dřevěná chata svépomocí - základ

Pavel
21. říj 2019 20:23 #25541
Dobrý den, rozhodli jsme se pro stavbu chaty svépomocí. Nebude to vůbec jednoduché, jsme zatím ve fázi úvah, ale už máme nějaké první představy. Budu mít spoustu dotazů na věci, které mi zatím nejsou úplně jasné a přivítám jakékoliv rady. Mám rád co nejvíce věcí promyšleno předem.

Chata bude na poměrně strmém svahu a chci ji založit na patkách. Šířka chaty bude 6m, hloubka 5m.
Chata bude mít spodní patro a jedno zvýšené podkroví.

V tuto chvíli mám první dotazy.
Rád bych se zeptal, jaké byste doporučili rozteče patek. Já jsem zatím počítal s roztečemi 1250mm, což by měla být šířka OSB desek. 6m šířku bych rozdělil 4 x 1,25m a 1x1m

Při tomto počtu to vychází na celkem 30 patek.

Pro základ počítám s KVH hranoly s rozměrem 20x20cm ze kterých bych vytvořil rošt právě na těchto 30 patkách. Rošt bych pak zaklopil 18mm OSB deskami a na tomto základě začal stavět.

Nerad bych vše úplně předimenzoval, ale zase bych nerad něco podcenil.
Myslíte si, že je počet patek a volba rozměru hranolů adekvátní?

Děkuji za rady.

Pavel

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
22. říj 2019 09:21 #25543
Zdravím Pavle, je těžké něco dimenzovat bez základních vstupů (minimálně jaké bude zatížení, jaké je podloží, atd.). Ale zeptám se jinak: Chcete stavět načerno nebo legálně? Protože pokud legálně, tak potřebujete povolení, případně souhlas od stavebního úřadu, a to nedostanete bez projektu. No a v projektu budete mít i základovou konstrukci.... A pokud chcete stavět nelegálně, tak promiňte, žádnou radu si nezasloužíte.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Pavel
22. říj 2019 18:39 #25545
Dobrý den, děkuji za odpověď, i když jsem nečekal, že mě hned v první reakci někdo bude obsáhle podezřívat, že něco budu dělat načerno.
Vše bude děláno podle předpisů. Já se jen snažím co nejvíce informací nasát dopředu, abych mohl s projektantem řešit projekt do detailů. Já mám rád, když věcem rozumím více, než jen když suše zaplatim, co kdo namaluje. Když si vše nechám udělat na klíč bez toho, abych se zajímal více o detaily, tak pak asi nemá moc význam využívat portál svépomocí, nemyslíte?
Ale rozumím plně Vaší první časti odpovědi.
Z ní mi vyplývá, že si mám nejprve vyřešit projekt mimo portal svépomocí a až následně přijít s detaily a dotazy.
Otázek mám více, jen jsem je chtěl pokládat postupně po jedné, abych byl více v obraze. Myslím si, že si tedy vše připravím sám, s projektantem vše projdu, ale pak nevim, zda mi toto fórum nějak předem pomůže.
Uvidíme, zkusím štěstí s několika dalšími dotazy a snad se mi podaří na některé otázky odpověď získat.
Jinak všem stavitelům svépomocí přeju hodně úspěchů. Pavel

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od jarkane
23. říj 2019 08:57 #25549
Pavle, samozřejmě je fajn, když se už předem zajímáte o detaily. Ale tady na fóru Vám v těch detailech (jako jsou třeba ty Vámi navrhované rozteče patek) nikdo nemůže poradit víc než projektant, který (na rozdíl od nás) zná místo stavby a všechny okolnosti.
Nechtěla jsem se Vás dotknout s tím stavěním načerno, ale z Vašeho dotazu to opravdu čučelo. Tak se omlouvám a přeji zdárnou stavbu.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Matějka
13. lis 2019 20:42 #25648
Projektant by Vám měl být tím rádcem. Vstřebávat informace jinde, je jen dobře. Z mé zkušenosti mohu potvrdit, že jsem v podstatě umístění na pozemku, orientaci domu a místností a dalších věcí navrhl sám. Projektant jen doladil projekt, co se týká norem, aby mohlo být, v době kdy jsem začínal stavbu odpovídalo legislativě. Dnes je jiná. Vy určitě máte svou představu a té se držte.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.