Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rekonstrukce koupelny 95% svépomocí

Koupelna v mém bytě byla na první pohled naprosto nevyhovující. Hnědé kachličky vzor 1970, vana s prošlapaným smaltem, chybějící obklad za vanou, dveře otvírané dovnitř, za nimi rozměrný žebrový radiátor. Když se dovnitř postavila pračka, mlátily do ni dveře, umyvadlo bylo polovinou nad vanou a ještě vedle komína, těžko přístupné. U stropu bylo okno na záchod. Na to Terezka okamžitě řekla, že se musí "zacihlovat". Koupelnou navíc vedlo plynové potrubí ke karmě a skrz zeď do kuchyně. Prostě všechno špatně. 

Koupelna má rozměr 1,60 x 1,70 a z toho ubírá komín 0,40 x 0,70.  Nakonec, když jsem si to nakreslil na čtverečkovaný papír, se ukázalo, že to není zas tak málo.

Jako první jsem povolal topenáře a nechal odstranit plynové potrubí a radiátor nahradit žebříkem. To byli jediní řemeslníci, kteří v koupělně pracovali. Zaplatil jsem 11.000,-.

Postupně jsem za provozu koupelny osekával dlaždičky, začal jsem bourat obezdívku vany, sekat drážku na vodu a odpad k pračce, vyboural jsem beton z podlahy. Všechno tak, abychom se zatím mohli mýt. Pak jsem pozval tátu na víkend, vybourali jsme vanu a pak už nebylo cesty zpět. Během víkendu jsme sekali drážky na vodu a odpady. S odpadem jsem se musel napojit na litinové potrubí pomocí přechodky a medvědího hovna omotaného koudelí. S půjčenou svářečkou jsme svařili rozvody vody. Vodu a odpady jsem vyvedl i do kuchyně. Další den jsme betonovali podlahu. Nakonec jsme spolu pracovali čtyři dny a pak už jsem zbytek koupelny dělal úplně sám. 

Následovala nejhorší část. Stěny křivé, v komíně zazděné staré nefunkční potrubí, které jsem musel vyřezat a vymlátit, při sekání drážek hodně zdiva opadalo, vydrobilo se. Bylo nutné chybějící omítku dolepit cihlami, doházet a podle omítacích lišt srovnat. Místy i 5 cm omítky. Tato práce mi zabrala asi tři týdny a byla nejvíce demotivující, omítka se musela dělat na tři vrstvy. 

Obklady jsme si nechali navrhnout v prodejně a za tisícovku nám udělali i grafický návrh. Po nákupu nad 25.000 nám tu tisícovku zase vrátili. Poctivá práce při omítání se mi vrátila při obkládání. Neměl jsem jediný problém s kolmostí nebo rovinností. Nakoupil jsem obklad 60x30, za sprchový kout retro dlažbu 60x60 a na podlahu dlažbu imitující prkna. Nejvíc práce dalo vrtání otvorů do retro dlažby, byla příšerně tvrdá. "Prkna" na podlahu jsem pokládal náhodně, aby spáry netvořily linii. 

Nalepil jsem vaničku z litého mramoru, namontoval sprchový kout. Místo karmy přišel elektrický ohřívač se zásobníkem. Nakonec jsem osadil obložkové zárubně a dveře otvírané ven. Do koupelny se nyní pohodlně vejde pračka i koš na prádlo a díky čirému sklu sprchového koutu vypadá prostorně. Kosmetika se uloží do skříňky pod umyvadlem. 

Přestavba trvala od vybouraní vany tři měsíce. Po tu dobu jsme se myli v lavoru. To bylo možné jen díky tolerantní Terezce. Díky vlastní práci jsem ušetřil spoustu peněz a díky tomu jsem si mohl bez výčitek dovolit i dražší obklady a kvalitní sprchový kout a výsledek posuďte sami. 

 

Náklady

Název položky Cena
topení, plyn 11 000 Kč
Ytong 790 Kč
betonový potěr podlaha 1 500 Kč
odpady 1 500 Kč
vodoinstalace 2 500 Kč
omítací malta 20x25 kg 1 180 Kč
zdící malta 10x25 kg 650 Kč
obklady a dlažby 10 000 Kč
sprchový kout 9 190 Kč
vanička 3 774 Kč
umyvadlo 5 000 Kč
další 10 000 Kč
Celkem 57 084 Kč
Naposledy změněno pondělí, 02 červenec 2018 18:04

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Kuliš

Jan

Věk: 30

Detaily bytu

Kraj: Jihočeský
Velikost bytu: 56 m2
Současná dispozice: 2+1
Budoucí dispozice: 2+1
Plánovaný rozpočet: 200 000 Kč
Celkem prostavěno: 113 084 Kč

Související články

Montáž závěsného WC značky Jika

Montáž závěsného WC značky Jika
Ve videu sledujte montáž závěsného WC od výrobce JIKA s označením Lyra Plus. Montovat budeme WC na rám Geberit duofix, který je obložen keramickým obkladem RAKO. Dozvíte se také, jaké nářadí…

Obkládání koupelny

Obkládání koupelny
Už během dokončování tmelení a broušení jsem řešil řemeslníky na obkládání koupelny a záchodu. Už od počátku jsem věděl, že přesně tuto práci nebudu dělat svépomocí. Trvalo by to příliš…

Obklady, dlažby a zařízení koupelny

Obklady, dlažby a zařízení koupelny
Instalatéři udělali kus práce, ale ten místní odfláknul, co mohl, úplně strašným způsobem.

Mohlo by Vás zajímat

Stavební bouda

Stavební bouda
Jedním z důležitých prvků na parcele je stavební bouda. Ta by měla být co největší s ohledem na to, že v průběhu stavby se v ní bude hromadit různé nářadí…

Stavba plotu

Stavba plotu
V roce 2013 jsem započal stavbu jednoduchého oplocení. Obvod pozemku je cca 150 m. Netradičně jsem použil ne klasiku, plotové sloupky pozink nebo poplastované. Našel jsem levnější variantu.

Diskuzní fórum

  • Přerušení tepelného mostu
  • 1. Pozor, KOOLTHERM. Pod označením CoolTherm se naopak prodává tepelně vodivý materiál....
  • Autor mates | 25. zář 2018 22:19
  • Podlaha v garáži
  • Anhydrit bych do garáže určitě nedával kvůli vlhkosti, protože anhydrit nemá rád vlhkost....
  • Autor lukasberan | 25. zář 2018 17:52
  • Vyjmutí ze ZPF
  • Zdravím, řešíme vyjmutí ze ZPF a jelikož budu podávat žádost já, ale vlastník je manžel...
  • Autor Míša | 25. zář 2018 11:01