Reklama
Vyhledat: 

Jak to začalo?

To jsme si tak jednou v létě 2013 řekli, že bysme se mohli v okolí podívat na nějáký baráky, podrbat s makléřema, zkrátka získat zkušenosti co a jak až jednou budeme kupovat barák nebo byt.

Vyhlídnul jsem tenkrát na jednom portálu barák asi 12km od místa, kde jsme bydleli a domluvili se s makléřem na termínu.

 

Zajeli jsme tam a barák byl fakt strašnej, a odpuzoval nás už od pohledu, ale tak nebyli jsme tam abysme ho koupili, ale abysme věděli, na co se v budoucnu ptát.

 

Makléř nám vše ukázal (dneska už víme, že řekl jen polovinu věcí). Podebatovali jsme tedy s makléřem, prohlédli si pozemek a dům, který byl v katastrofálním stavu, a jeli domů s tím, že si naschvál domluvíme schůzku s jinou realitkou na témže místě a uvidíme, co nám řekne zase někdo jinej.

 

Celkem myslím, že jsme tam jeli 3x a pokaždé se dozvěděli něco navíc. Dům byl v zoufalém stavu, byl zhruba 3 roky neobývaný a i předtím tam bydlel podivín, který topil asi vším možným a hlavně neřešil ucpaný komín. Zčernalé zdi, "smrad" z kouře, vytrhaná podlaha až na beton, odfouknutý strop od trámů (asi o 5cm), střecha v "podivném" stavu, respektive bál bych se pod ní schovat za silnějšího větru... no prostě takový malý dům hrůzy, ale jinak byl dům vyklizen, takže se alespoň dalo kouknout na zdi.

 

Jeli jsme domů a začali hledat jiný dům a jiné makléře, abychom nabyli jiné zkušenosti. Byli jsme v pidi bytovce 2+kk o rozměrech myší díry, asi v 10tém patře a nevěřili byste kolik za to chtěli! Byli jsme si prohlédnout další dvě vesnická stavení v okolních vesnicích, oboje v takřka dezolátním stavu, jedno navíc v blízkosti potoka a stěn mokrých až po okna.

 

Nicméně furt jsem přemýšlel nad tou první "troskou"... a omlouval jí slovy: "dyť ono to není tak strašný.... ta zahrada, ten klid tam.... na konci zahrady rybník.... slepá ulička... TEN KLID... to ticho... člověk tam slyšel vlastní myšlenky, ne jako tady, v okresním městě, kde to je fakt šílenej bzukot.... tak jsme se nakonec se slovy: "prodat se to dá vždycky" rozhodli, že to koupíme.

 

Bohužel na stavbě bylo soudcovské zástavní právo, zjistili jsme, že se jedná o dluh vůči VZP. Rozhodli jsme se tedy pro realitku, u které jsme předpokládali, že s tím bude mít zkušenosti a mohlo by to proběhnout OK. Paní z VZP, která měla na starosti zástavní práva nám řekla, co a jak. Trošku nám spadl kámen ze srdce, protože soudcovské zástavní právo není tak špatné jako exekutorské. Zavolali jsme tedy do realitky a domluvili se s makléřem (MM Reality.... NIKDY VÍCE!!!). No a poté se roztočil tak šílený kolotoč, že už jsem měl chuť od toho obchodu odejít, zejména kvůli makléři, který (dodnes mám ten pocit) nám to snad ani prodat nechtěl. Ale abych to vzal zkrátka, po 366dech od prvního: "mno.. tak mi to vezmem" jsme podepsali kupní smlouvu... ano, po roce a dni! Také tomu makléři říkáme Lomikar.....

 

Pak nastalo menší úřední kolečko a konečně, po 15ti měsících od prvního dne, jsme se stali majiteli pozemku se "starším domem". Samozřejmě po celou dobu, co jsme čekali, až jak se realitka konečně vymáčkne, jsme mezitím nechali část střechy (ta, která vypadala, že spadne sama) shodit a přemýšleli jsme co s tím dál. V prvních 2 měsících jsme uvažovali nad rekonstrukcí, ale statik, co tam byl, řekl, že by to zbořil a postavil novej.... tak jsme začali přemýšlet, že to zboříme, a postavíme si nový, nízkoenergetický dům.

 

Půl roku jsme vybírali firmu a systém z jakého budeme stavět. Nakonec vyhrál Durisol. Když jsme se pak domlouvali s p. Černým, majitelem firmy Futur (mohu jen doporučit, neuvěřitelně vstřícné jednání), tak jsme se bohužel neshodli na platebních podmínkách. Jediné, co jsme prozatím chtěli byl demoliční projekt (cca nějakých 10 000Kč), nicméně p. Černý nám řekl, že první platba je 100 000Kč a z toho oni postupně budou čerpat. Našli jsme si tedy jiného projektanta, ten se přijel na barák podívat i se statikem a v podstatě se podivoval, proč to chceme bořit, že barák je suchý, staticky OK (akorát jeden roh, bude potřeba dozdít asi 10 cihel :-) ), mimoto stavět barák nový by znamenalo mít čističku odpadů a hromadu dalších "kravin", které při rekonstrukci být nemusí. Tak jsme si plácli, že nám udělá projekt na rekonstrukci. Bohužel od té doby se bojím p. Černému ozvat a říct mu, že po tom, co jsme ho půl roku otravovali, jsme nakonec rozhodli jeho firmu nevyužít a že budeme rekonstruovat. :-)

 

Náklady

Název položky Cena
Nákup nemovitosti 510 000 Kč
ČEZ - poplatek za připojení 12 500 Kč
Nářadí 4 000 Kč
Celkem 526 500 Kč
Naposledy změněno pátek, 13 březen 2015 20:06

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Honza a Iveta pondělí, 16 březen 2015 14:04 napsal(a) Honza a Iveta

  ing. arch. Martin Veber: máte pravdu..... "odříkaného chleba největší krajíc"......jdu mu napsat hned teď...

 • Odkaz Komentáře ing. arch. Martin Veber pondělí, 16 březen 2015 13:36 napsal(a) ing. arch. Martin Veber

  Pěkný článek, děkuji za rozhodnutí dům zachránit, devět statiků z deseti si práci rádi ulehčí a doporučují bourání i zdravých hmot, jen aby je nemuseli zkoumat, to že jste se rozhodli pro rekonstrukci je samozřejmě stejně záslužné, jako zmlazení dobrého starého stroje namísto startování motorové pily.

  Jen jedno vytýkavé pošťouchnutí bych měl... zkuste si dodat odvahy a ozvat se panu Černému, každý z nás to těžko snáší, když se na nás klienti vykašlou beze slova omluvy, nabourává to korektní obchodní i mezilidské vztahy :-)

 • Odkaz Komentáře Pavel neděle, 15 březen 2015 13:51 napsal(a) Pavel

  Tak ona se da udelat rekonstrukce totalni. Cili v projektu bude ponechana obvodova zed, ale ono se tak nejak behem bourani zjisti, ze zed je ve spatnem stavu a bude muset byt strhnuta. A je rekonsgtrukce jedna radost. Jedina jeji nevyhoda je, ze nelze u ni dosahnout na NZU. Resp jde, ale jen castecne, neb prace musi b yt provedene firmou, ne jak u novostavby.

Honza a Iveta

Honza

Věk: 35

Iveta

Věk: 29
Zaměstnání: neuvedeno

Detaily domu

Kraj: Královehradecký
Velikost pozemku: 986 m2
Zastavěná plocha domu: 100 m2
Podlahová plocha domu: 67 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 1 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 834 677 Kč

Související články

Jak začít, kde začít a co s tím vůbec udělat - úvod peripetií nazvaných rekonstrukce a stavba

Jak začít, kde začít a co s tím vůbec udělat - úvod peripetií nazvaných rekonstrukce a stavba
V roce 2014 jsem zakoupil parcelu v jedné úžasné lokalitě v okolí Zlína s tím, že mě hned "chytla za srdce". Parcelu shodou okolností prodával jako poslední volnou jeden člověk.

Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení

Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení
Svépomocník Ondřej patří mezi tři nejaktivnější přispěvatele našeho webu za uplynulý rok. Chceme proto připomenout jeho stavební příběh, který začíná prohlídkou přízemního rodinného domu z roku 1908, jehož kouzlu s manželkou Andreou…

Tak jsme do toho přeci jen šli

Tak jsme do toho přeci jen šli
Dobrý den stavebníci, tak jsme s manželkou do toho praštili. Tak nějak bych zhodnotil krok, ke kterému jsme se odhodlali.

Diskuzní fórum

  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05
  • Dešťová jímka
  • Máme dost malý pozemek a klasická velká jímka se nám tam nevešla. Podařil ose nám najít...
  • Autor StaLak | 18. zář 2018 13:54
  • Využití dešťové vody
  • My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen...
  • Autor Nikolka | 18. zář 2018 10:54