Územní plán

TeyNani
13. čvn 2019 17:32 - 13. čvn 2019 17:34 #24989
Dobrý den,rád bych se zeptal na jeden velký dotaz., jelikož jsme už úplně v koncích.
Roku 2017 jsme koupili pozemek v obci od starosty, který se rozdělil na tři části. Než jsme ho koupili oběhali jsme všechny úřady, kde nám bylo řečeno, že pozemek je v pořádku. Zejména jsme měli obavy z povodňové lokality, tudíž jsme si nechali vyjet papíry od Povodí Odry. Celkově možných stupňů jsou čtyři. (1-4). Před rozdělením jsme byli ve 2, po rozdělení v 1. Zóna 1 hlásá o tom, že je to zóna se zanedbatelným nebezpečím výskytu povodně/ záplavy. Poté co v roce 2018 zbývající dva pozemky zakoupili nynější majitelé, jsme začali řešit přípojky k pozemkům (jak papírově, tak i finančně). Mezitím jsme byli opět na stavebním úřadě, kde jsme dostali pokyny pro povolení stavby (4. měsíc 2018). První podmínkou bylo zhotovení příjezdové cesty, která byla společná pro nás tři. Papír s tím šla odevzdat p. sousedka, které bylo řečeno, že na co chceme příjezdovou cestu, když pozemky nejsou stavební od 1.1.2018. Po x různých hovorech, e-mailech, osobních setkání jsme se dozvěděli, že probíhá změna územního plánu, z důvodu záplavové oblasti. Tímto nám zakázali jakékoliv další vyřizování stavby. Uběhl rok a půl, žádný pokrok nejde vidět, hotové plány v nedohlednu. Mezitím jsme zjistili, že další lidé, jenž chtěli stavět, tak jim to na stavebním úřadě zamlčeli a dozvěděli se to až po roce, potom co to slyšeli od nás, jinak by jim to zřejmě řekli na stavebním úřadě až by chtěli konečně stavební povolení ( lidé už však měli zaplacené projekty, přípojky apod.), takže vyhodili peníze z okna. Mluvili jsme už s krajem, ten se vymlouvá na magistrát v okresním městě a tam zase se vymlouvají na kraj. Stavební úřad ten se vymlouvá na všechny. Nevím, kde dál už řešit. Hodnota pozemku je tím pádem ztracená + daně za koupi + dokumentace ke stavbě.
Zda bychom mohli poprosit o radu
Děkujeme všem....snad jednou budoucí stavebníci svépomoci
Poslední úprava: 13. čvn 2019 17:34 od TeyNani.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
17. čvn 2019 09:48 #25004
Ve Vašem popisu je poněkud obtížné se řádně orientovat. Některé události, které popisujete, asi vyznívají jinak než jak se skutečně udály, ale rozumím Vám, snažíte se to popsat co nejlépe.
Z toho co popisujete vyplývá, že základním problémem je probíhající změna územního plánu. To ale asi nebude pravda, protože probíhající změna územního plánu není a nemůže být důvodem pro to, aby se nemohly povolovat stavby. Stavby se povolují vždy podle aktuálně platného a účinného územního plánu. To znamená, že dokud řádně neproběhne změna územního plánu, platí pořád ten starý! A podle něho musí úřad územního plánování a stavební úřad Váš stavební záměr posoudit. Takže pokud Vám jen někdo řekl, že si nemáte podávat žádnou žádost, tak to jen na Vás zkusil a Vy jste naletěli. Nic takového, jako je, jak píšete "zakázali nám jakékoliv vyřizování stavby", opravdu neexistuje. Správný postup by byl takový, že si podáte řádnou žádost a stavební úřad ji prostě musí nějak vyřídit. Pokud bude zbytečně dlouho otálet, podejte podnět na jeho nadřízený orgán, tedy na krajský úřad, že je stavební úřad nečinný. Pokud Vaši žádost stavební úřad zamítne kvůli probíhající změně územního plánu, podejte odvolání, opět na krajský úřad. Ten musí takové rozhodnutí stavebního úřadu jako nezákonné zrušit, nemůže jinak.
Co mě ale mate, je Vaše vyjádření, že už jste jednali i s krajem a ten se vymlouvá na město. Jak se vymlouvá? I ten kraj musí konat, nemůže dělat mrtvého brouka. Pokud se však vymlouvá v tom smyslu jak píšu výše, to znamená, že si Vy máte podat žádost a že stavební úřad musí rozhodnout, tak potom by měl kraj pravdu.
Prostě je to teď jen na Vás. Buď chcete co nejdříve stavět, tak si podejte příslušnou žádost. Nebo druhá možnost - nechcete jít do konfliktu s městem (čemuž taky rozumím, protože by Vám v budoucnu mohli různě škodit) a potom Vám nezbývá než čekat a nadávat.
Znovu ale říkám - Váš popis událostí je trochu nejasný. Ať už jsou to "pokyny pro povolení stavby", "papír na zhotovení příjezdové cesty", nebo zmatečný popis, jak se vymlouvá kraj x město x stavební úřad, atd. Tak to prostě být nemohlo, i když třeba takový pocit ze všeho máte.
Rád Vám ale pomohu, na konkrétní dotaz rád odpovím.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.