Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rekonstrukce bytu 4. díl: Rozvody vody a elektroinstalace v sádrokartonu

V Aleny bytě jsou všechny příčky postaveny ze sádrokartonu Rigips HABITO. Kabelové rozvody elektroinstalace budou tedy umístěny v dutině příček a nebude nutné sekat drážky do nosných stěn panelového bytu. Ve čtvrtém díle seriálu Rekonstrukční výzvy se mimo jiné dozvíte, jak a kdy provádět rozvody elektroinstalací v sádrokartonových příčkách. Nebo co dělat, když je zapotřebí zvětšit instalační otvory.

Kdy zahájit instalaci rozvodů

Technického specialisty, Roberta Hoška ze společnosti RIGIPS, jsem se ptal, kdy je ideální čas provádět rozvody elektřiny. „S rozvody elektřiny můžeme začít v okamžiku, kdy máme postavené profily a přišroubovanou sádrokartonovou desku z jedné strany.“

Při stavbě je důležité ukládat všechny profily stejným směrem a dodržovat umístění takzvaných H prolisů. H prolisy jsou v ocelových sádrokartonových profilech RIGIPS připraveny právě pro rozvody elektroinstalace.

mini 4

Zvětšení instalačních otvorů

Pokud potřebujete v profilech udělat větší otvory, než nabízejí připravené H prolisy, je nutné dodržet následující pravidla.

„Je předepsáno, že otvor musí být o 10 mm menší než rozměr dutiny. Tedy do rozměru 50 mm lze udělat otvor 40 mm atd. Výška otvoru je pak dvojnásobek její šířky. Je to tedy takový obdélník. Do profilu jich lze umístit několik, jen se musí vynechat 3x větší vzdálenost, než je výška profilu, aby příčka nebyla oslabena,“ upozorňuje Robert Hošek.

mini 2

Otvory pro krabičky

Otvory pro krabičky zásuvek a vypínačů provádíme do sádrokartonu například vrtačkou se speciální frézou. Následně do vytvořeného otvoru osadíme krabičku, jež musí být také určena pro aplikaci do sádrokartonové stěny.

U provádění rozvodů vody a zejména pak odpadů, bývá zpravidla nutné umístit do stěny potrubí větších průměrů. Existují pro tyto účely širší ocelové sádrokartonové profily?

„Lze použít širší profily, například profil CW 150, kam se vejde i kanalizační trubka, ale není to úplně běžné. V případě, že potřebuji položit více trubek, je lepší zdvojit konstrukci a rozestoupit ji tak, aby vznikla větší zóna. Tomu se říká instalační příčka,“ vysvětlil Robert Hošek. Vstřícně umístěné dvojice CW profilů je pak s ohledem na dostatečnou tuhost stěny potřeba vzájemně propojit přířezy ze sádrokartonu.

Minerální vata zlepší akustiku

Jakmile provedli elektrikáři a instalatéři v Alenině bytě potřebné rozvody, pustila se majitelka do vkládání minerální vaty ISOVER do příček, aby sádrokartonáři mohli provést opláštění příčky i z druhé strany. Minerální vata vložená do příčky zajistí celé konstrukci lepší akustické vlastnosti, a přitom vás v takovémto bytě přijde na pouhých pár stokorun.

Investice do lepší akustiky se tak rozhodně vyplatí.

Sledujte další díly Rekonstrukční výzvy, ve které výherkyně Alena získala sádrokarton a doplňky za 100 000 Kč.

Rekonstrukce bytu 3. díl: Montáž sádrokartonové příčky a podhledu

Rekonstrukce bytu 2. díl: Projektová dokumentace

Rekonstrukce bytu 1. díl: Proč jsem se rozhodla pro rekonstrukci

Video

Naposledy změněno středa, 25 duben 2018 13:02
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

Jak se řeže panel a vybírá elektro

Jak se řeže panel a vybírá elektro
Mladá dvojice architektů se s koupí nového bytu 3+1 ve starším panelovém domě rozhodla i pro jeho rekonstrukci, při níž oba uplatnili nejen vlastní energie a zkušenosti z oboru, ale…

Čekají vás kabelové rozvody? Poradíme, na co se připravit

Čekají vás kabelové rozvody? Poradíme, na co se připravit
Prvním krokem při budování elektrických rozvodů je podrobné plánování budoucí podoby domu a pečlivá projektová dokumentace. Promyslete, co vše budete v jednotlivých prostorech používat, nejen množství jednotlivých prvků elektroinstalace, ale…

Rekonstrukce bytu 5. díl: Tmelení sádrokartonu bez broušení

Rekonstrukce bytu 5. díl: Tmelení sádrokartonu bez broušení
O tmelení sádrokartonu jsme již natáčeli několik reportáží. Vždy bylo po tmelení nutné provést broušení. Stavitelka Alena se však rozhodla v rámci rekonstrukce svého bytu, využít techniku tmelení sádrokartonu bez broušení.…

Diskuzní fórum

    • Opěrná zídka
    • Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly...
    • Autor nedeto | 24. zář 2018 09:12