Tepelné čerpadlo + solární kolektory

Petr
29. čvn 2020 19:24 #26899
Dobrý den, máte někdo zkušenost s kombinací tepelného čerpadla a solárních kolektorů pro ohřev vody? Vyplatí se vůbec kolektory instalovat? Čerpadlo je počítáno na 7kW. Vytápění bude podlahové.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od lukasberan
29. čvn 2020 20:06 #26900
To je podle mě úplný nesmysl. K čemu by ty kolektory byly? Na vytápění v zimě? Na ohřev teplé vody? K čemu pak je to tepelné čerpadlo?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jiří Kubíček
29. čvn 2020 21:00 #26901
Zdravím, kombinace tepelného čerpadla a solárních kolektorů je ekonomický nesmysl. Soláry mají především při tarifu EE při vytápění elektřinou problémy s návratností sami o sobě, i kdybyste neměl TČ. Při pořízení TČ máte v průměru ohřev TV za asi 1/3 oproti ohřevu jen elektřinou, takže za cca 1 Kč/kWh. Navíc to TČ má nejlepší COP a ohřev TV za hubičku právě v době, kdy mají nejlepší účinnost i ty soláry. V zimě má sice TČ horší účinnost, ale soláry vám nedají skoro nic. Obecně platí, že na jednu osobu je potřeba tepla pro ohřev TV asi 1MWh za rok, cena jedné kWh je kolem 3,-Kč, pomocí TČ vás ohřev TV pro jednu osobu bude stát kolem 1.000,-Kč ročně. Soláry vám z toho uspoří asi polovinu, takže v porovnání s elektřinou vám na jednu osobu soláry uspoří cca 1.500,-Kč, v porovnání s TČ asi 500,-Kč ročně. Nevím, kolik vás doma je, ale i při 4 osobách by to bylo do 2.000,-Kč ročně, takže se rozhodněte sám, jestli se vám vyplatí investovat do solárů a jednu drahou technologii nastavovat další drahou technologií bez návratnosti. Sice firma bude argumentovat tím, že díky solárům to TČ naběhá méně motohodin, ale není to vůbec nic zásadního a navíc ty sami o sobě nenávratné soláry budou ještě prodlužovat návratnost i toho TČ, prostě to ekonomicky vůbec nedává smysl, jen na vás firma vydělá.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
30. čvn 2020 09:59 #26905
Díky moc za odpověď, takhle když vidím ty čísla, tak je to rozhodnutí asi docela jasné.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.