abych se dal vyslovil, bylo mnoho dalších návazných činnosti a proto publikační činnost neměla prioritu. Přesto se dále aktivně zapojím a budu nadále přispívat k dobru a o svém záměru a finální podobě obyvatelného a obývaného domu poskytnu samostatný článek.

  Práci zdar!

 • Odkaz Komentáře Marešáci úterý, 29 květen 2018 16:08 napsal(a) Marešáci

  Ahoj Andy, my také rekonstruujeme dům a tak si tu pročítám články a narazila jsem i na váš seriál. Také bych ráda bezbariérové podlahy, ale absolutně netuším, jak mám zjistit, kde je nejnižší bod... z místnosti do místnosti nevidím.... je na to nějaký fígl?
  Máme v přízemí hlínu, ale mezi pokojema je chodba a ta má pod sebou sklep s klenbou z cihel, takže nepůjde kopat až nějak extra hluboko. Vůbec nevím, jakou udělat skladbu podlahy, do teď tam byla jen hlína a na ní prkna na trámovém roštu. Ráda bych dole měla dlažbu a netuším, jak to udělat, abychom nebojovali pak s plísní nebo vlhkostí - dům je z opuky. Pročítám všechny možný fóra a rady a kadžý říká něco úplně jiného :( chjo....
  Stejně tak nevím, jak pak udělat podlahy v prvním patře, kde je hlína na cihlových klembách.... chjo.... nejsem vůbec odborník a ani nemám žádného známého, co by s tím měl zkušenost a mohl by mi poradit :(
  Máte už domeček hotový? Nikde není článek, zda jste ho dodělali a jak se zadařilo :)
  Díky, Kamča

 • Odkaz Komentáře Ludvik čtvrtek, 26 leden 2017 12:11 napsal(a) Ludvik

  moc pěkný, rád sleduju tyhle odvážné činy. stavět nové, to je dneska všechno skoro stejný, ale tohle je dobrodružství :-))
  držím palce a kdyby bylo víc fotek, hltal bych je s nadšením :-))

Andy86

Ondřej

Věk: 32
Koníčky: železnice, rodina, cestování, bydlení
Zaměstnání: Státní zaměstnanec

Andrea

Věk: 30
Koníčky: rodina, historie, cestování, zahrada
Zaměstnání: na "odpočinku" MD

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 520 m2
Zastavěná plocha domu: 60 m2
Podlahová plocha domu: 210 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 445 500 Kč

Související články

Bouráme

Bouráme
"Jestli chci, tak babička na mě přepíše pozemek i s domem a půjde bydlet do nového" došla jednou moje novomanželka se zajímavou zprávou. No jejda, ještě abychom nechtěli! Jednalo se…

Demolice a stavební bouda

Demolice a stavební bouda
Na našem pozemku se nacházela ruina původního domu, ze které nebylo možné zachovat vůbec nic. Zdi postavené z kombinace pálených a nepálených cihel, opukových kamenů, spadlá střecha, mohutná opuková zeď, která…

Začátek rekonstrukce - demolice

Začátek rekonstrukce - demolice
Tak, a vše začalo. Po koupi chalupy a převzetí klíčů jsme se hned vrhli na vyklízení bordelu z půdy a pokojů. Nebylo toho moc, ale nějaký čas nám to zabralo.…

Diskuzní fórum

  • dofinancování stavby
  • Tak my jsme na tom podobně a zvolili jsme si tento úvěr...
  • Autor Finančník | 20. zář 2018 20:23
  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05