Posunutí původní stavby

Gizela
23. zář 2019 13:07 #25425
Dobrý den, máme na zahradě z původní chaty už jen základy (chata shořela). Chtěli bychom ji postavit znovu avšak na jiném místě než byla původně. Jak můžeme v této věci postupovat? Je tato možnost vůbec přípustná? Máme dvě sousedící parcely tvořící jednu zahradu, původní chata stále na jedné parcele a znovu vystavit bychom chatu chtěli na té druhé parcele. Prosím o radu. Děkuji.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jahuda
23. zář 2019 13:33 - 23. zář 2019 13:40 #25427
Vzdycky záleží na tom, zda ta stavba je v souladu s územním plánem. Pokud dle ÚP můžete na zahradě stavět chaty (zahradní domky, kůlny ap.), záleží, jak má být stavba velká. Stavby do 25 m2 nepotřebují povolení ani ohlášení. Pokud je ta stavba větší, musí se dát na stavební úřad žádost o umístění stavby. Jestli po původní chatě máte jen základy nebo ne, není důležité. Vy chcete postavit novou chatu na jiném místě, dokonce na jiném pozemku (jiné parc. č.) a tudíž musíte mít rozhodnutí nebo souhlas s umístěním stavby, popř. stavební povolení. Doporučuju nejdřív zajít na úřad územního plánování nebo kouknout do územního plánu vaší obce, jestli tam, kde vy chcete, ta chata vůbec může být, a pak na stavební úřad, kde vám řeknout, co vše bude potřeba k vašemu konkrétnímu záměru.
I kdyby vaše původní stavba byla opravitelná, a vy jste ji chtěli přemístit (a byla větší než těch 25 m2), museli by jste požádat na stavebním úřadu o změnu umístění stavby. Postup z hlediska souladu s územním plánem by byl stejný.
Poslední úprava: 23. zář 2019 13:40 od Jahuda.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
23. zář 2019 16:12 #25432
Určitě je potřeba to řešit jako novou stavbu, původní chata vám v tom nijak nepomůže. Takže na stavební úřad a poptat se.

A nejsem si jistý, jestli v tomhle případě lze uplatit těch 25 m2, jak bylo zmíněno, protože podle mě tohle platí jen pro objekty, které neslouží k bydlení (nemají například žádné sociální zázemí), tedy například různé garáže, kůlny apod., ale rozhodně ne chata.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
24. zář 2019 08:07 #25435
Dovolím si Vaši debatu upřesnit.
Podle stavebního zákona rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžaduje "stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízen, nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci".
Důležité je zejména:
1. Že taková stavba nevyžaduje nejen stavební povolení nebo ohlášení, ale ani územní rozhodnutí nebo územní souhlas. Z toho plyne, že nepotřebujete vůbec nic od stavebního úřadu.
2. Musí to být stavba na pozemku, kde už je postaven rodinný dům nebo stavba pro rekreaci. Nemůžete to postavit na pozemku, kde zatím nemáte vůbec nic.
3. Dejte si pozor na odstup 2 m od hranice.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.