Ohřev TUV

Peťa a Peťa
25. úno 2020 07:30 #26075
Ahoj,

máte někdo zkušenosti s ohřevem TUV pomocí bojleru s vestavěným TČ?
(např: www.elkap.shop/sanitarni-ohrivac-swh-15-190t2 )

Nebo případně ještě s napojením na FVE pro přímý ohřev TUV?

Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od pavel
25. úno 2020 22:22 #26079
osobní zkušenost nemám. zkuste si přečíst tohle www.svepomoci.cz/stavba-domu/dokonceni-s...dy-pak-i-topeni.html

Odpověď od OndraCZ
26. úno 2020 01:32 #26083
Zrovna přemýšlím o výměně ohřevu TUV plynem za jiný ekonomičtější systém. Nejsem expert, ale něco jsem si už nastudoval.

Mé úvahy začaly solárními kolektory, pak ohřevem vody FVE a nakonec bojlerem s vestaveným TČ.

Pro mě solární kolektory i FVE má jednu zásadní chybu.
V zimě, kdy potřebuje člověk nejvíc ohřev teplé vody, bude provoz obou systémů téměř nulový (zanedbatelný = neekonomický), tzn. stejně budete muset mít dohřev vody buď elektřinou nebo plynem.

Kolektory mají v zimě téměř nulový zisk (systém je ochlazován).
FVE má sice v zimě lepší zisk, účinnost je cca 20%. V zimě má slunce výkon jen cca 100 W na m2, při intenzivním záření max. 400W/m2, což už je lepší, ale kolik takových slunečných dnů máte v zimě? V létě má slunce výkon cca 1000 W/m2.
V průměru vám tedy panely o výkonu 1kWp v lednu vyrobí cca 31 kWh = 1 kWh na den. S tím moc vody neohřejete.
Více zde: www.nazeleno.cz/kolik-elektriny-vyrobi-fotovoltaicke-panely/
a zde: voda.tzb-info.cz/priprava-teple-vody/104...ni-tepelne-kolektory

Podle E.ON potřebujete na ohřev 200 litrů cca 10 kWh, takže 9 kWh budete muset stejně dodat ze sítě.

V létě sice oba systémy poběží i s přebytky (FVE můžete využít i jinak), ale například naše rodina má v létě spotřebu TUV výrazně menší. Je teplo a člověk se spíš chce okoupat v bazénu a zchladit než ohřívat vodu. Nicméně FVE má zase v létě menší zisk kvůli přehřívání.

Bojler z TČ mi dává větší smysl. Náklady na provoz TČ jsou třetinové, takže pro ohřev 200 litrů potřebujete cca 3 kWh, což při ceně cca 2,70 Kč / kWh (sazba pro bojlery) jsou náklady za rok cca 3.000 Kč ať slunce svítí nebo ne. A to není opravdu moc.

Ideální stavem by pak bylo FVE + bojler na TČ, ale návratnost investice do FVE vám při teoretické úspoře 3.000 Kč za rok se bude dlouho vracet. V podstatě 20 let při investici FVE 60.000 Kč.

Já mám teď plyn na ohřev TUV a stojí mě to skoro 12 tisíc ročně, takže snížit náklady na 3.000 je pro mě zajímavé.

Těch bojlerů z TČ je hodně.
Zvažují tento: www.junkersplus.cz/Zasobnik-s-tepelnym-c...W-270-3-CFO-d462.htm
www.junkersplus.cz/fotky13986/fotov/_ps_...o_zasobniky_vody.pdf
Pro mě výhody: Provoz do mínus 10 stupňů, možný dohřev plynem, vzduch pro ohřev lze brát z místnosti nebo i z venku.

Jinak vyrábí to i Dražice, Tatramat, Stiebel Eltron, Ariston. Ceny jsou podobné.

Závěrem: z mého pohledu dává bojler z TČ nejvíce smysl. Není závislý na počasí a náklady na ohřev TUV budou velmi nízké ať je jakékoliv počasí. Solární kolektory, ani FVE mi nedává moc smysl a finančně to vyjde dráž - bez dohřevu se v zimě neobejdete, takže provoz je v zimě neekonomický.

Odpověď od Jiří Kubíček
26. úno 2020 14:14 #26085
Zdravím, jen bych doplnil, že ekonomicky mi taky nejvíce dává smysl bojler s vestavěným TČ, jakékoli soláry a FV jsou zpravidla nenávratné a pro skalní fanoušky, kteří si to dokáží vyrobit sami. U toho bojleru s TČ bych ale doporučil zvolit takový model, který jde napojit na nasávání a vysávání vzduchu z různých prostorů a v rámci ročních období to přepínat. Jde o to, že když používáte v zimě interiérový vytápěný vzduch, tak sice máte slušný COP, ale berete teplo, které jste vyrobili a zaplatili, a které opět musíte do domu doplnit, takže se žádná úspora nekoná a nula od nulo pojde. Jinak k levnému ohřevu TV ještě existuje toto zařízení, které má návratnost asi nejrychlejší: www.elkap.shop/delene-ohrivace-tuv-set-swh-35era-swh-200ira .

Odpověď od dracekvo
26. úno 2020 17:01 #26086
V zimně nasávat vzduch z kanalizace, tam je pěkně teploučko :D

Odpověď od pavel
26. úno 2020 21:24 #26092
z té kanalizace by musela být pořádná roura pro nasávání