Podbití střechy OSB deskami

Redakční

OSB desky je označení pro dřevoštěpové desky, které se běžně prodávají v několika formátech. Jejich hrany mohou být rovné anebo opatřené systémem pero-drážka, stejně tak, jak je tomu u palubek. Jsou velmi dobře použitelné mnoha způsoby, například jsou vhodné ke stavbě příček, k vyrovnání podlah nebo k zaklopení izolace.

Velmi často jsou OSB desky využívány jako podklad pro střešní krytiny typu eternitu nebo kanadského šindele. 

 

Stejně jako u sádrokartonu, tak i na OSB deskách lze provést povrchovou úpravu malováním, tapetováním, dokonce i barevným lazurováním anebo pouhým nalakováním bezbarvým lakem, což překvapivě vypadá velmi příjemně.  

 

OSB desky mohou být v jistých případech nahrazeny vnitřními plastovými obklady, které jsou odolné vůči vlhku, jejich instalace je rychlá a jednoduchá a speciální povrchová úprava umožňuje vybírat i z druhů věrně imitujících například cihlu nebo dřevo či kachličku.
01-Podbiti-strechy-OSB-deskami
Další variantou jsou stropní konstrukce BSK, které dovedou vytvořit dokonale rovný podhled pro minimální tloušťky omítek v tl. 5-6 mm a mají výbornou zvukovou izolaci a požární odolnost, bez použití těžké mechanizace.

 

Vraťme se ale k OSB deskám. Zkratka OSB pochází z výrazu Oriented Strand Board. Jedná se tedy o desku lisovanou pryskyřicí z orientovaných štěpek z jehličnatého dřeva.

 

Existuje i varianta nazývaná OSB ECO, což jsou desky nezávadné, lepené bez obsahu formaldehydu a splňující přísné hygienické normy. Jako příklad uveďme značkové desky Kronospan (Superfinish ECO), Egger (EUROSTRAND a Sterling (kalibrované broušením).
04-Podbiti-strechy-OSB-deskami
Používají se pro své dobré izolační vlastnosti a dobrou požární odolnost například jako záklop střech anebo k opláštění rámových konstrukcí, kde se využívá zároveň i jejich pevnost a tuhost. Navíc jsou výborně opracovatelné a při použití velkých formátů mají vynikající akusticko-izolační vlastnosti.  

 

Doporučené tloušťky OSB desek dle roztečí trámů:

min. doporučená
tloušťka desky
osová vzdálenost
trámů
 15 mm  300 - 400 mm
 18 mm  400 - 600 mm
 22 mm  600 - 800 mm

 

03-Podbiti-strechy-OSB-deskami  
    
Jestliže se chystáte lepit OSB desky v systému pero – drážka, je doporučováno použití lepidla K – Kontrol D4G dodávané v kartuších 700 ml, které vystačí na spoje o ploše 50 m2.

 

Difuzní vlastnosti desek OSB se často vyjadřují faktorem difuzního odporu (μ). Ten se u různých výrobců a provedení pohybuje v rozmezí 80 - 300. Podle průzkumů bylo zjištěno, že průvzdušnost zdánlivě vzduchotěsných OSB desek se pravděpodobně liší v závislosti na výrobci a jak lze očekávat, i tloušťce desek.

 

Dále se zjistilo, že testované typy OSB desek nejsou zcela vzduchotěsné a že jejich průvzdušnost se liší (větší rychlost plnění znamená větší průvzdušnost desky). Průtok vzduchu neporušenou plochou OSB desky byl za výše uvedených podmínek odhadnut na 0,1 - 2,5 m3/(h.m2) při 50Pa.
05-Podbiti-strechy-OSB-deskami
Desky s výrazně "kompaktním" povrchem (dostatek pojiva mezi jednotlivými třískami, pojivo v souvislé vrstvě na povrchu desky) dosahují uspokojivější výsledky (nižší průvzdušnost), než materiály se zjevně nedostatečně vyplněným povrchem a mezerami mezi drobnými třískami.

 

Takové vizuální posouzení lze provést i bez testu průvzdušnosti a znalosti fyzikálních parametrů. Tyto údaje by však měly být dostupné ke každému materiálu konstrukce stavby.
02-Podbiti-strechy-OSB-deskou

 

Článek "Podbití střechy OSB deskami" vznikl na základě přání stavebníka Stanislava Svobody, který požádal naši redaktorku Zuzku, aby o podbití střechy OSB deskami napsala.

Pokud chcete i Vy dát Zuzce TIP na téma článku, které Vás zajímá, vyplňte formulář na této stránce.

 

Zuzana Bohdalová
Foto: simpledesks.net, espprocomfort.pl, alibaba.com, northfieldconstruction.net, builderstips.blogspot.com.

Prošlapané dřevěné schody
Předchozí článek autora
19.03.2013 10:00 26587 zhlédnutí
Prošlapané dřevěné schody
Bohužel nic nevydrží věčně, ani kvalitní dřevěné schody po předcích bez pořádné rekonstrukce...
Ochranná penetrace a impregnace dřeva zejména prvků střechy
Následujicí článek autora
02.04.2013 10:00 26564 zhlédnutí
Ochranná penetrace a impregnace dřeva zejména prvků střechy
Na domy, ale i interiérové zařízení je kladeno mnoho požadavků z hlediska zdravotních rizik....