necinnost stavebniho uradu

Sheidy
24. říj 2019 03:26 #25559
Mam dotaz ohledně vydani stavebního povoleni. V květnu se konalo stavební rizeni, kde nam vedeni SU potvrdila ze do 14 dnu vydá rozhodnuti. To se ovsem nestalo. Je Rijen a stale nemáme stavební povoleni. Telefonuji, posílám email a dostávám různé výmluvy. Jsem zoufala, a nevim jak dal. Když si budu stěžovat tak mi to třeba nepovolí. Ale 120 dnu uplynulo a soudružka nereaguje. Prosim o radu.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
24. říj 2019 08:13 #25560
"Nečinnost" stavebního úřadu jsem se stavebníky řešila už mnohokrát a musím říct, že v naprosté většině případů to byl problém na straně stavebníka. Buď chybělo něco v projektu, nebo nebyly všechny vyjadřovačky, nebo se musely řešit námitky účastníků řízení, atd. Občas je to i zahlceností stavebního úřadu, že prostě nestíhají. Ale že by jen tak "soudružka nereagovala", jak píšete, to se opravdu moc často nestává. Ještě mě napadá, když jsme u té "soudružky", není to mezi vámi věc nějaké osobní nevraživosti? I ten úředník je jen člověk a nechce si nechat všechno líbit. No, kdyby za mnou někdo chodil a pobízel mě způsobem "soudružko, reagujte!", tak bych si takový spis asi dala dospodu té hromady na vyřízení.
No nic, pojďme to rozklíčovat, určitě se někam posuneme. Potřebuji ale vědět, jak to ve skutečnosti je.
1. Píšete, že v květnu se konalo stavební řízení. Stavební řízení je ale proces, začíná podáním žádosti a končí nabytím právní moci stavebního povolení. Tak co se v tom květnu konalo? Nějaké ústní jednání? Nebo místní šetření na místě stavby? Nebo co vlastně?
2. Pokud se konalo stavební řízení, tak už musíte mít pravomocné územní rozhodnutí nebo územní souhlas. Máte ho? Protože jinak by se stavební řízení vůbec nemohlo zahájit.
3. Píšete, že dostáváte různé výmluvy. Jaké? Buďte konkrétní. Vám to třeba může připadat jako výmluva, ale může se jednat o závažnou věc, bez které není možné stavební povolení vydat.
Popište to prosím co nejpřesněji. Vše byste měla najít v dokumentech, které Vám stavební úřad poslal.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sheidy
24. říj 2019 14:22 #25563
Budu se snažit popsat stručně, v roce 2017 jsem zadala o stavební povoleni na garaz s 2NP místnost pro rodinnou rekreaci . SU me oznámil ze stačí ohlaska. Soused souhlasil se stavbou vzdálenosti 60cm od hranice jeho pozemku. Vse odsouhlaseno včetně dotčených orgánu a hlavním stavebním architektem. Po dokončení základové desky soused se odvolal ze nesouhlasí. Stavba zastavena krajským uradem.vraceno místnímu SU k doprojednani. Dokumentace se musela upravit, pozarni bezpečnost, stavět pouze garaz bez 2NP. Další finanční výdaje, ale vse upraveno ke spokojenosti souseda i uradu. V květnu 2019 proběhlo setřeni na miste kde soused mel nicotne námitky, jako výhled, stín a prosty nesouhlas. Jeho dum je 10m od garaze. SU se údajně vyjadri do 15 dnu. Mimo jine jsem dala souhlas sousedovi ze si postaví oploceni primo na hranici pozemku. garaz sousedi zhruba 2m s jeho pozemkem. Urguji urad konstantne, bud jsou v jednání, ma hodne práce, je nemocna, na dovolené, jednání a stale do kola. Ted ji odešla referentka na mateřskou, coz vedela uz v květnu ze bude o silu kratší. To ovsem stavební rad nestanoví ani neomlouvá. Upozornila jsem vedoucí SU ze budu resit pres Ministerstvo rozvoje. Řekla mi dejte mi jeste týden. To se stalo před vice jak měsícem. Dnes jsem volala opět na jednání. Jde o docela male město populace 7800. Nove stavby je vidět velice zřídka . Chapu v Praze nebo jine velké město. Dale jde pouze o jednoduchou garaz. Dale stavba byla již radne odsouhlasena. Zakladova deska hotova a finančně velice narocne (změna projektu). Takže 2 roky se stavba nehnula a ja mam byt slusna? Když půjde o stavbu domu ci jine komplikovanejsi stavby chápu. Jde o jednoduchou garaz nic vic. Nabyla jsem povoleni v dobře vire. Soused nepředložil zadní důkaz k jeho námitkám.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sheidy
24. říj 2019 17:44 #25564
Dale dodávám, ze Krajsky urad v několika bodech uvadi nesprávný ci chybující postup SU. Muj jediný problem byl pozarni bezpečnost a proto je projekt upraven ke spokojenosti uradu. Ted ovsem jsem bezradná a nevim jake mam pravo. Myslím ze ty práva ve stavebním radu jsou k ničemu. Chrani urady ale ne investory. Muj názor. Peníze na právníka nemam.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
25. říj 2019 08:42 #25567
Nezoufejte, pro stavebníka není velký problém se domoci svého práva, jen musíte požadovat to správné, neztrácet čas požadováním nesmyslného a vědět, kam se obrátit.
Já ale prozatím z toho Vašeho popisu nerozumím spoustě věcí:
1. Píšete, že jste požádala o stavební povolení a SÚ Vám oznámil, že stačí ohláška. Přitom píšete, že bylo stavební řízení a že jste doposud nedostala stavební povolení. Tak o co jste nakonec požádala? O stavební povolení nebo jste ohlásila stavbu? Je to důležité, protože každá ta věc se řeší jiným způsobem.
2. Znovu se ptám, jestli už máte stavbu umístěnou, tzn. jestli už máte od SÚ územní rozhodnutí nebo územní souhlas.
3. Píšete, že vše máte odsouhlaseno včetně dotčených orgánů. Tak jaký souhlas máte od stavebního úřadu?? Napište to prosím přesně.
4. Píšete, že po dokončení základové desky se soused odvolal a stavba byla krajským úřadem zastavena. Takhle to ale v žádném případě nemohlo být. Proti jakému rozhodnutí se soused odvolal? Odvolat se lze totiž pouze proti rozhodnutí. Takže Vám SÚ vydal nějaké rozhodnutí? Jaké?? A pokud jste dostala povolení od SÚ, tak Vám nemohli stavbu zastavit. Ledaže byste stavěla bez povolení, to pak je logické. Tak se ptám - měla jste před zahájením prací na základové desce stavební povolení nebo souhlas s ohlášením od SÚ??
5. Píšete, že v květnu 2019 proběhlo šetření na místě a že SÚ se měl vyjádřit do 15dnů. Jaké šetření na místě to bylo? Byla svolána kontrolní prohlídka stavby, nebo to bylo místní šetření v rámci probíhajícího stavebního (nebo nějakého jiného) řízení? Odpověď najdete na pozvánce od SÚ.
6. Píšete, že dále stavba byla již řádně odsouhlasena. Tomu nerozumím. Jak byla odsouhlasena? Kým? V rámci jakého řízení? A jak to víte, jaký papír jste na to dostala? To byl nějaký protokol z kontrolní prohlídky stavby od SÚ? Nebo jste dostala stavební povolení? Nebo nějaký jiný souhlas nebo povolení? Napište to prosím přesně.
7. Z toho, co popisujete, mně připadá, že SÚ s Vámi možná vede řízení o odstranění stavby spolu s řízením o dodatečné povolení stavby. Nežádala jste o dodatečné povolení?
Prosím Vás, zkuste mně pořádně odpovědět a používejte přitom správné pojmy, všechny je najdete na těch papírech od SÚ. Jinak se opravdu ničeho nedopátráme a nebudu schopna Vám poradit další postup.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sheidy
25. říj 2019 15:31 #25568
Taky jsem z toho všeho uz zmatena, táhne se to od roku 2017. Tak zkusím znovu.
1/ leden 2018 predkladam dokumentaci ke stavebnímu povoleni - SU změnil na ohlaseni stavby.
2/ duben 2018 - Závazne stanovisko odboru hlavního architekta - zamer je pristupny
3/ duben 2018 - Dotčené orgány - nejsou námitky - souhlasi
3/ cervenec 2018 - Uzemni souhlas Městský urad - souhlas s provedením stavebního zameru
4/ srpen - zari 2018 - stavba zahájena a základova deska dokončena
5/ zari 2019 - stížnost proti provedeni stavby (soused)
6/ zari 2019 - stavba zastavena, dan podnět k přezkumnému rizeni ve veci společného souhlasu a souhlasu s provedením ohlaseneho zameru. (Městsky SU)
7/ listopad 2018 - Usneseni Krajského SU - zahájení prezkumneho rizeni
8/ leden 2019 - Rozhodnuti Krajského SU - společný souhlas se rusi a věc se vrací Městskému uradu k novému projednání. Společný souhlas vydán v rozporu se zákonem. Chyběl souhlas spoluvlastníka (manželka) pozemku souseda. Dale nelze podat ohlasku (změnil Městský SU) ale je potřebné stavební povoleni- povoleni výjimky. ( blize než 2 m od hranice). Dale pozarni přesah na pozemek souseda. Městský urad vydal souhlas v rozporu se zákonem. Věc vracena SU k novému projednání.
9/ kveten 2019 - Zadam o povoleni výjimky, predkladam upravenou dokumentaci - pozarni přesah neexistuje.
10/ 24.kveten 2019 - zahájení spojeného územního a stavebniho rizeni a veřejné ustni jednání, kterého se zúčastnil i stěžovatel.
Do 15 dnu melo přijít vyjádřeni. Neprislo. Zde proces konci.
V Rozhodnuti krajskeho uradu, vyplývá ze Městský SU nepostupoval v souladu se zákonem. Pokud je nutny souhlas spoluvlastníka pozemku nemůže me vydat uzemni souhlas. To by měli na urade vedet. Mohlo se to resit jinak a ja bych nemela financi výdaje se stavbou, která nevim jak dopadne. Snad je to srozumitelné . Mam v umyslu si stěžovat na nečinnost uradu. Ale nemyslím ze se něco zmeni. Kazda rada ci zkušenost je vitana, dekuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
29. říj 2019 14:50 #25580
Nedivím se, že jste z toho zmatená. Pro laika je stavební zákon docela nepochopitelný právní předpis, se všemi jeho prováděcími vyhláškami.
Ale k věci:
- V květnu 2019 jste žádala o povolení výjimky, dostala jste to povolení?
- V květnu 2019 bylo zahájeno SPOJENÉ územní a stavební řízení? To se mně nezdá, to by byl postup podle dřívější právní úpravy, že by pro to měl stavební úřad nějaký důvod? Asi jste se přepsala a je vedené tzv. SPOLEČNÉ řízení.
- Co bylo výsledkem toho ústního jednání 24. května 2019, vyzval Vás stavební úřad k něčemu Třeba k doložení nějakého vyjádření, doplnění projektu, atd. ??
- Neobeslal Vás potom stavební úřad ještě k něčemu?
- Píšete, že Vám mělo přijít vyjádření. Jaké? Řekli Vám k tomu něco bližšího?
- Pokud už po Vás ale opravdu nikdo nic nechce, tak máte právo na vydání příslušného rozhodnutí (to bude to tzv. společné povolení). To rozhodnutí musí být vydáno bez zbytečného odkladu. Zákon sice stanoví nějaké lhůty, ale stavební úřady je standardně nedodržují a jejich nadřízené orgány (krajské úřady) to tolerují, protože ví, že stavební úřady jsou poměrně dost zahlceny, nestíhají, takže je zbytečné jim něco vytýkat. Ale pozor, toleruje se tak měsíc dva navíc. Rozhodně ne případ, aby od května doposud nebylo vydáno rozhodnutí. Takže nezbývá než podat na krajský úřad stížnost na nečinnost stavebního úřadu. Buďte klidná, zabere to, krajské úřady stavebním úřadům nic netolerují. Pokud se obáváte, že si vzájemně pomáhají, tak je to přesně naopak.
Předpokládám správně, že jste se proti rozhodnutí krajského úřadu (to rozhodnutí o zrušení společného souhlasu) neodvolala? Je to škoda, protože jste se mohla domáhat náhrady škody za nezákonný postup a s tím související výdaje na změnu projektu, ztrátu času atd. Jenomže to je možné pouze po vyčerpání všech řádných opravných prostředků, a to jste zřejmě propásla. Taky jste mohla argumentovat tím, že jste právo ke stavbě nabyla v dobré víře, a krajský úřady byl povinen Vaše práva šetřit, nikoliv je rušit. Teď už je ale zřejmě pozdě.
Takže milá Sheidy, napište stížnost na nečinnost Vašeho stavebního úřadu, adresujte ji Vašemu krajskému úřadu a krajský úřad buď donutí Váš stavební úřad, aby konečně vydal rozhodnutí, nebo celou věc předá jinému (obvykle sousednímu) stavebnímu úřadu. Nebojte se toho, víc už Vám stejně ublížit nemohou.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od MichalKA
29. říj 2019 21:04 #25585

Sheidy napsal: 10/ 24.kveten 2019 - zahájení spojeného územního a stavebniho rizeni a veřejné ustni jednání, kterého se zúčastnil i stěžovatel.


Situace je trochu nepřehledná, ale pokud vyjdu z posledního kroku, tak výsledkem stavebního řízení je stavební povolení, případně vyjádření SÚ, proč stavební povolení nedostanete. Tohle by mělo být hotovo do 30 dnů.

Jelikož jste nic nedostali a uplynulo více než 30 dnů, tak se můžete bránit podáním stížnosti nadřízenému orgánu, tedy kraji. Ten má opět 30 dnů, aby rozhodl. V drtivé většině Kraj nařídí SÚ urychleně vydat rozhodnutí.

Dále bych určitě zkusil SÚ kontaktovat s žádostí o vysvětlení, klidně bych se dotazoval přes 106/1999 Sb. (Zákon o svobodném přístupu k informacím) -. uvědomte si, že ti úředníci jsou placeni z našich daní a my jsme jejich klienti. Takže bych očekávat vstřícný a klientský přístup stav.úřadu.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
30. říj 2019 14:20 #25592
Dovolím si jen upřesnit názor pana "MichalKA".
- Nevede se stavební řízení, ale společné územní a stavební řízení. A výsledkem je vždy rozhodnutí, buď kladné, nebo záporné. Žádné vyjádření.
- S těmi lhůtami je to poněkud složitější (lze přičítat dalších 30 dnů, lze řízení přerušit a pak lhůty neběží, atd. atd.). Úmyslně jsem tady nechtěla paní tazatelku zatěžovat teorií, ale naopak jí poradit, jak to v reálu doopravdy chodí.
- Dotazovat se podle zákona č. 106/1999 Sb. je nesmysl. Tazatelka je účastníkem řízení a tento proces se řídí příslušným procesněprávním předpisem, kterým je správní řád (to je zákon č. 500/2004 Sb.).

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sheidy
30. říj 2019 15:39 #25593
Velice dekuji Jarkane a Michalka za obsáhlé vysvětlení a dodávám:
Krajsky urad" rusi ohlasku, vec vracena Městskému uradu k novému projednani." Takto přesně stanoví spis. Ten me předložil formulář k vyplnění "zadost o vydani společného územního rozhodnuti o umístěni stavby a stavební povoleni a výjimky podle §169 zak. 183/2006 sb."
Na to prislo oznameni k" zahajeni spojeneho uzemniho a stavebniho rizeni a pozvani k verejnemu ustnimu jednani". Tak presne to stoji v oznámení. O zadne doložení jsem nebyla pozadana. Doklady jsou v pořádku. Urednice co vedla rizeni oznámila na miste ze do 15 dnu vydá rozhodnuti. Od te doby travim čas telefonovanim(dovolena, nemoc, jednání atd.), psaním emailu. Zadna odezva ani oznámení o prodlouzeni vyřizovací doby. Nic.
V pondeli jsem odeslala stížnost na nečinnost uradu krajskému uradu.
Dale nerozumím tomu, ze když stavba byla na ohlasku, proc vydal hlavni architekt magistrátu kraje závazně stanovisko (kladné), proc SU vydal uzemni souhlas, a na plote mam certifikát stavba povolena? To se přeci pro ohlaseni stavby nevydává? Pokud tomu rozumím pro ohlaseni stavby když do 30ti dnu nikdo z SU se neozve muzu zahájit stavbu. Dale jsem četla ze uplatnit náhradu škody způsobenou nesprávným urednim postupem muzu uplatnit do 3 let v připadá ze stavba již byla zahájena. Tuto variantu hodlám uplatnit az dostanu zprávu z krajského ci místního uradu. Je to pravda?
To ze kraj nešetřil moje pravo nabyte v dobře vire byla pro me rána. Jediné smilovaní bylo ze vrací spis k doprojednani. Neodvolala jsem se s tim ze odstranim pozarni presah a podala klasickou zadost o "udělení výjimky", když tedy souhlas spolumajitele sousedního pozemku nelze získat . Asi moje chyba ze jsem neuplatnila náhradu škody. Ted to vim. Předpokládala jsem ze uz nebude problem pokračovat ve stavbě a ze pozadam o změnu před dokončením postavit i 2NP. Tak me to i navrhla na SU. Takže, protoze neznam zákony, duveruji urednikum, kteri predpokladam je znají. Ted uz sama studuji stavební zákon.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sheidy
30. říj 2019 15:50 #25594
Myslite si ze bych jeste ted mohla uplatnit náhradu škody podle §7, §8, §13, §14 a necekat uz na nic?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od MichalKA
30. říj 2019 16:09 #25595

Sheidy napsal: Pokud tomu rozumím pro ohlaseni stavby když do 30ti dnu nikdo z SU se neozve muzu zahájit stavbu. Dale jsem četla ze uplatnit náhradu škody způsobenou nesprávným urednim postupem muzu uplatnit do 3 let v připadá ze stavba již byla zahájena. Tuto variantu hodlám uplatnit az dostanu zprávu z krajského ci místního uradu. Je to pravda?


To pravidlo, že pokud se SÚ neozve do 30 dnů, tak můžete stavět, už dávno neplatí, vždy musíte počkat na rozhodnutí SÚ.

Náhradu majetkové újmy požadovat samozřejmě můžete, máte na to 3 roky od doby, kdy jste se o té škodě dozvěděla. V případě uplatnění nároku na náhradu nemajetkové újmy musíte nárok uplatnit do 6 měsíců ode dne, kdy jste se o újmě dozvěděla. Tak si ty termíny ohlídejte.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
30. říj 2019 16:12 #25596
Sheidy, dobře jste udělala, že jste poslala tu stížnost. Teď by se to mělo pohnout. Nečekejte ale, že to bude obratem. Postup je takový, že nejprve krajský úřad vyzve stavební úřad, aby mu poslal spis. Obvykle na to dává lhůtu do 10 dnů. Až krajský úřad spis dostane, přezkoumá jeho obsah a potom vyzve stavební úřad, aby konal. Když to dobře půjde, mohlo by to být do měsíce. Ale mohou to být i tři, lhůty na to nemají a věci řeší postupně podle toho, kolik spisů mají. Ale alespoň se to někam pohne.
Když je stavba na ohlášení, musí stavební úřad vydat tzv. souhlas s ohlášenou stavbou. Není možné po 30 dnech začít stavět bez souhlasu. Tento tzv. tichý souhlas byl ve stavebním zákonu jen do konce r. 2012, od 2013 už musí být vydán písemný souhlas. Asi jste četla nějaké staré vydání stavebního zákona.
Škodu způsobenou nesprávným úředním postupem můžete požadovat už teď, protože máte přece rozhodnutí krajského úřadu, že stavební úřad postupoval v rozporu se zákonem. Škodu ale musíte konkrétně a přesně vyčíslit. Nejlepší je to znaleckým posudkem. Pokud si to nějak vypočítáte sama, určitě to bude napadnuto a troufnu si říct, že neuspějete. Náhradu škody pak řeší Ministerstvo pro místní rozvoj ČR - odbor územně a stavebně správní.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sheidy
30. říj 2019 16:24 #25597
Dobre. Dekuji. Zkusím požádat s doložením všech dokladu související se stavbou. Faktury, platby atd.
Dekuji, dekuji, dekuji. Jsem vdecna.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sheidy
30. říj 2019 16:26 #25598
Dekuji, vdecna za radu. Pracuji na tom.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.