Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Montáž kuchyňské linky do sádrokartonu bez použití hmoždinek

Rekonstrukce svépomocného stavebníka Michala, kterou na Svépomocí již nějakou dobu sledujeme, se pomalu chýlí ke konci. Tentokráte jsme byli u montáže kuchyňských skříněk přišroubovaných do speciální sádrokartonové stěny bez hmoždinek, jen za pomoci vrutů. Zdá se vám takové uchycení riskantní? Podívejte se na video a přesvědčte se na vlastní oči. 

Nejprve se musí vymalovat

Než Michal začal s montáží, bylo nutné prostory vymalovat. Jak se mi přiznal, bílení probíhalo na poslední chvíli, až po položení podlah, takže se stejně úklidu nevyhnul. Bílení sádrokartonu navíc nebylo jednoduché, protože je stěna dokonale hladká, je zapotřebí vybrat vhodné náčiní na hladké povrchy, aby nebyla vidět vidět každá hrudka či hrbolek. Michal tedy nakonec musel ještě některá místa brousit a přemalovat, nicméně s výsledkem stejně není na sto procent spokojen. Jak řekl, kamenem úrazu byl pravděpodobně levný váleček, který dělal stopy na krajích.

mini 1

Výběr kuchyňské linky

Michal jako první navštívil švédský řetězec, aby si udělal představu o ceně. Následně oslovil místního výrobce kuchyní a dostal se ještě pod cenu tohoto řetězce. Při otázce, kdo mu do výběru kuchyně nejvíce mluvil, odpověděl, že to byla hlavně rodina. Nakonec si ale poslední slovo přeci jen uhájil.

mini 5

Montáž kuchyňských dvířek

Kotvení horních skříněk, jak jsem již nastínil, probíhalo do speciální sádrokartonové stěny Habito. Zdá se vám montáž bez hmoždinek do sádrokartonu riskantní?

„Do desky Habito je kotvení skříněk daleko jednodušší, stačí jen vrut bez předšroubování a aku vrtačka a mohu kdekoli do plochy opláštění přišroubovat skříňku. Každý vrut má nosnost 25 kg, na jednu standardní kuchyňskou skříňku s hloubkou 40 cm jsou určeny vruty dva, takže unese bezpečně 50 kg,“ říká Robert Hošek ze společnosti Rigips o tom, co speciální sádrokarton umí.

mini 2

Do vysokopevnostních desek Habito tak můžete bez obav přidělat zábradlí ke schodišti, věšák na oblečení nebo třeba hasicí přístroj. Deska Habito se nejvíce přibližuje k běžné cihelné konstrukci, někteří odborníci ji přezdívají „cihla v deskách.“

mini 3

Montážníci z firmy, která přišla kuchyňskou linku Michalovi namontovat, také zpočátku materiálu nedůvěřovala, ale po namontování prvních vrutů zjistili, že to skutečně funguje a skříňky drží pevně.

Do konce Michalovi rekonstrukce již zbývá jen pár kroků. Těším se, že nás pozve k sobě domů ještě jednou a my se budeme moci podívat na celkový výsledek jeho práce.

Video

Naposledy změněno pátek, 20 leden 2017 18:02
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

2 komentáře

  • Odkaz Komentáře MarkyV pondělí, 07 srpen 2017 14:00 napsal(a) MarkyV

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na montáž linky do sádrokartonu. Vybrala jsem si tuhle kuchyňskou linku https://www.atan.cz/kuchyne-bloky/kuchynska-linka-jura-new-b. Montáž bychom chtěli zvládnout s manželem sami. Linka má hmotnost 140 kg a celkovou šířku 260 cm. Máte nějaké tipy a rady? Díky

  • Odkaz Komentáře Ludvik pátek, 20 leden 2017 12:11 napsal(a) Ludvik

    Škoda, že není uvedeno víc zajímavých informací, např. jak silné desky jsou použity a zda je zeď jednovrstvá či dvouvrstvá. A jestli skříňka drží se ukáže, až když se do ní naskládá nádobí pro čtyřčlennou rodinu. Pokud tam dá pán tři talířky a něco na ozdobu, tak to nic neznamená. A to, že drží na zdi samotná skříňka bez dveří a poliček, tak to už asi neohromí nikoho.

    Celkově škoda že potenciál této rekonstrukce není víc zdokumentován a okomentován. Naposledy se brousil sdk a po pár měsících teprve tento článek, kde ale technicky pro svépomocníky není nic.

Související články

VIDEO: Malování stříkacím zařízením AIRLESS

VIDEO: Malování stříkacím zařízením AIRLESS
Do malování interiéru čítajícího 1 111 m2 ploch jsme se nejprve pustili klasickými válečky. Po několika dnech a silně bolavých zádech jsme se rozhodli vyzkoušet profesionální stříkací zařízení AIRLESS z Půjčovny strojů…

Nová kuchyně za pár korun

Nová kuchyně za pár korun
Dobrý den, rád bych se s vámi podělil o zkušenosti s rekonstrukcí kuchyně. 99% svépomocí. 

Rekonstrukce bytu 5. díl: Tmelení sádrokartonu bez broušení

Rekonstrukce bytu 5. díl: Tmelení sádrokartonu bez broušení
O tmelení sádrokartonu jsme již natáčeli několik reportáží. Vždy bylo po tmelení nutné provést broušení. Stavitelka Alena se však rozhodla v rámci rekonstrukce svého bytu, využít techniku tmelení sádrokartonu bez broušení.…

Diskuzní fórum