Jak ukotvit skříňky do kamenné zdi?

Jahuda
23. zář 2019 11:50 #25419
Dobrý den,

rekonstruovali jsme část starého domu. Zdi jsou silné, cihlokamenné a křivé. Z estetického hlediska nám to vůbec nevadí, ba naopak - má to svoje kouzlo, ale jaksi jsme ,,nedomysleli", že kvuli kuchyňským skříňkám budeme potřebovat rovinu. Obkladač nám jakž takž srovnal tu část, kterou obkládal, takže spodní skříňky jsme dorazili k obkladu a perfektně to sedí. Ale horní část zdi, kam potřebujeme zavěsit horní skříňky je křivá jako p... A teď babo raď. Vytvořili jsame si takový dřevěný rám, kterým by se to srovnalo, a ty skříňky jsme pak chtěli ukotvit do něj. Problém ale je, že zeď je půl napůl cihla kámen a ten rám nejde ukotvit dostatečně hluboko do zdi, aby to mělo potřebnou nosnost. Vrtali jsme i vrtákem s diamatovým hrotem, ale nic. Soused radí vysekat šlice do omítky (co nejhloubš) a ten rám jakoby částečně zazdít. Prý klidně sádrou. Bojím se ale, že mi to tu skříňku s talířema a hrnečkama neunese a nerada bych, aby se nám to celé vytrhlo i s kusem zdi.... Poradí někdo?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
23. zář 2019 11:58 #25420
Napadá mě dát před tu zeď nějakou rovnou nosnou plochu, například konstrukci z desek fermacell, ke které pak skříňky uchytíte. Zmenšíte si tím o kousek daný prostor, ale bude to krásně rovné a můžete na to v pohodě kotvit skříňky. Akorát z této konstrukce jste měli udělat celou zeď nejdřív a pak až na to přípandně dávat obklady apod.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jahuda
23. zář 2019 12:09 #25421
No, to je právě ono, že kdybychom tohle domysleli na začátku, tak by bylo x různých způsobů, jak to vyrovnat. Jenže teď to je jak to je a my hledáme řešení, jak z toho ven, aniž by jsme museli půlku kuchyně zase rozbourat....
Ještě mě napadá to v té úrovni, kde chceme zavěsit skříňky normálně doházet omítkou a srovnat, ale nevím, zda to bude dost pevné....

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
23. zář 2019 12:32 #25422
Dobrý den, můžete trochu upřesnit to vrtání. Použili jste k vrtání bourací kladivo SDS s vrtáním a příklepem ? Jaký druh kamene ve zdi máte ? Ještě jsem se nesetkal se zdí, do které bych nemohl vyvrtat dostatečně hluboké otvory pro hmoždinky, chce to jen kvalitní vrtačku a vrták (minimálně dvoubřitý, lépe tří nebo čtyřbřitý), případně chladit vodou a vrtat pomalu. U kamenných zdí jsem měl spíše problém s tím, že se často člověk trefí do spáry než do kamene, když vrtá do omítnuté zdi, proto jsou lepší dlouhé hmoždinky a rád používám Fischer Duopower. Ale nikdy jsem se nesetkal s tím, že bych otvor nemohl vyvrtat.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jahuda
23. zář 2019 13:10 #25426
Nevím jaké jsou druhy vrtaček, jsem laik. Prostě normální vrtačka s příklepem. Vyvrtali jsme s ní vždycky všechno. Teď jsme ještě kupovali nějaké dva vrtáky, v obchodě nám je doporučili, a stejně jsme to neprovrtali. Je to víc než 130 let starý dům, předpokládám, že tam bude žula, možná svor, nevím jistě. Veliké kamny jsou i v horních částech zdí, dokonce i jako překlady nad dveřma a nad oknama. Zdi jsou tlustě omítnuté, někde 3 cm, někde 5 cm. CHtěli jsme dát 10 hmožděnky dlouhé 60 mm. Ale někde prostě pod omítkou narazíme na kamen a dál se nedostaneme.
Myslíte, že zapustit ten rám do omítky nebude dost pevné? Pokud by jsme to ještě na těch 3 místech, co to šlo, pojistili těm vrutama?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
23. zář 2019 13:36 #25428
Nevím, co přesně máte za vrtačku, ale taková vrtačka nemusí stačit (není příklep jako příklep), buď si pořiďte SDS sekací kladivo s příklepovým vrtáním (nějaké slušnější není zas tak drahé - od cca 3.000,-Kč, a ve starém domě ho využijete hodně, obzvláště jestli budete dům i zateplovat), nebo si zajděte do půjčovny nářadí a nemusíte nic dalšího řešit, vyvrtat se dá téměř všechno. Hmoždinky dlouhé 6 cm mohou teoreticky stačit, když to bude v cihle nebo kameni, ale když to bude ve spáře, chce to delší hmoždinky a nejlépe takové, které se dokáží tvarovat a přizpůsobit zdivu. Když to zapustíte do omítky, stejně to musíte k té zdi přivrtat, jen zapuštění do omítky s pár vruty (mimochodem nevím, kam byste ty vruty zavrtával, když se přes kámen nemůžete dostat ani vrtákem a vruty jsou určeny do dřeva nebo do hmoždinek) podle mne nemůže nikdy stačit.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
23. zář 2019 16:09 #25431
Omítka sama o sobě nic neudrží, ta často odpadává i sama, aniž by v ní něco bylo :-) Musíte rozhodně do kamene. Já osobně bych v takovém případě použil hmoždinky dlouhé 100 mm, 60 mm mi přijde málo vzhledem k nesourodosti podkladu.

A příklepová vrtačka je málo, to ani zdaleka nemá takovou sílu v tom příklepu. Jak zmínil již pan Kubíček, je potřeba SDS vrtací kladivo a k tomu samozřejmě kvalitní SDS vrtáky do kamene. Nejlépe z nějaké půjčovny, protože tam typicky mají profi nářadí, tedy kvalitní a výkonné.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
23. zář 2019 16:41 #25433
Zdravím, půjčené profi nářadí jako jednorázovka je samozřejmě nejlepší možnost, ale ve starém domě, který se rekonstruuje se bez problému užije i vlastní vrtací kladivo a stačí nějaké kvalitní hobby nebo poloprofi. Doma mám třeba elektrické vrtací kladivo Einhell za nějakých dříve 2.500, dnes stojí kolem 3.000,-Kč, už ho mám 8 let, vyvrtal jsem s ním doma do kamenné zdi snad všechno, udělal kompletní zateplení domu, vrtal jsem s ním do kamene veškeré otvory na zásuvky a stále se na něco hodí. Dodnes šlape jak hodinky a i kdyby po 8 letech odešlo, tak za tu cenu už udělalo tolik práce, že by to člověka ani zas tolik nemrzelo.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.