Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Rekonstrukce bytu 5. díl: Tmelení sádrokartonu bez broušení

O tmelení sádrokartonu jsme již natáčeli několik reportáží. Vždy bylo po tmelení nutné provést broušení. Stavitelka Alena se však rozhodla v rámci rekonstrukce svého bytu, využít techniku tmelení sádrokartonu bez broušení. Nejen že si tak ušetří spoustu práce, ale navíc docílí zvýšené kvality povrchu.

Rozmíchání tmelu Rifino Top

Ke tmelení sádrokartonu Rigips HABITO budeme potřebovat vědro s vodou, tmel, lopatku a na nanášení špachtli a hladítko.Pro celoplošném stěrkování jsme si vybrali tmel s označením Rifino Top. Před nanášením jej musíme nejprve protřepat a následně rozmíchávat v čisté nádobě.

Výstřižek mini1

Tmel bychom měli do vody přidávat postupně a nechat jej pár minut nasáknout vodou. „Správně namíchaný tmel určený do spár, by měl zůstat po otočení na lopatce,“ říká ke konzistenci Miloš Srch ze společnosti Rigips.

Výstřižek2 mini 2

Tmelení vodorovných spár

V prvním kroku tmelení naneseme tmel do vodorovných spár. Je nutné jej do spáry důkladně zapravit. Nemusíte se bát na špachtli trochu přitlačit. Tmel naneseme ve slabé vrstvě, následně do něj vložíme skelnou pásku, kterou s pomocí špachtle odřízneme. Špachtlí přejedeme po pásce, čímž vytlačíme ze spáry přebytečný tmel.

Tmelení svislých spár

Před tmelením svislé spáry, takzvané hrany PRO, ji opatříme samolepící bandáží, poté do hrany naneseme tmel.

Výstřižek3 mini3

„Při nanášení tmelu v prvním kroku nezáleží, jak spára vypadá, důležité je, aby bylo hladítko na kolmo. Kolmým vedením zajistíme, že se tmel nebude tolik vydírat ze spáry, což se děje během každého dalšího hlazení. Při druhém tmelení se již dočišťují kosmetické vady. Šroubky tmelíme do kříže, kvůli vzduchovým bublinkám, které se takto dostanou krásně pryč,“ ukazuje Miloš Srch.

Po přibližně 60 minutách špachtlí odstraníme přebytečný tmel po stranách.

Druhé tmelení vodorovných a svislých spár „ze široka“

„Druhou vrstvu budeme roztahovat co nejvíce doširoka,“ vysvětluje Miloš Srch. Do svislé hrany PRO doplníme tmel a dbáme na to, aby při kontrole špachtlí nevznikla ve vytmelené hraně žádná prohlubeň.

Výstřižek4 mini4

Ošetření rohů

"Na ukončení venkovního rohu lze použít speciální roh NoCoat, prodává se ve 30metrových rolích. Lze stříhat nůžkami na plech nebo i obyčejnými nůžkami. Tímto rohem lze udělat téměř všechny úhly. Potisk v krajích vždy musí přijít do tmelu Rifino Top,“ upozorňuje Miloš.

Na začátku pásku přehneme v celé její délce. Špachtlí naneseme tmel Rifino TOP na hranu sádrokartonu. Ozubeným hladítkem pak stáhneme přebytečné množství tmelu a vložíme připravenou pásku NoCoat.

Aplikačním válečkem pásku zatlačíme do tmelu. Při pohybu válečkem dojde k vytlačení přebytečného tmelu. Ten odstraníme špachtlí a po ytvrdnutí roh přetmelíme takzvaně „ze široka“.

Ošetření hrany u světelné rampy

Alena se rozhodla vybudovat na stropě v obývacím pokoji světelnou rampu. Hranu rampy ošetříme speciální lištou L-TRIM, která se používá například také u dilatačních spár, kleštin, případně u oken.

Výstřižek7 mini5

Na desku, jejíž hranu chceme ošetřit, naneseme tmel. Ozubeným hladítkem s výškou zubu 4 mm stáhneme přebytečné množství tmelu a aplikujeme lištu. Přebytečný tmel opět odstraníme, tentokrát špachtlí a provedeme přetmelení lišty ze široka. Očistíme hranu a je hotovo.

Tmelení bez broušení v kvalitě Q3

K tmelení bez broušení v kvalitě povrchu Q3 namícháme tmel Rifino TOP řidší, než pro tmelení spár. Tmel by měl po otočení z lžíce pomalu spadnout zpět do nádoby. Tmel naneseme na 60centimetrovou špachtli a celoplošně aplikujeme na karton desek.

„Nanáší se zhruba 5 cm od kraje podlahy pod úhlem 45 stupňů v tenkém filmu. Přesahuje se 10 cm přes mokrý tmel, aby to bylo dobře napojené,“ ukazuje postup Miloš Srch.

Celoplošným tmelením tmelem Rifino TOP ušetříte námahu při broušení, práci navíc stihnete rychleji a díky sjednocenému podkladu již nemusíte penetrovat.

V dalším díle Aleny Rekonstrukční výzvy se podíváme na pokládku podlah.

Čtěte také:

Rekonstrukce bytu 3. díl: Montáž sádrokartonové příčky a podhledu

Rekonstrukce bytu 2. díl: Projektová dokumentace

Rekonstrukce bytu 1. díl: Proč jsem se rozhodla pro rekonstrukci

Video

Naposledy změněno sobota, 21 duben 2018 13:38
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

1 komentář

  • Odkaz Komentáře Alda pátek, 04 květen 2018 21:54 napsal(a) Alda

    Hm, další pěkné video, šikovný pán, je vidět, že to už má v ruce, myslíte že bych si ho mohla kolem prázdnin vypůjčit? :)

Související články

Jak se řeže panel a vybírá elektro

Jak se řeže panel a vybírá elektro
Mladá dvojice architektů se s koupí nového bytu 3+1 ve starším panelovém domě rozhodla i pro jeho rekonstrukci, při níž oba uplatnili nejen vlastní energie a zkušenosti z oboru, ale…

Čekají vás kabelové rozvody? Poradíme, na co se připravit

Čekají vás kabelové rozvody? Poradíme, na co se připravit
Prvním krokem při budování elektrických rozvodů je podrobné plánování budoucí podoby domu a pečlivá projektová dokumentace. Promyslete, co vše budete v jednotlivých prostorech používat, nejen množství jednotlivých prvků elektroinstalace, ale…

Rekonstrukce bytu 4. díl: Rozvody vody a elektroinstalace v sádrokartonu

Rekonstrukce bytu 4. díl: Rozvody vody a elektroinstalace v sádrokartonu
V Aleny bytě jsou všechny příčky postaveny ze sádrokartonu Rigips HABITO. Kabelové rozvody elektroinstalace budou tedy umístěny v dutině příček a nebude nutné sekat drážky do nosných stěn panelového bytu. Ve čtvrtém…

Diskuzní fórum

    • Opěrná zídka
    • Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly...
    • Autor nedeto | 24. zář 2018 09:12