Změna stavby před dokončením

Kacabka
18. lis 2019 13:40 #25677
Dobrý den,
prosím o radu. V projektové dokumentaci máme zakreslené jedno střešní okno. Rozhodli jsme se další 2 střešní okna přidat. Je nutné toto hlásit SU dopředu, nebo až při kolaudaci?
Tato 2 okna budou směrem k silnici, je proto nutné i nové vyjádření od hygieny?

Děkuji
K.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
19. lis 2019 10:39 #25681
Váš případ je na hraně. Může to být tak, že to postačí schválit v rámci závěrečné kontrolní prohlídky, ale může to být i tak, že to stavební úřad posoudí jako změnu PD s nutností dodatečného povolení. Je to případ od případu a stavební úřad od stavebního úřadu. Bude dost záležet i na tom, jestli jste těmi novými okny zasáhli do nosných konstrukcí (krov), jestli se tím změní účel užívání těch prostor pod okny (nová obytná místnost?), jestli s tím souvisí nějaké další stavební úpravy, atd. Radil bych zajít se teď zeptat na stavební úřad, tím nic nezkazíte a předejdete potížím při závěrečné kontrolní prohlídce (kolaudaci).

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Kacabka
20. lis 2019 09:19 #25682
Moc děkuji za odpověď. Okna do nosných konstrukcí nezasahují. Účel místností zůstává také stejný, již od začátku se jedná o obytné místnosti (2 pokoje). Další stavební úpravy s tím nesouvisí. Okna jsme se tam rozhodli dát jen z důvodu více světla.
Když jsem se ptala na stavebním úřadě, paní nejdřív říkala, že stačí dodatečně nahlásit změnu stavby před dokončením, pak ale znejistěla a sama nevěděla. Radila jsem se i s projektantem, který je bohužel také nejistý. Takže si momentálně nevíme rady.
PS: kolaudace se nás již netýká.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Mat
20. lis 2019 11:05 #25683
To není na projektantovi, to musí posoudit stavební úřad. Buď to nechá být, nebo povede řízení o změně stavby před dokončením. Pokud to ale už máte hotovo, tak taky může vést řízení o odstranění těch oken s možností, že je dodatečně povolí. Uvidíte, jak budou na stavebním úřadu reagovat, teď je to jejich problém, ne Váš. Ostatně podle toho, jak popisujete jednání s "paní", tak je to asi malý stavební úřad někde na vesnici, který by Vám nemusel dělat větší problémy.
Co se týká kolaudace, tak se Vás sice formálně netýká, ale "kolaudovat" se stejně musí. Co k tomu budete potřebovat najdete v mém obsáhlejším příspěvku tady: 08. říj 2019 08:25 #25487.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.