Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Komunikace mezi pozemky

Vložil: Romča
Dne: 16. kvě 2018 18:53

Zdravím,

hledala jsem různé odpovědi a stejně všechno marný.

Rádi bychom s přitelem postavili dům na vlastním pozemku. Pozemek leží hned u silnice a zároveň obec odkoupila před lety pruh našeho pozemku jako přijezdovou cestu k pozemku za námi.

Dnes jsem byla na úřadu si zjistit jestli teda můžeme stavět a tak a paní mi řekla, že jako první musíme vyřešit s investičním odborem onen odkoupenej pruh pozemku a udělat z něj (my, možná nějak společně s obcí) komunikaci.

Já tomu úplně nerozumím, proč bych měla řešit cestu k jinému pozemku, když u našeho máme normální cestu? Ptala jsem se paní a prý nějaké novely zákona a blabla a že to budeme muset řešit my.

Tak se chci zeptat, jestli z nás nechtějí udělat blbečky, abychom jim na vlastní náklady pořešili cestu a oni mají klid a jestli nevíte jak to vyřešit? Vím, že k mému pozemku má vést cesta nejdále 50m, což my máme hned vedle pozemku, ale třeba je fakt nějaká novela...

Děkuji za rady a odpovědi, přidávám mapku z katastru, třeba vidím něco špatně.

Romča :-)
Přílohy:
Odpovědět

Vložil: zero2
Dne: 16. kvě 2018 21:36

Co by mne napadalo, pak to, že pokud vede vedle vašeho pozemku cesta, nemusí automaticky znamenat, že vám tam obec povolí vybudovat sjezd, nespíše právě budou odkazovat na ten vykoupený pruh, že tam bude přístup k vašemu pozemku a tam je nutnost zpevněné cesty.
Je otázka, zda-li ten sjezd vám mohou zamítnout na místě, které chcete vy, tj. mimo ten vykoupený pruh, resp. za jakých podmínek - např. mohou argumentovat špatnými rozhledovými poměry (což by sice bylo sice nesmyslné, protože z toho pruhu by nebyly lepší, ale mohli by s tím operovat) a podobně.
Možností, kde se informovat je více, od stavebního úřadu až po Úřad veřejného ochránce práv (byl jsem jednou na jejich přednášce pro starosty ohledně místních komunikací a tedy bych řekl, že o tom by mohli něco vědět).
Další možností je najmout si někoho na vyřízení povolení, ten by to měl vyřešit - ideální by byl bývalý úředník stavebního úřadu, tohle stojí řádově 10 000 Kč za celý dům.
Na druhou stranu, obecní úřad bude účastníkem územního a stavebního řízení, budete s ním jednat o přípojkách sítí a podobně a může vám právě proto komplikovat situaci - tj. může si stavět hlavu a dělat problémy, i do budoucna. Bránit se můžete sice soudně, ale je to nejisté jak ve výsledku, tak i časově.
Poslední úprava: 16. kvě 2018 21:37 od zero2.
Odpovědět

Vložil: Romča
Dne: 17. kvě 2018 16:24

No u našeho pozemku už jsou ze silnice připravené nájezdy v obrubnících a majitel pozemku hned vedle nás, si tam už staví garáž.

Určitě si nechceme úřad znesvářet hned od začátku, takže se budeme snažit to řešit mile a v klidu. Stavební úřad nás odkázal na odbor investic, tak uvidíme co nám řeknou oni. :-)
Odpovědět

Vložil: mates
Dne: 17. kvě 2018 19:17

Mně to přijde jako klasická vykývačka od města, zvlášť když vás posílají na investice. Zřejmě zainvestovali do nové ulice Nad Lukami a teď se chtěji trochu zahojit na vás. Jistou nepříjemností totiž je, že podle KN je nejen 61/4, ale i 61/1 města. Chyba asi byla, nezajistit si při prodeji cesty 61/4 (už za to vam mělo město děkovat, na druhou stranu by na vás použili právo nezbytné cesty) dodatek, že prodejem cesty se zbavujete jakékoliv finanční účasti na vybudování přístupové cesty na dotčené pozemky, a že přístup na váš pozemek bude řešen z ulice Nad Lukami. Co už. Další nepříjemnosí je, že máte na pozemku věcné břemeno zřizování a provozování vedení, s čímžto se dá taktéž operovat ve smyslu informací uvedených v příspěvku od zero2 (záleží na tom, o co se přesně jedná). Můžete trochu oťukat sousedy, zda po nich město nechtělo nějaký bakšiš, můžete zkusit, jak pevně si úřad na požadavku stojí, nebo jít na nějakou dohodu, můžete na úřad kašlat, a dát si povolení a čekat, jak to dopadne a popřípadě se odvolat na kraj, můžete zkusit radu od zero2, najmout si někoho, kdo to s VAŠÍM (to je důležité) úřadem umí, a nechat si povolení udělat přes něj,... Bohužel, zažil jsem jako přihlížející několik podobných vykývaček od obce a byť požadavek obce byl nejen podle mého názoru neoprávněný, stavebníkovi nezbylo, než platit, jinak nebydlel, netopil, nekoupal se,...
Odpovědět

Vložil: AŘbeton
Dne: 22. kvě 2018 08:54

Dobrý den,
situace je daleko komplikovanější. Dnešní pravomoc města je dál, než si většina lidí myslí. Můžou diktovat šíři komunikace, max výšku domu, vzdálenost domu od komunikace a tak dále (byť jde o Váš dům).

Co se týče posouzení, zdali Vás město vydírá, z uvedených informací to nelze posoudit (není dostatečné info a ani čas jej studovat). Můžete se poradit se stavebníky, s právníky a konec konců i s městem.

Realizovali jsme nejednu komunikaci, proto Vám můžeme říct, jaká je praxe.
Koupili jsme ornou půdu s dohodou, že v úz. plánu bude "budoucí záměr" pro výstavbu domů.
Následně jsme spolu s dalšími developery udělali záměr (podle dohody, např. nadiktovaná šířka silnice apod.) a vybudovali jsme cestu s kompletními komunikacemi (přípojky - voda, plyn atd., kanalizace, osvětlení, cesta, apod.) za xxx milionů. Na této cestě se developeři podíleli přesně podle délky komunikace k jejich budoucím stavebním pozemkům. Tzn. kdyby u cesty měl jeden developer dva pozemky (o stejné šíři příjezdové cesty), z celkového počtu 10 pozemků, znamená to, že by ten jeden developer platil 2/10 z celkové cesty. Tuto cestu, po vystavění bylo potřeba zkolaudovat, a dohoda s městem byla taková (a je to takto zvykem), že za 1,-Kč bude předána městu. Na oplátku, za cestu můžeme stavět (podle předem definovaných hodnot).

Konkrétní příklad: Kostelec nad Labem, K Jahodovce (ulice).
Dokonce se můžete setkat i s tím, že se za každou parcelu platíte ještě k tomu například 50.000,- Kč, ale to už je trochu jiný dotaz (a běžná praxe).

Toto je naprosto běžná praxe výstavby komunikace v celé ČR (neplatí pro Prahu, tam je to jinak). Tzn. pokud Váš "pozemek" nemá přípojky, je potřeba vybudovat komunikaci (s přípojky).
Na komunikaci se budete podílet podle šíře Vašeho pozemku ze strany, kde bude příjezdová komunikace (k Vám) o celé délce této strany Vašeho pozemku (pouze jedné strany, ostatní strany, byť by tam třeba i byla komunikace,už neplatíte, ale záleží samozřejmě na dohodě). Pokud například na druhé straně (proti Vám) stojí již dům, kde již lidé bydlí a mají komunikaci z úplně jiné strany, byť je to komunikace okolo jeho pozemku, tak tato komunikace NESLOUŽÍ k příjezdu k jeho pozemku, a tedy nebude mít žádnou spoluúčast a ani zájem podílet se na výstavbě komunikace k Vašemu pozemku. Pokud tam již příjezdovou cestu a přípojky máte, nevíme, proč byste se měli podílet na výstavbě komunikace k jinému pozemku který není Váš. V takovém případě bychom doporučili odbornou konzultaci s právníkem a s dalšími.

Výše uvedený text je pouze "diskuzí". Na tento text nelze uplatňovat žádné právní nároky, ani jej šířit a vydávat za vlastní. Za Vaše budoucí rozhodnutí a činy jste samostatně zodpovědní bez naší spoluúčasti. (Byly Vám doporučeny odborné konzultace).S přáním hezkého dne
AŘbeton, Aleš Řípa
Kostelec nad Labem

(Naše podnikání je realizace betonových a anhydritových podlah, ale protože máme zkušenosti na toto téma, sdíleli jsme své názory.)
Odpovědět

Vložil: Romča
Dne: 22. kvě 2018 12:32

Zdravím,
děkuji za odpovědi všem.

V rohu pozemku stoji malý domek, ve kterém je elektrika, strýc právě nedávno říkal, že to obec nabízela a tak to pořídili také.

Soused vedle nás si buduje garáž a jinou přístupovou cestu než tu silnici nemá ale ještě jsme se ho neptali co teda po nich obec chtěla.

Email s dotazem jsem odeslala a týden čekám na odpověď, tak jsem zvědavá, co bude dál...

Romana
Odpovědět
Odpovědět