Propadlé stavební povolení

TTe
05. pro 2019 13:15 #25717
Dobrý den,
mám v plánu koupit stavební pozemek. Na pozemku jsou vybudované základy a bylo i vydáno stavební povolení. Od majitele tedy odkoupím i hotový projekt, který mi vyhovuje. Stavební povolení je propadlé, majitel ale slíbil, že ještě před prodejem zařídí obnovení st. povolení. Chtěl jsem se zeptat, jestli je vůbec tento postup možný, když je stavební povolení i projekt vyhotoven na jeho jméno a né moje? A ještě bych chtěl vědět, jestli si můžu být jist, že pozemek je v pořádku (myslím hydrogeologicky, radon atd.), když už na něj jednou bylo vydáno povolení? Předem děkuji za odpovědi, nerad bych se nechal napálit.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
05. pro 2019 15:20 #25718
Co myslíte tím, že stavební povolení je "propadlé"? Zde totiž jsou dvě možnosti, já nevím kterou máte na mysli a každá je řešitelná jiným postupem.
Jako propadlé stavební povolení se obvykle označuje takové stavební povolení, které pozbylo platnosti. Stavební povolení však pozbývá platnosti tehdy, jestliže stavba nebyla zahájena do dvou let ode dne, kdy stavební povolení nabylo právní moci. Vy však píšete, že už jsou vybudovány základy, takže stavba byla zahájena, takže stavební povolení je stále v platnosti.
Druhá možnost je, že Vám ve stavebním povolení byla stanovena podmínka, do kdy musí být stavba dokončena. Pokud jste tuto dobu již zmeškali, lze to jednoduše napravit. Požádáte stavební úřad o změnu stavby před dokončením, a tou změnou bude právě ta lhůta (tu si navrhnete sám, nějakou reálnou). No a takovou změnu Vám stavební úřad bez problému vydá.
Co se týká té druhé otázky - že projekt a povolení není na Vaše jméno - to není žádný problém. Podle zákona je stavebníkem i právní nástupce stavebníka původního. Takže pokud jste (nebo budete) následující vlastník stavby, stáváte se ze zákona stavebníkem se všemi právy a povinnostmi podle stavebního zákona.
Co se týká té jistoty, jestli je pozemek v pořádku, tak takovou jistotu nebudete mít nikdy. Skutečnost, že bylo vydáno stavební povolení, je docela dobrým předpokladem, že to v pořádku je, ale jistotu nemáte nikdy. I v čase se mohou změnit např. hydrologické poměry v území, to neovlivníte a žádný úřad Vám to nezaručí, je to vis maior.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.