Souhlasy, vyjádření stanoviska k ohlášce

Alex.Matous
30. kvě 2020 22:26 #26697
Dobrý den,
jsem ve fázi před dokončením projektové dokumentace. Chtěl bych se zeptat co všechno budu potřebovat za vyjádření/stanoviska/souhlasy k ohlášení stavby?
Budu stavět dvoupodlažní dům (150 m2) se sedlovou střechou, vytápění čerpadlem vzduch/voda + krbová vložka, odpady do jímky, voda z vlastního vrtu a dešťovka do retenční nádrže, pak do vsaku.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
30. kvě 2020 22:32 #26698
Projektant Vám dokončuje PD, tak on musí vědět i to, jaká stanoviska a vyjádření správců budete potřebovat. Nechejte to na něm.
My Vám tady stejně moc nepomůžeme, protože stanovit dotčené orgány, ale zejména správce dopravní a technické infrastruktury, lze podle konkrétní lokality Vašeho domu, ne podle jeho stavebně technických vlastností.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Alex.Matous
30. kvě 2020 23:36 #26699
Rozumím, já jsem spíše myslel, jestli existuje seznam, který SÚ požaduje vždy. :-)
Četl jsem tady také něco o koordinovaném stanovisku, nikde jsem toho k tomu moc nedohledal, tak by mě zajímalo o čem to je a v jakém případě je vyžadováno.
Chtěl jsem se ještě zeptat k vyjmutí ze ZPF. To musí být vyřešené před podáním Ohlášení?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Majky a L.A.
01. čvn 2020 09:17 - 01. čvn 2020 13:25 #26706
Ja si povoleni objehaval sam a takovy zaklad je myslim....vyjadreni od krajske hygienicke stanice (az budete mit PD zaslete ji tam k posouzeni) vyjadreni o existenci siti, kanalizace, voda, elektrina(dle distributora co mate v kraji), osvetleni(krome Prahy je to ELTODO) telekomunikace (CRA) plyn, to lze on-line pred tim, nez budete mit PD. Dale kvuli pripadnemu napojeni na verejnou kanalizaci a vodu zaslat PD az ji budete mit, opet spravci VaK ke schvaleni. Smlouva o dodavce elektr.energie od distributora. Co se tyka ZPF muzete si vyjmuti take pripravit sam(ja si udelal), ale je to vcelku pracne a je lepsi to nechat nekomu, kdo uz to nekdy delat. Opet az budete mit PD, protoze az v PD jsou informace, ktere zatim treba ani nevite. Napr.kolik mate zastavene plochy, kolik ornice/skryvky se odejme atd....pak bud situacku s podpisi lidi co se s vasim pozemkem stykaji nebo to nechate na SÚ, ale uz automaticky spadnete do stavebniho povoleni, protoze urad obesle jednotlive vlastniky dotcenych stavbou a zde jsou samozrejme nejake lhuty, takze se to cele o to prodlouzi....jinak muze nekdo pridat dalsi instituce, ktere je potreba obeslat....Beru to z paty.
Jinak koordinacni stanovisko je hezky vysvetleno zde:Slouží k provázání všech uplatňovaných požadavků v dané věci tak, aby nebyly duplicitní nebo si neprotiřečily (lze ho vydat pouze tehdy, pokud nejsou jednotlivé požadavky na ochranu veřejným zájmů v rozporu). Přitom pokud lze koordinované závazné stanovisko vydat (jednotlivé požadavky nejsou v rozporu), jde o povinnost příslušného správního orgánu, nikoliv o věc jeho volné úvahy, jestli tak učiní. Co si pamatuji, tak ulehceni bylo v tom, ze sem nemusel obehavat jednotlive odbory a v kostce se spojilo rozhodnuti o umisteni stavby a uzemni rozhodnuti. Takze az budete mit tyto podklady, podate je spolu s PD na SÚ a ten vam nejdrive vyhotovy koordinacni stanovisko(pocitejte tak 3mesice) a pak si muzete podat ohlasku nebo stavebni povoleni (pocitejte dalsi tak 2mesice). A vubec nejlepsi je, zajit na SÚ at vam vypisi, co je potreba. Vetsinou neni problem, pac to dela kde-kdo, ale ba 90% to budou prave tyto podklady.
Poslední úprava: 01. čvn 2020 13:25 od Majky a L.A..

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
02. čvn 2020 13:34 #26714
Můžete se zkusit inspirovat i v našem článku www.selfiehome.cz/2015/12/vyrizeni-stavebniho-povoleni/

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Alex.Matous
03. čvn 2020 05:50 #26719
Děkuji Vám za informace. Chtěl bych se ještě zeptat jestli závazné koordinované stanovisko je potřeba vždy při vyřizování povolení novostavby rodinného domu? Jestli ho SÚ vždy vyžaduje?
Díky ;-)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Majky a L.A.
03. čvn 2020 08:59 - 03. čvn 2020 09:04 #26721
Koordinacni stanovisko je ulehceni, tudiz je to lepsi a rychlejsi varianta. Jak jsem uvedl jiz vyse. Neni to o tom zda to SÚ chce nebo nechce, ale vychazi to z legislativi. Pokud tedy bude vse v poradku a jednotlive odbory nebudou v rozporu, zahaji se ukony provazanosti jednotlovych odboru a zajmu. Pokud nektera vec v rozporu bude treba, ze na casti pozemku je nejake vecne bremeno, cast je nezastavitelna aj. bude se muset udelat zvlast uzemni rozhodnuti a pote teprve rozhodnuti o umisteni stavby(kazde ma svoje lhuty, tudiz se to muze o to prodlouzit), a ty pod sebou vazou dalsi odbory, ktere se k danne veci vyjadri. Alespon takto jsem to pochopil. Kazdopadne koordinacnimu stanovisku nebo uzemnimu rozhodnuti a roz.o umisteni stavby, pred podanim stavebniho povoleni, se nevyhnete. Jsou to faze pred ziskanim SP. Take jsem si myslel, ze jen podam papir na stavebni povoleni a PD a za 3 mesice stavim. Bohuzel stavebni zakon CR, je tak strasne byrokraticky provazany, ze prumerna doba, nez ziskate plaketu "stavba povolena" je otazkou 0.5-1 rok.
Poslední úprava: 03. čvn 2020 09:04 od Majky a L.A..

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
03. čvn 2020 09:01 #26722
Na rovinu: Některý ano, některý ne. Ale stanoviska a závazná stanoviska bude vždy požadovat všechna. Takže pro Vás je lepší si požádat o koordinované stanovisko, protože nemusíte obíhat jednotlivé odbory na úřadu, ale běhá tam jen ta žádost a Vy dostanete jeden papír a na něm bude všechno (pokud vše bude kladné, protože jinak dostanete jednotlivé negativní stanovisko).
Vím že je to pro laika trochu těžce pochopitelné, celý ten systém. Proto si myslím (jak už jsem psala dřív), že nejlepší cesta je nechat to na projektantovi. Ten stejně už musel při projektování koordinovat své názory s těmi dotčenými orgány.
Tak ať se daří.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Michal
03. čvn 2020 20:12 #26727
To zvládnete i bez projektanta, já jsem měl dostatek volného času (budete ho potřebovat hodně), tak jsem se rozhodl vyřídit si stavební povolení sám (bylo to ještě před novelou schválenou v roce 2017). Nyní by to už šlo v režimu ohlášky, potřebné dokumenty jsou ale téměř totožné, jen některé lhůty jsou kratší. Abych měl přehled o tom co kde mám rozpracované, jsem si pro sebe vedl záznamy o stavu a návaznosti jednotlivých kroků. Toto přikládám jako referenci.

Stavba je v Havířově ale od známých stavebníků vím, že postut je totožný s Ostravou. Je ale jasné, že se to může v jednotlivých oblastech republiky lišit, takže na to nespoléhejte. Navíc každý pozemek má své specifika, můžou Vás čekat další papíry jako: vyjádření od archeologů / ohledně poddolování / od drážního úřadu / atd…

Trošku jsem si vyhrál s barvičkama, viz legenda. V pravo dole u každého obdélníku je pak orientační doba a cena nutná pro daný krok. Ne všechny ceny vím, protože některé podklady "oborníků" byly v ceně projektu, navíc jsou z roku 2016.
Přílohy:

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.